Bezpieczna podróż w okresie Wszystkich Świętych

Obecny weekend to czas wzmożonego ruchu na grogach, zarówno w mieście jak i na trasie. W tym czasie możemy spodziewać się licznych kontroli policyjnych, zmiany organizacji ruchu. Musimy się również dostosować do zmieniających się warunków pogody, zwiększonej ilości pieszych, oraz szybko zapadającego zmroku. W ubiegłym roku najczęstszymi przyczynami kolizji w okresie Wszystkich Świętych były: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu oraz niedostosowanie prędkości do warunków na drodze[1]. Dlatego wybierając się w najbliższych dniach w podróż na groby bliskich, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Bezpieczna podróż w okresie Wszystkich Świętych powinna być naszym priorytetem w tym czasie.

fot. pixabay.com

 

Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że z powodu pogarszającej się widoczności wynikającej ze skrócenia dnia, mniejszego nasłonecznienia, opadów deszczu, nierzadko śniegu oraz mgieł, jesienne miesiące to szczególny, niekorzystny okres do jazdy. W takich warunkach bezwzględnie należy zmniejszyć prędkość pojazdu, aby uniknąć np. poślizgu na oblodzonych odcinkach dróg, które mogą być pokryte liśćmi” – radzi dr Jadwiga Bąk, psycholog transportu.

Najważniejszym celem podróży w tych dniach powinien być bezpieczny powrót do domu. Dlatego trzeba koncentrować się na drodze, która ze względu na wzmożony ruch jest wymagająca. Nie należy rozmawiać przez telefon. Przewożone kwiaty lepiej umieszczać w bagażniku, by nie ograniczały widoczności. Dojeżdżając do cmentarza trzeba zwrócić szczególną uwagę na zatłoczenie w okolicy i obecnych tam pieszych. Warto parkować dalej i korzystać z komunikacji miejskiej” – dodaje dr J. Bąk.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bezpieczna podróż w okresie Wszystkich Świętych – Zaplanuj podróż

Przed podróżą warto sprawdzić trasę, zwłaszcza pod kontem remontów drogowych. Dzięki temu uda się uniknąć przykrych niespodzianek, stania w korkach oraz nerwowego odrabiania straconych godzin. Dobrze jest wybrać odpowiedni moment  i nie wyruszać w trasę zbyt wcześnie, jeśli poprzedni dzień był dla kierowcy bardzo intensywny.

Wyruszając w długie podróże należy robić przerwy i nie przeceniać własnych umiejętności. Dyspozycja psychofizyczna jest bowiem tym czynnikiem, który w pierwszej kolejności wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Jeśli to możliwe należy też unikać podróżowania po zmroku, gdyż prowadzenie auta sprawia wtedy większą trudność.

Kierowcy, którzy nie czują się pewnie za kierownicą, w tych dniach szczególnie powinni unikać poruszania się w godzinach szczytu, lub – jeśli to możliwe – korzystać z komunikacji miejskiej.

 

Bezpieczna podróż w okresie Wszystkich Świętych – Śpiesz się powoli

Jak wynika ze statystyk Komendy Stołecznej Policji nadmierna prędkość to obok nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu najczęstsza przyczyna kolizji spowodowanych z winy kierowcy w okresie świąt listopadowych. Nie chodzi tu tylko o brawurę, ale o zwykły pośpiech, np.  by w ciągu jednego dnia odwiedzić groby bliskich w kilku miejscach lub spędzić więcej czasu z rodziną. W takiej sytuacji lepiej wziąć dodatkowy dzień wolnego lub część wizyt przełożyć.

Bezpieczna podróż w okresie Wszystkich Świętych  – Przygotuj auto

Wzmożony ruch na drogach oraz długie trasy wymagają dobrego przygotowania kierowcy, jak i auta.  Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród ekspertów Premio[2] pełne oświetlenie, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych to podstawa właściwego przygotowania samochodu do długiego wyjazdu. Kolejnym kluczowym elementem są opony – ich stan, poziom ciśnienia oraz przede wszystkim, czy są one odpasowane do pory roku.

Wielu kierujących wciąż zwleka z wymianą opon na zimowe, lekceważąc fakt, że mimo optymistycznych prognoz pogody zima już nie raz potrafiła zaskoczyć. Dlatego radzimy kierowcom, by zanim wyruszą w drogę odwiedzili serwis, zrobili przegląd swojego pojazdu oraz wymienili opony. Zajmuje to chwilę, a może okazać się bezcenne dla bezpieczeństwa całej rodziny” – mówi Mateusz Stachowicz, Menedżer ds. kluczowych klientów, floty samochodów osobowych i dostawczych, Premio Opony-Autoserwis.

 „Przygotowując samochód do drogi warto też zadbać o wyposażenie dodatkowe, jak skrobaczki do szyb i lusterek oraz odmrażacze. Dobra widoczność to podstawa każdej podróży” – dodaje M. Stachowicz.

[1] Komenda Stołeczna Policji: „Ilość zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie Garnizonu KSP w okresie 31.10.2014-2.11.2014”

[2] Sonda przeprowadzona wśród serwisów Premio w maju 2015 r.


Artykuł w opraciu o mat. prasowe otrzymane z Premio – sieci punktów serwisowych typu fast-fit na terenie całej Polski, w których można serwisować opony, układy wydechowe i hamulcowe lub wymienić olej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (240 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  31 października 2015 10:18

  Bardzo dobre rady. Nadal zbyt wiele osób ginie podczas tych świat.

  Odpowiedz
 2. martucha180  31 października 2015 12:13

  Podróż autem zawsze należy planować i zawsze nalezy jeździć ostrożnie, nie tylko przy okazji wyjazdu na groby.

  Odpowiedz
  • Żanett  1 listopada 2015 19:06

   Zgadzam się, zaplanowanie podróży (wzięcie pod uwagę różnych ewentualności, zasób czasowy) pozwoli bezpiecznie i na czas dotrzeć na miejsce.

   Odpowiedz
 3. AnnStyl  31 października 2015 16:08

  Dobrych rad nigdy za wiele. Niestety pośpiech i brawura nie idą w parze ze zdrowym rozsądkiem. A skutki bywają tragiczne. Można monitować w nieskończoność, a i tak niewielu posłucha. Jednak nawet dla jednej uratowanej osoby warto powtarzać w nieskończoność.

  Odpowiedz
 4. bbo  1 listopada 2015 18:48

  Nawet jeśli jeździsz dużo i pewnie, to w te dni jeszcze bardziej niż zwykle zastosuj Zasadę Ograniczonego Zaufania!

  Odpowiedz
 5. Aneta  2 listopada 2015 14:27

  Czasem nie wszystko zależy od nas…

  Odpowiedz
 6. Patriszia  4 listopada 2015 17:56

  Często czujemy się za kółkiem zbyt pewnie. Nawet jeśli dobrze jeździmy nie wiadomo co zrobią inni kierowcy.

  Odpowiedz
 7. efffciaa  17 marca 2016 12:38

  Nie cierpię kierowców w tego typu święta czy weekendy , ponieważ niejednokrotnie wsiadają wtedy za kierownicę ludzie , którzy jeżdżą „od święta” i nie mają bladego pojęcia ani na temat przepisów , ani na temat prowadzenia samochodu .

  Odpowiedz
 8. Neon  1 listopada 2019 18:13

  Dużo zależy od pogody, na szczęście dzisiaj nam się wyjątkowo udała.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany