Bezpieczeństwo podczas zimowych ferii
Dla większości z nas okres ferii jest równoznaczny z zimowym szaleństwem na stoku. W Polsce sezon narciarski przez kapryśną pogodę często jest stosunkowo krótki, stąd w styczniu i lutym oprócz młodzieży w góry równie chętnie wybierają się dorośli. Zimowe eskapady ze względu na trudne warunki pogodowe dla kierowców oraz pewne ryzyko jakim obarczone jest uprawianie narciarstwa, powinny być należycie przygotowane. Dobre przygotowanie wyjazdu jest szczególnie istotne w przypadku planowanego wypoczynku z dziećmi lub wyjazdu na zimowisko.
Przede wszystkim osoby, które na co dzień nie uczęszczają na żadne zajęcia sportowe lub nie ćwiczą we własnym zakresie, zdecydowanie powinny to zmienić. Na stoku najłatwiej o kontuzję wtedy, kiedy organizm nie jest przygotowany do intensywnego uprawiania sportu. Dlatego regularne ćwiczenia, bieganie lub wizyty na basenie rozpoczęte odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, a także solidna rozgrzewka na stoku powinny stać się dobrym nawykiem każdego narciarza. Jest to tym istotniejsze, gdyż na mrozie trudniej o odpowiednie rozgrzanie i przygotowanie do wysiłku mięśni oraz stawów.
Równie ważne jak przygotowanie fizyczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Narty, które przez okrągły rok stały nieużywane w schowku lub piwnicy powinny być oddane do serwisu na ostrzenie, usuwanie ubytków oraz smarowanie. Zadbanie o sprzęt ma służyć nie tylko bezpieczeństwu, ale również samemu komfortowi jazdy. Z drugiej strony brak zarówno odpowiedniego przygotowania fizycznego, jak i nart stwarza również zagrożenia dla innych narciarzy – utrata kontroli nad nartami może spowodować stłuczkę na stoku. Osoby chcące zakupić nowy sprzęt czy odzież powinny zadbać, aby były one optymalnie dopasowane. Narciarze nieposiadający solidnych umiejętności z całą pewnością powinni decydować się na narty krótsze od ich wzrostu i odpowiednim poziomie twardości. Mimo braku obowiązku dla osób powyżej 15 roku życia – warto również rozejrzeć się za kaskiem. Przy tej okazji warto również rozważyć ubezpieczenie sprzętu na wypadek kradzieży czy uszkodzenia.
Wbrew pozorom pod wieloma względami ośnieżone stoki mają wiele wspólnego z egzotyczną plażą. Pierwsze podobieństwo to konieczność zapewnienia ochrony oczom i skórze. Zmiana wysokości sprawia, że organizm jest bardziej podatny na działanie promieni słonecznych, a wszechobecny śnieg tworzy naturalną pokrywę odbijające światło,co tylko wzmaga efekt. Z tego względu zawsze lepiej mieć na wyposażeniu dobre okulary przeciwsłoneczne lub gogle przyciemniające. Krem z porządnym filtrem powinien również być wsmarowywany w każdą odsłoniętą część naszego ciała. Kolejne podobieństwo to wyższa od przeciętnej potrzeba spożywania płynów – nawet od czterech do sześciu litrów dziennie. Wysiłek fizyczny jakim jest narciarstwo lub spacerowanie w specjalnym kombinezonie czy puchowej kurtce powoduje zdecydowanie większe zapotrzebowanie organizmu na wodę. Niezapewnienie odpowiedniej dziennej porcji może doprowadzić nawet do odwodnienia.
Nawet wysokie umiejętności czy najlepszy sprzęt oraz przygotowanie nigdy nie będą gwarancją pełnego bezpieczeństwa. Zawsze przecież może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, a poza tym nikt nie może zagwarantować, że pozostali uczestnicy jazdy po stoku przestrzegają podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa. Stąd ubezpieczenie siebie i swoich bliskich na wyjazd jest sprawą równie ważną, a nawet ważniejszą od zadbania o dobry sprzęt. W chwili obecnej oferta firm ubezpieczeniowych jest bardzo bogato zarówno w przypadku wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych. Pakiet ubezpieczeniowy jest również standardem przy wyjazdach zorganizowanych przez wyspecjalizowaną firmę. Rozbudowana oferta firm ubezpieczeniowych pozwala dopasować produkt do własnych potrzeb, zależnie na ile aktywnie planuje się spędzać wolny czas. Rozstrzał pakietów sięga od biernego spędzania czasu w kurorcie aż do uprawiania narciarstwa ekstremalnego. Szukając odpowiedniego pakietu dla siebie z całą pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na zapisy zawierające gwarancję pokrycia kosztów leczenia będącego efektem urazu narciarskiego – jest to ważne, ponieważ to częste wykluczenie w ubezpieczeniach turystycznych.
Podczas uprawiania narciarstwa, ale również i innych sportów, koniecznie trzeba wykupić OC. To kluczowy element ubezpieczenia, który chroni nas podczas zderzeń i stłuczek z innymi narciarzami. Należy pamiętać, że w przypadkach poważniejszych wypadków roszczenia osób poszkodowanych mogą być porównywalne do wartości samochodu osobowego, które bez OC trzeba byłoby pokrywać z własnej kieszeni.
Specjalne ubezpieczenie opracowane z myślą o miłośnikach sportów zimowych wyjeżdżających na zagraniczne urlopy znaleźć można na stronie www.mondial-assistance.pl. Dostępne są też produkty dla turystów preferujących urlop w polskich górach. Znajdziemy je z kolei, na stronie elvia.pl.
Zobacz także: Zimowe urazy (szczególnie na stoku) – zapamiętaj je – to może być ważne!
Wyjazd na narty – gdzie warto udać się na zimowy wypoczynek?