Bakterie kwasu mlekowego i ich wpływ na mikroflorę pochwy

Działanie probiotyków doceniamy już od dawna. Stawiamy na nie zwłaszcza w czasie i po antybiotykoterapii. Sięgamy po nie, kiedy chcemy walczyć z tzw. biegunką podróżnych. Badania pokazują, że bakterie Lactobacillus, określane również jako pałeczki kwasu mlekowego (podstawowe składniki probiotyków), mają wpływ również na mikroflorę pochwy. Co musisz o tym wiedzieć?

Bakterie kwasu mlekowego

Lactobacillus, dlaczego tak cenne?

Bakterie kwasu mlekowego mają dobroczynne wpływ na odbudowę mikroflory pochwy. Tej, która została zaburzona w wyniku zaistniałej choroby, przebytej antybiotykoterapii lub niewłaściwej higieny intymnej (np. stosowania produktów zaburzających naturalne pH). Pomagają zminimalizować ryzyko tego, czego my kobiety nie chcemy najbardziej, czyli podrażnień i innych popularnych dolegliwości intymnych.

Czy wiedziałyście, że zakwas z buraków odmładza i jest dobry na kaca? Ma też inne właściwości!

Czy wiedziałyście, że zakwas z buraków odmładza i jest dobry na kaca? Ma też inne właściwości!

Odmładza, reguluje pracę jelit, wspomaga układ krążenia, poprawia kondycję, a nawet łagodzi syndrom dnia następnego. To dopiero początek długiej listy właściwości zakwasu z buraka. Okazuje się, że jego przyrządzenie nie tylko kosztuje grosze, ale jest też dziecinnie proste. Podpowiadamy jak to zrobić by być piękna, zdrowa i wiecznie młoda!

Dobre bakterie, co o nich wiemy?

Pałeczki kwasu mlekowego zmieniły nasze spojrzenie na infekcje intymne. Dziś już wiemy, że bakterie mogą mieć prozdrowotny wpływ na nasze zdrowie. Żywe mikroorganizmy, jakimi są probiotyki, wpływają na utrzymanie mikroflory u człowieka. Wśród bakterii produkujących kwas mlekowy znajdują się np. Lactobacillus (np. L. acidophilusL. caseiL. reuteri, L. rhamnosus) i Bifidobacterium (B. animalisB. breve). Należy tu ponadto wspomnieć o drożdżakach (Saccharomyces boulardii). One również podawane są w formie suplementów.

 

W przypadku dolegliwości intymnych dobrze sprawdzają się Lactobacillus rhamnosus (DSM 14870) i gaseri (DSM 14869), nazywane też probiotykami ginekologicznymi. Jak działają? Mechanizmy obrony polegają na produkcji nadtlenku wodoru i produkcji kwasu mlekowego. Dzięki tym procesom można utrzymać równowagę prawidłowej flory pochwy.

 

Zmniejsza się ponadto namnażanie chorobotwórczych bakterii i drożdżaków. Pałeczki kwasu mlekowego przylegają do powierzchni nabłonka dróg rodnych i moczowych, dochodzi do zablokowania innym mikrobom dostępu do komórek.

 

Taka ochrona jest szczególnie ważna podczas i po antybiotykoterapii. Wtedy, kiedy naturalna bariera zostaje zablokowana. Bakterie wspierają wówczas nie tylko strefę ginekologiczną, ale też cały organizm, np. jelita. Warto zatem dbać o wsparcie pierwotnej ochrony i odporności.

 

Konsultacje, wsparcie lekarza. Nie zapomnij o nich

Aktualnie mamy wiele sposobów na to, jak walczyć z kłopotami intymnymi. Bez trudu możemy nabyć środki zawierające probiotyki. Warto jednak podkreślić, że w sytuacji wystąpienia problemu dobrze jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Specjalista zdiagnozuje nieprawidłowość i zastosuje odpowiednią terapię. Dodatkowo odpowie na wszystkie twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (70 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agata20  19 maja 2020 13:25

    Ważna sprawa.

    Odpowiedz
  2. Grażka  26 maja 2020 18:32

    Szkoda, że tak malo się mowi o tym jak ważne są probiotyki w infekcjach intymnych. Kiedyś chodziłam do ginekologa srednio co 3 miesiące nie wpsominając ile pieniędzy na to szło… I jakieś 2 lata temu o dziwno rodzinny przekonał mnie zebym tym razem kupiła droższy probiotyk na flore intymną. Wtedy to był Sanprobi Femi i naprawdę czułam po nim róznicę, ale przestali go produkowac. Niedawno znalazlam równie dobry Madame od biolatte i ten jest chyba jeszcze lepszy bo infeekcje intymne odeszły w niepamieć. Trzeba tylko pamiętać drogie kobietki, ze dieta ma tu ogromny wpływ! Jak się ma takie infekcje ciągle to cukier powinien pójść w odstawkę. zdrowia życzę :*

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany