Balsam peruwiański – Twoja broń w walce z dolegliwościami skórnymi

Przyroda dostarcza nam wiele „produktów”, których działanie porównywalne jest do medycznych specyfików czy suplementów. Nie zawsze trzeba kupować i aplikować sobie gotowe lekarstwa, czasem warto sięgnąć po to, co oferuje natura.

Wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i kosmetologii balsam peruwiański  ma szerokie spektrum oddziaływania. Tak jak nagietek lekarski  działa, między innymi, przeciwzapalnie. Dostępny w aptekach jako składnik wielu preparatów. Jeśli szukasz skutecznej broni przeciwko chorobom skóry, balsam peruwiański powinien znaleźć się w Twojej domowej apteczce. Chcesz wiedzieć więcej na temat jego prozdrowotnych właściwości – koniecznie czytaj dalej!

balsam peruwiański

Źródło: www.pixabay.com

Balsam peruwiański – Twoja broń w walce z dolegliwościami skórnymi

Czym jest balsam peruwiański

Pozyskiwany z uszkodzonych pni drzewa balsamowego jest niczym innym, jak wyciekiem żywicy z uszkodzonej kory tego drzewa. Często określany jest jako wydzielina „patologiczna”, gdyż żywica wycieka na skutek mechanicznego nacięcia kory drzewa. Balsam ma postać ciemnej, gęstej cieczy, wydzielającej przyjemny zapach wanilii  i cynamonu. Jego drogocenne właściwości znane były cywilizacji Inków, stosowano go głównie w walce z przeziębieniem, a także w leczeniu ran.

Działanie balsamu peruwiańskiego

Osoby, które borykają się z różnego rodzaju chorobami skóry koniecznie powinny rozważyć zastosowanie specyfików z balsamem peruwiańskim w składzie. Skutecznie odkaża rana, a to podstawa ich sprawnego gojenia się. Jego stosowanie poprawia również krążenie, co wspiera procesy odnowy skóry. Wzrasta wówczas naturalna produkcja kolagenu i elastyny, które są niezbędne do odbudowy każdej warstwy skóry. Jeśli staniemy się ofiarami poparzenia lub odmrożenia, balsam peruwiański wspomoże proces regeneracji uszkodzonego naskórka.

Oto lista leczniczych właściwości żywicy z drzewa balsamowego:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • odkażające,
  • przeciw pasożytnicze,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwświądowe,
  • przeciw roztoczowe,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • regeneruje chory naskórek,
  • wspomaga leczenie odleżyn, odparzeń lub odmrożeń,
  • poprawia krążenia skórne i podskórne,
  • wspomaga leczenie chorób skóry, na przykład łuszczycy,
  • wspiera leczenie hemoroidów,
  • wspiera walkę z efektami łysienia (na tle troficznym),
  • ogólnie poprawia samopoczucie.

 

Zastosowanie balsamu peruwiańskiego

Ze względu na swoje właściwości i dość przyjemny zapach stosowany jest w przemyśle: kosmetycznym, medycznym oraz spożywczym. To składnik wielu maści, stosowanych zewnętrznie przy chorobach skóry lub infekcjach. Jest również obecny w preparatach hamujących proces łysienia. Występuje, co może zaskakiwać, w gotowych ciastkach czy deserach, czekoladach, winach i aromatyzowanych herbatach. Nie zdziw się, jeśli zostanie wymieniony w składzie sosów czy likierów, a także w produktach przeznaczonych dla dzieci (zasypki czy jednorazowe nawilżane chusteczki).  Jeśli przyjrzymy się niektórym mydłom, kremom czy pastom do zębów, to okaże się, że tam też znajduje się żywica z drzewa balsamowego.

 

Żywica z drzewa balsamowego silnym alergenem

Alergię wywołują zawarte w balsamie kwas benzoesowy, octan benzylu czy kwas cynamonowy. Przejawia się ona w postaci pokrzywki, wykwitów skórnych oraz alergii pokarmowej. W przypadku uczulenia na balsam peruwiański należy zachować ostrożność przy spożywaniu produktów, takich jak  czekolada czy mocno zapachowe herbaty. Należy również zwracać uwagę na skład mydeł, past do zębów czy nawet szminek.

Najczęściej na balsam peruwiański uczulone są osoby, u których występuje też nietolerancja na takie produkty, jak czekolada, pomarańcze, cytrusy, wanilię, goździki, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, kumin czy anyż. Alergia na balsam może wejść również w reakcje krzyżową z innym produktem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (127 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Skosa Sandra  12 sierpnia 2020 08:12

    Nigdy wcześniej nie słyszałam o balsamie peruwiańskim, ale zainteresowało mnie jego wszechstronne zastosowanie.
    Chętnie zorientuję się jak stoi cenowo i wypróbuję ten cudowny specyfik.

    Odpowiedz
  2. Biomedka  12 sierpnia 2020 13:30

    Bardzo lubię zapach tego balsamu. 🙂

    Odpowiedz
  3. janka1312  13 sierpnia 2020 06:22

    wow ile właściwości, trzeba koniecznie przetestować 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany