Bezdech u niemowlęcia – porady dla rodziców

Jeśli jesteś młodą mamą, to jedną z twoich największych obaw jest bezdech u niemowlęcia – możliwość jego wystąpienia. Starsze mamy z pewnością pamiętają, jak w nocy stawały i nadsłuchiwały, czy maluch oddycha.  Oczywiście niemożliwym było wtedy słuchanie oddechu dziecka całą noc. W XXI wieku młode mamy mogą liczyć i tej materii na pomoc techniki.

 

Organizm małego dziecka czasem jakby zapomina o oddychaniu. Jeśli takie zatrzymanie oddechu zdarza się sporadycznie i nie trwa dłużej niż 20 sekund, nie ma się czym martwić. Ale jeśli maluch nie oddycha dłużej, jego twarz robi się sina, a dziecko traci świadomość – trzeba natychmiast interweniować. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej wcześniakom, które nie mają jeszcze dobrze wykształconych narządów oddechowych, ale można je zaobserwować także u niemowląt, które przechodziły infekcje lub dzieci, których mamy paliły w czasie ciąży. Na bezdech swojego maleństwa powinni być szczególnie uwrażliwieni  także ci rodzice, których jedno z dzieci miało wcześniej bezdech lub zmarło na SIDS, czyli zespół nagłej śmierci niemowląt, zwanej także śmiercią łóżeczkową.

Bezdech u niemowlęcia: Jak rozpoznać, czy dziecko oddycha?

Jeśli nie słyszysz jego oddechu i nie widzisz poruszającej się klatki piersiowej, możesz delikatnie pogłaskać dziecko po policzku lub nóżce ? to powinno wywołać jego reakcję, ale nie obudzić malca. Jeśli reakcji nie ma, a klatka piersiowa nie porusza się ? należy interweniować. Jak najszybciej wyjmij dziecko z łóżeczka i mocno poklep po plecach. Jeśli i to nie pomoże ? konieczne będzie wykonanie oddychania usta-usta i natychmiastowe wezwanie karetki.
Ciągła obserwacja malucha i nieustanne sprawdzanie, czy oddycha jest niemożliwe, zwłaszcza w nocy ? a wtedy najczęściej dochodzi do zatrzymania oddechu.Bezdech u niemowlęcia

Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w Respisense – bezprzewodowy monitor oddechu, który będzie czuwał nad bezpiecznym snem maleństwa. To bezprzewodowe urządzenie wyposażone jest w najnowszej generacji czujniki, które rejestrują najmniejsze nawet drgania przepony dziecka. Przypinając monitor oddechu do pieluszki lub ubranka, mamy pewność, że urządzenie nie tylko zauważy, że dziecko nie oddycha, ale także po 15 sekundach bezdechu zacznie wibrować, stymulując je do oddychania. Jeśli i to nic nie da ? po kolejnych 5 sekundach Respisense zaalarmuje nas sygnałem dźwiękowym.
Krajowy Konsultant w dziedzinie Neonatologii rekomenduje stosowanie takich monitorów oddechu zwłaszcza tym rodzicom, których dzieci są w grupie podwyższonego ryzyka, a więc przyszły na świat przed planowanym terminem rozwiązania, miały mniej niż 4 punkty w skali Apgar po urodzeniu, niską masę urodzeniową lub cierpią na zaburzenia oddychania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić monitor oddechu dla zupełnie zdrowego dziecka ? to urządzenie zapewni zdrowy i spokojny sen nie tylko dziecku, ale także jego rodzicom.

Opinie ekspertów świadczą o jakości i bezpieczeństwie

Monitor oddechu Respisense zyskał pozytywną opinię: Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, prof. M.K. Kornackiej eksperta w dziedzinie neonatologii. Jako jedyny monitor oddechu w Polsce posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Ponadto urządzenie zostało wyróżnione nagrodą zaufania Złoty Otis 2009 w kategorii Debiut Roku, a także otrzymał godło Laur Konsumenta Odkrycie Roku 2009.

Więcej informacji rodzice znajdą na stronie: http://respisense.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. stokrotkapolna  10 listopada 2016 20:28

    Ciężko sie wypowiadać,ze strachu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany