Bakterie kwasu mlekowego i ich wpływ na mikroflorę pochwy
Działanie probiotyków doceniamy już od dawna. Stawiamy na nie zwłaszcza w czasie i po antybiotykoterapii. Sięgamy po nie, kiedy chcemy walczyć z tzw. biegunką podróżnych. Badania pokazują, że bakterie Lactobacillus, określane również jako pałeczki kwasu mlekowego (podstawowe składniki probiotyków), mają wpływ również na mikroflorę pochwy. Co musisz o tym wiedzieć?
Lactobacillus, dlaczego tak cenne?
Bakterie kwasu mlekowego mają dobroczynne wpływ na odbudowę mikroflory pochwy. Tej, która została zaburzona w wyniku zaistniałej choroby, przebytej antybiotykoterapii lub niewłaściwej higieny intymnej (np. stosowania produktów zaburzających naturalne pH). Pomagają zminimalizować ryzyko tego, czego my kobiety nie chcemy najbardziej, czyli podrażnień i innych popularnych dolegliwości intymnych.
Dobre bakterie, co o nich wiemy?
Pałeczki kwasu mlekowego zmieniły nasze spojrzenie na infekcje intymne. Dziś już wiemy, że bakterie mogą mieć prozdrowotny wpływ na nasze zdrowie. Żywe mikroorganizmy, jakimi są probiotyki, wpływają na utrzymanie mikroflory u człowieka. Wśród bakterii produkujących kwas mlekowy znajdują się np. Lactobacillus (np. L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus) i Bifidobacterium (B. animalis, B. breve). Należy tu ponadto wspomnieć o drożdżakach (Saccharomyces boulardii). One również podawane są w formie suplementów.
W przypadku dolegliwości intymnych dobrze sprawdzają się Lactobacillus rhamnosus (DSM 14870) i gaseri (DSM 14869), nazywane też probiotykami ginekologicznymi. Jak działają? Mechanizmy obrony polegają na produkcji nadtlenku wodoru i produkcji kwasu mlekowego. Dzięki tym procesom można utrzymać równowagę prawidłowej flory pochwy.
Zmniejsza się ponadto namnażanie chorobotwórczych bakterii i drożdżaków. Pałeczki kwasu mlekowego przylegają do powierzchni nabłonka dróg rodnych i moczowych, dochodzi do zablokowania innym mikrobom dostępu do komórek.
Taka ochrona jest szczególnie ważna podczas i po antybiotykoterapii. Wtedy, kiedy naturalna bariera zostaje zablokowana. Bakterie wspierają wówczas nie tylko strefę ginekologiczną, ale też cały organizm, np. jelita. Warto zatem dbać o wsparcie pierwotnej ochrony i odporności.
Konsultacje, wsparcie lekarza. Nie zapomnij o nich
Aktualnie mamy wiele sposobów na to, jak walczyć z kłopotami intymnymi. Bez trudu możemy nabyć środki zawierające probiotyki. Warto jednak podkreślić, że w sytuacji wystąpienia problemu dobrze jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Specjalista zdiagnozuje nieprawidłowość i zastosuje odpowiednią terapię. Dodatkowo odpowie na wszystkie twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.