Bakteria która zjada plastik – przełomowe odkrycie dwóch studentek może zrewolucjonizować naszą walkę z zanieczyszczeniem świata

Każdego roku poziom plastiku w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. Naukowcy przypominają nam, że by zahamować ten proces zostało nam coraz mniej czasu i przewidują, że do 2050 roku w wodzie znajdzie się więcej plastikowych odpadów niż ryb i morskich stworzeń. Podejmowane przez nas stopniowo kolejne kroki, takie jak odrzucenie słomek i patyczków z tego tworzywa czy segregacja śmieci okazują się jednak – dosłownie i w przenośni – jedynie „kroplą w morzu”. Najwyraźniej właśnie pojawiło się jednak światełko w tunelu, które ma szansę zrewolucjonizować nasze starania w walce z zanieczyszczeniem. A wszystko dzięki dwóm młodym studentkom…

Pamiętacie zamiennik plastiku opracowany przez Polkę, który można wyhodować we własnym domu? Ten ekologiczny pomysł naprawdę dał nam nadzieję na zmianę zgubnych nawyków współczesnego społeczeństwa. Jak się jednak okazuje tamto odkrycie było zaledwie preludium do naprawdę przełomowego wynalazku, o który naukowcy zabiegali od lat. Jest nim bakteria która zjada plastik i zamienia go w wodę. Co ciekawe, za dokonaniem nie stoją wcale doświadczone umysły wiekowych badaczy, a dwie młode studentki z Harvardu – Jeanny Yao i Miranda Wang.

Bakteria która zjada plastik

źródło: www.pixabay.com

Bakteria która zjada plastik – przełomowe odkrycie dwóch studentek może zrewolucjonizować naszą walkę z zanieczyszczeniem świata

Dziewczęta rozpoczęły pracę nad projektem jeszcze jako nastolatki. Żywo zainteresowane ekologią, obdarzone naukowym zacięciem, doszły one do wniosku, iż całkowita rezygnacja z plastiku nie jest już możliwa, dlatego należy stworzyć coś, co pozwoli błyskawicznie rozkładać plastikowe śmieci. Zamiast snuć rozważania, postanowiły wcielić swój pomysł w życie, wspólnie pracując nad nim w laboratorium. 

Teraz, w wieku 20 lat, udało im się uzyskać efekty, które mogą stać się przełomem w walce z zanieczyszczeniami na całym świecie. Chodzi o drobne bakterie, które przekształcają plastik w dwutlenek węgla i wodę. Cały proces rozpoczyna się od rozpuszczenia tworzywa sztucznego przez bakterie i skatalizowania go przez enzymy. Pomaga to uzyskać plastyczną masę, z której po 24 godzinach wytrąca się woda. Resztki trafiają do specjalnej stacji, gdzie ulegają szybkiemu rozkładowi porównywalnemu do rozkładania obierków warzyw i owoców w kompostowniku. 

 

Jak można wykorzystać odkrycie w praktyce?

Zdaniem Jeanny Yao i Mirandy Wang bakteria która zjada plastik przyda się przede wszystkim do oczyszczania zajętych już plastikiem terenów. Ma pomóc również w zrównoważonej produkcji odzieży. Projekt wymaga jednak dalszych szczegółowych badań. Na szczęście młode chemiczki nie spoczywają na laurach! Otrzymały już ponoć wszystkie niezbędne zgody oraz dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy dolarów na dalsze testy i udoskonalanie opracowanej bakterii. Wierzymy, że już niedługo ich wynalazek trafi do powszechnego użycia i pomoże ocalić nasz naturalny dom!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 3,99 z 5)
zapisuję głos...