Banksy “namawia” do kradzieży: „Uwaga, złodzieje sklepowi. Proszę idźcie do GUESS na Regent Street.” Znana marka odzieżowa wykorzystała jego prace?

W weekend na Instagramie zawrzało. Najbardziej tajemniczy współczesny artysta, czyli Banksy opublikował post, w którym oskarża popularną markę Guess o bezprawne wykorzystanie jego prac. W treści posta zachęca złodziei do odwiedzenia butiku i kradzieży ubrań. Zauważa, że nie ma różnicy między kradzieżą własności intelektualnej a kradzieżą fizycznych przedmiotów.

Według publikacji, którą umieścił na swoim Instagramie Banksy, marka Guess bezprawnie wykorzystała jego prace w swojej najnowszej kolekcji ubrań. Na profilu artysty pojawiło się zdjęcie witryny dokumentujące działania marki – manekiny ubrane są w produkty z motywem prac Banksy’ego. Na witrynie znalazł się też plakat z jednym z jego dzieł.

Fot. YURI KADOBNOV/AFP/EAST NEWS

Banksy kontra Guess

W ramach odpowiedzi na bezprawne wykorzystanie swoich prac, Banksy wzywa do kradzieży ubrań ze sklepu Guess. Tym sposobem zrównuje kradzież własności intelektualnej do kradzieży przedmiotów fizycznych.

„Uwaga, złodzieje sklepowi. Proszę idźcie do GUESS na Regent Street. Poczęstowali się moimi pracami bez pytania. Co jest złego w tym, jeśli zrobicie to samo z ich ubraniami?” — napisał w piątek na Instagramie Banksy.

Szybko po publikacji postu, sklep Guess w Londynie został zamknięty, usunięto też z witryny plakat i manekiny. Marka miała także zwiększyć liczbę ochroniarzy pilnujących sklepu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Post Banksy’ego odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Na ten moment polubiło go prawie 2 mln osób.

Współpraca Banksy’ego z marką Guess

Przedstawiciele marki Guess tłumaczą, że w ich najnowsza kolekcja z pracami Banksy’ego została stworzona we współpracy z firmą Brandalised, która to ma posiadać prawo do licencjonowania tych projektów. Oficjalnie Geuss mógł pozyskać dzieła Banksy’ego za pośrednictwem strony trzeciej, która twierdzi, że ma prawa do komercjalizacji i wykorzystania prac Banksy’ego na towarach i produktach fizycznych. Nie wiadomo, czy Banksy zatwierdził lub czy nawet wiedział o tej współpracy skoro zareagował tak emocjonalnie. Ze względu na fakt, że artysta wciąż od lat pozostaje anonimowy, może być mu ciężko dochodzić swoich praw. 

W czasie premiery kolekcji dyrektor kreatywny Guess Paul Marciano stwierdził, że graffiti Banksy’ego wywarło niesamowity wpływ na kulturę i ciągle w niej rezonuje. Kolekcja miała być próbą wyrażenia wdzięczności dla artysty przez świat mody. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (35 głosów, średnia: 4,94 z 5)
loading... zapisuję głos...