Bez kłopotu z wątrobą

Choroby, jakie nas niestety dotykają, objawiają się mniej lub bardziej zauważalnymi symptomami. Jak je rozpoznawać? Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Choroby, jakie nas niestety dotykają, objawiają się mniej lub bardziej zauważalnymi symptomami. Jeśli jednak wspomnianych objawów w porę nie zauważamy, istnieje ryzyko, że alarmująca diagnoza może być postawiona zbyt późno.

Hepatalog

Ponieważ różne okoliczności potrafią uśpić naszą czujność, w trosce o zdrowie najwłaściwsza jest po prostu szeroko rozumiana profilaktyka. Szczególną uwagę w tym zakresie powinniśmy zwrócić na kwestie związane z wątrobą, gdyż jest to jeden z najważniejszych narządów w organizmie, jednak dość późno objawiający swoją dysfunkcję.

Bagatelizowane objawy

Większość osób nawet nie wie, że ich wątroba choruje – to nieunerwiony organ, przez co objawy choroby są często mylące. Występują zazwyczaj w postaci chronicznego zmęczenia, problemów ze snem, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, ogólnego osłabienia oraz dyskomfortu w jamie brzusznej. Dolegliwości te przypisujemy zazwyczaj innym chorobom lub po prostu przemęczeniu. Tymczasem w miarę postępowania problemu powiększa się obwód brzucha, narasta uczucie stałego wzdęcia, zauważalny jest brak apetytu, a na skórze powstają wyraźne zmiany. Gdy w tej postaci zaczynamy odczuwać skutki zniszczeń w jej obrębie, skala ich jest już znaczna – lepiej więc do takiego stanu w ogóle nie doprowadzać. Zaburzenia związane z jej pracą wpływają bowiem na nieprawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Za co odpowiada wątroba

Zadaniem wątroby jest wychwytywanie, neutralizowanie i usuwanie różnych trucizn z organizmu. Reguluje  ona również gospodarkę tłuszczy (w tym cholesterolu), białek i węglowodanów. Odpowiedzialna jest za odporność organizmu, produkcję energii, hormonów oraz związków potrzebnych do prawidłowego krzepnięcia krwi. Wytwarzana przez nią żółć jest niezbędna podczas  trawienia tłuszczy.

Choroby wątroby wynikają najczęściej z popełnianych błędów żywieniowych – nadmiernego spożywania tłuszczy zwierzęcych, obecności w diecie konserwantów, sztucznych barwników, metali ciężkich czy nieregularnego spożywania posiłków. Wątrobie szkodzi także życie w pośpiechu, alkohol, leki, nikotyna, niektóre leki.

Co zrobić jeśli jesteśmy świadomi popełniania wskazanych „wykroczeń przeciwko wątrobie”?

Badajmy wątrobę

Oprócz redukcji czynników szkodliwych wspomniana już profilaktyka jest absolutnie konieczna. Regularnie należy wykonywać badania – USG jamy brzusznej i tzw. profil wątrobowy. Wskazane są też szczepienia prewencyjne przeciwko WZW A i WZW B.

Bezpośrednio do hepatologa powinniśmy się udać w momencie kiedy odczuwamy przewlekle zmęczenie, nudności i tzw. „uczucie pełności w jamie brzusznej”. Wizytę w gabinecie powinni odbyć również Ci, którzy zażywają wiele leków, mają problem alkoholowy, pracują w warunkach narażenia na czynniki hepatotoksyczne,  lub obciążeni są ryzykiem zachorowania. Bezwzględnym sygnałem alarmowym jest zażółcenie skóry lub twardówek oczu – mówi lek. med. Andrzej Marszałek – specjalista chorób zakaźnych z Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu.

Zdrowa wątroba podstawą zdrowia

Wpływając na wiele funkcji życiowych zachodzących wewnątrz ludzkiego ciała, wątroba bez wątpienia warunkuje jakość oraz długość naszego życia. Nie bagatelizujmy zatem jej znaczenia i róbmy co w naszej mocy, aby nadmiernie jej nie obciążać, nie zapominając jednocześnie o kontrolnych wizytach u hepatologa.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  25 marca 2014 16:35

  Ludzie często zapominają, że mają wątrobę. Gdy boli brzuch, najczęściej wskazują na żołądek.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  25 marca 2014 19:26

  To prawda każdy ból brzucha jest najczęściej przypisywany żołądkowi.

  Odpowiedz
 3. bbo  25 marca 2014 19:59

  U mnie kłopoty z wątrobą są rodzinne.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  7 października 2016 14:20

  Ja nigdy nie miałam z tym problemów , uważam , że w większości przypadków problemy z wątrobą rodzą się z alkoholu więc go ograniczam do minimum 🙂 od czasu do czasu lampka winka 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany