Nowa lalka Barbie Shero inspirowana Martyną Wojciechowską! Kto jeszcze otrzymał to wyróżnienie?

Od kilku lat firma Mattel celebruje Międzynarodowy Dzień Kobiet, projektując lalki inspirowane prawdziwymi kobietami, które dokonały niezwykłych rzeczy. W tym roku własną lalkę Barbie Shero otrzymała Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska dołączyła do doborowego grona kobiet uwiecznionych w serii lalek Barbie Shero firmy Mattel. W ten sposób firma honoruje kobiety, które są uznawane za wzorce do naśladowania dla małych dziewczynek. To wyjątkowy sposób, w który firma świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet. Nazwa „Shero” to połączenie angielskich słów „she” – ona oraz „hero” – bohater. 

Barbie Shero

źródło: pinterest.com; odnośniki do konkretnych portali są osadzone w tekście

Martyna Wojciechowska jest pierwszą Polką z własną lalką Barbie. Kto jeszcze znalazł się w gronie tych inspirujących kobiet? Zobaczcie przegląd osób, które zainspirowały firmę Mattel… oraz wiele dziewczyn na całym świecie.

Kobiety, które zostały Barbie Shero

Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska z dumą prezentuje swoją lalkę. To się nazywa idealny prezent na Dzień Kobiet! Nie dziwimy się, że została zaliczona w poczet inspirujących kobiet. Jest w końcu pierwszą kobietą z Europy Wschodniej, która ukończyła Rajd Dakar. Mimo złamania kręgosłupa w 2004 roku udało jej się powrócić do sprawności, po czym zdobyć Mount Everest oraz szczyty Korony Ziemi. Była redaktorką naczelną National Geographic, napisała też 14 bestsellerowych książek o podróżach i przygodach. 

Patty Jenkins

Ta amerykańska reżyserka i scenarzystka zasłynęła już w 2003 roku opartym na faktach filmem „Monster”, w którym Charlize Theron zagrała morderczynię Aileen Wuornos. W ubiegłym roku wyreżyserowała także film „Wonder Woman”, który pobił wiele rekordów. Był najczęściej oglądanym w dniu premiery filmem wyreżyserowanym przez kobietę, a także najczęściej oglądanym w dniu premiery filmem, w którym główną bohaterką jest kobieta. 

 

Sara Gama

Włoska piłkarka, której rodzina pochodzi z Kongo. Jest zawodniczką i kapitanem kobiecej drużyny Juventus F.C. oraz reprezentantką kraju. Sara Gama zajmuje się nie tylko piłką –  odebrała też wyższe wykształcenie. Ukończyła  studia na kierunku Języki i literatura zagraniczna. Zajmuje miejsce w Radzie Federalnej i jest przewodniczącą Federalnej Komisji ds. Rozwoju Piłki Nożnej Kobiet we Włoszech.

 

Nicola Adams 

Nazywana jest „Lwicą”. To pierwsza brytyjska bokserka, która zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich. 

Frida Kahlo

Znana meksykańska malarka, której obrazy wyróżniają się niezwykłym, folkowym stylem, pełnym nawiązań do kultury indiańskiej. Frida w swoich obrazach często poruszała tematy śmierci lub cierpienia, które towarzyszyło jej przez całe życie z powodu problemów zdrowotnych. Jej niezwykły wizerunek rozpoznają chyba wszyscy, nawet osoby, które nie interesują się malarstwem.

Amelia Earhart

Amerykańska pilotka, poetka i dziennikarka. Pierwsza kobieta i druga osoba na świecie, która samotnie przeleciała nad Atlantykiem. Była całkowicie poświęcona swojej pasji – zginęła w trakcie bicia kolejnego rekordu. 

Katherine Johnson

Fizyczka i matematyczka pracująca w NASA, która obliczyła trajektorię pierwszego amerykańskiego lotu w kosmos. Warto dodać, że zrobiła to w latach 50-tych XX wieku – w czasach, kiedy zarówno kobiety, jak i osoby czarnoskóre rzadko były traktowane poważnie…

A oto pozostałe kobiety, które doczekały się swojej lalki Barbie Shero. Są wśród nich jedna z pierwszych modelek plus-size Ashley Graham, aktorka i filantropka Xiaotong Guan, obrończyni przyrody Bindi Irwin, mistrzyni snowboardu Chloe Kim, primabalerina Yuan Yuan Tan, uznawana za najlepszą chińską baletnicę wszechczasów, szefowa kuchni i restauratorka Helene Darroze, siatkarka i założycielka grupy ochotników edukujących ludność zamieszkałą w trudno dostępnych miejscach Hui Ruoqi oraz projektantka mody Layla Piedayesh, której udało się odnieść sukces, mimo że jej rodzina musiała emigrować z Iranu do Niemiec. 

 

Własną lalkę otrzymała także Ibithaj Muhammad, pierwsza muzułmanka reprezentująca USA w szermierce…

Misty Copeland, pierwsza czarnoskóra amerykańska primabalerina w American Ballet Theatre…

 

Post udostępniony przez Barbie (@barbie)

Gabby Douglas, mistrzyni gimnastyki artystycznej…

… oraz reżyserka Ava DuVernay, nagrodzona na festiwalu w Sundance za swój niezależny film „Middle of Nowhere”. Ona również była pierwszą czarnoskórą kobietą, której udało się to osiągnąć.

Wszystkie te kobiety zostały uznane za osoby, które przekraczają granice i pokazują dziewczynkom, że mogą zostać, kim tylko chcą! 

Jak Wam się podobają lalki Shero? Która jeszcze znana kobieta powinna Waszym zdaniem otrzymać swoją własną lalkę? Napiszcie w komentarzach, jakie kobiety inspirują Was i Wasze córki.

Zobaczcie też artykuły o innych inspirujących kobietach!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (81 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  9 marca 2018 06:49

  Gratulacje dla Martyny 🙂

  Odpowiedz
 2. MarciaMarcia  9 marca 2018 08:47

  Ładne laleczki ładne 😀

  Odpowiedz
 3. Anett13  9 marca 2018 09:11

  Super, brawo Martyna!

  Odpowiedz
 4. martucha180  9 marca 2018 12:12

  Martyna w skali mikro wygląda jak żywa!

  Odpowiedz
 5. macierzanka  9 marca 2018 19:52

  Podobają mi się te laleczki,cieszę się,że Martyna została doceniona.

  Odpowiedz
 6. agasam9  11 marca 2018 17:12

  moim zdaniem mało podobna 🙂

  Odpowiedz
 7. Jaworka  12 marca 2018 20:09

  Bardzo lubię Martynę i podziwiam za to co robi Gratulacje dla niej

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany