Bałagan w domu niszczy związki. To potwierdzone!

Bałagan w domu sprawia, że mamy też bałagan w głowie! Nieporządek we wnętrzu może nie tylko psuć nastrój, prowadzić do depresji i niskiego poczucia własnej wartości, ale też przekładać się na relacje międzyludzkie oraz rodzinne. Amerykańscy naukowcy zauważyli, że przestrzeń, która nas otacza ma spory wpływ na nasze związki. Jeśli ten temat Cię zaciekawił, zapraszamy do lektury!

Czy bałagan w domu niszczy związki? Według naukowców z Uniwersytetu Princeton nieporządek w mieszkaniu ma duży wpływ na nasze emocje, a tym samym relacje międzyludzkie. Szczególnie, gdy bałagan pojawia się w miejscach, gdzie pary spędzają najwięcej czasu wspólnie – sypialni i salonie. Co jeszcze zauważyli amerykańscy naukowcy? Czy w stwierdzeniu „bałagan w domu, to bałagan w życiu” jest ziarno prawdy? 

Bałagan w domu niszczy związki

pixabay.com

Wpływ domowego nieporządku na nasze samopoczucie

Według chińskiej filozofii przestrzeń w której żyjemy, jest odzwierciedleniem stanu naszej duszy. Powszechnie wiadomo też, że brud w domu przyczynia się do rozwoju groźnych bakterii lub grzybów i wpływa również negatywnie na nasze samopoczucie. Nadmiar rzeczy może być męczący. Bałagan powoduje zmęczenie i ospałość. Może wpływać na obniżenie nastroju, sprzyjać lenistwu oraz uczuciu rezygnacji. Sprawia, że tkwimy w przeszłości i patrzymy ciągle za siebie. Chaos w mieszkaniu powoduje też, że odkładamy wiele rzeczy na później. Bałagan w domu może również zmniejszać radość z życia oraz odwracać uwagę od rzeczy ważnych.

 To wszystko z kolei w dłuższej perspektywie może przekładać się na relacje w związkach. Jak mówią niektórzy – kiedy przestajesz panować nad swoim domem, już niewiele dzieli Cię od tego, aby przestać panować nad własnym życiem. Co ciekawe, temat ten zainteresował amerykańskich naukowców. Do jakich wniosków doszli?

Bałagan w domu niszczy związki

pixabay.com

Bałagan w domu niszczy związki

Według badań naukowców z Uniwersytetu Princeton nieporządek w mieszkaniu wywołuje stres oraz zmniejszenie koncentracji, które negatywnie wpływają na relacje międzyludzkie. Bałagan obniża też nastrój i poczucie własnej wartości. Nadmiar rzeczy walczy o naszą uwagę, co powoduje zmęczenie i ma zły wpływ na nasze emocje.

Chaos w mieszkaniu szczególnie negatywnie wpływa na kobiety. Panie, które mieszkają w domach o dużej gęstości przedmiotów mają wysoki poziom kortyzolu (hormon stresu). Łatwiej się irytują. Większość kobiet źle reagują nawet na niewielkie przejawy bałaganu. Według naukowców, stają się zaniepokojone, nawet kiedy naczynia gromadzą się w zlewie. Badacze uważają, że jest to wynikiem przyzwyczajeń kulturowych, które kojarzą porządek ze szczęśliwą rodziną. A to z kolei rodzi często presję (nawet nieuświadomioną).

Według badaczy bałagan szczególnie mocno przeszkadza zarówno kobietom, jak i mężczyznom w sypialni oraz salonie. Chaos w miejscu snu sprawia, że jesteśmy rozproszeni, a także nie wypoczywamy odpowiednio. Negatywnie wpływa nie tylko na jakość snu, ale też seksu. Tym samym powoduje pogorszenie relacji w związku. Zamiast skupić się na miłosnych doznaniach, rozprasza nas chaos w sypiali, który dodatkowo sprzyja irytacji.

Nieład w salonie zwiększa dekoncentrację i wzmaga stres, co jest przyczyną wielu konfliktów. Naukowcy zauważyli też, że nawet usunięcie bałaganu z pola widzenia (np. losowe wrzucenie przedmiotów do szafy) nie polepszy sytuacji. Dlatego też należy porządnie uprzątnąć wnętrze, by bez przeszkód się zrelaksować i uniknąć niepotrzebnych napięć.

Mówi się, że przez 80% czasu korzystamy tylko z 20% naszych rzeczy. Jeśli więc chcesz, żeby relacje w waszym związku były lepsze, posprzątaj w domu. Czas na porządki! Przestrzeń, która nas otacza powinna sprzyjać relaksowi oraz miłemu spędzaniu czasu, a nie być powodem napięć lub kłótni w związku. Na naszym portalu możesz znaleźć mnóstwo artykułów z przydatnymi trikami do sprzątania!

Co o tym myślicie? Czy bałagan w domu niszczy związki? Czy nieporządek może wpływać na relacje?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Agaya  7 grudnia 2020 16:17

    Zdecydowanie tak, i z tym obniżeniem własnej wartości to też strzał w dziesiątkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany