Bądź zdrów jak kryl (nie ryba)

Gdzie znajdziemy alternatywne źródła tych dobroczynnych kwasów tłuszczowych? Dlaczego są one tak ważne dla naszego organizmu?

Teoria,że najlepsze kwasy omega-3 pochodzą przede wszystkim z tłustych ryb morskich i pozyskiwanych z nich olejów oraz tranu, odchodzi powoli do lamusa. Liczne zanieczyszczenia związkami rtęci i dioksyn, które gromadzą się  w rybach z akwenu mórz europejskich i arktycznych, przyczyniły się do poszukiwań alternatywnych źródeł tych dobroczynnych kwasów tłuszczowych. Ich najczystszą i najlepiej przyswajalną porcję odkryto w oleju z kryla – niewielkiego skorupiaka, który żyje w lodowatych, krystalicznych wodach mórz polarnych.

Kryl Antarktyk

– Kwasy tłuszczowe omega-3 to ważne składniki błon komórkowych i związki niezbędne do powstania wielu innych substancji. Organizm ludzki nie jest zdolny do wytworzenia wszystkich kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim: kwasu linolowego (LA) z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowego (ALA) z grupy omega-3. Te dwa kwasy muszą być dostarczone z pożywieniem i dlatego nazywają się „niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi” (NNKT) – tłumaczy Dr n. Med. Agnieszka Jarosz, Kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej przy Instytucie Żywności i Żywienia, lekarz chorób wewnętrznych.

Olej z kryla – więcej niż tran

Kryl tomały skorupiak przypominający krewetkę, który żyje w ławicach liczących milion osobników na metr sześcienny i osiągających nawet 6 km długości. Olej z kryla antarktycznego (Euphausia superba) charakteryzuje się bardzo dużą zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA w formie fosfolipidów. Oznacza to, że są one lepiej przyswajalne przez organizm w porównaniu z olejem rybim, zawierającym kwasy omega-3 w postaci trójglicerydów. Kwasy tłuszczowe EPA i DHA jako fosfolipidy całkowicie rozpuszczają się w wodzie, są lekkostrawne i nie pozostawiają rybiego posmaku. Ponadto olej z kryla jest bogaty w astaksantynę – najsilniejszy antyutleniacz, jaki możemy dostarczyć organizmowi do walki z wolnymi rodnikami, stanowiącymi przyczynę wielu niekorzystnych procesów w organizmie (w tym utlenienia złego cholesterolu (LDL) ). Ta „królowa karetonoidów” jest 800 razy aktywniejsza niż koenzym Q10, 500 razy silniejsza od witaminy E oraz 40 razy skuteczniejsza niż beta-karoten!

Codzienna dawka oleju z kryla w preparacie O-KRILL 3™

Pochodzący z ekologicznych źródeł, w 100% czysty i niezniszczony przez przetwarzanie olej z kryla arktycznego zawarty jest w  suplemencie diety O-Krill 3. Dostarcza on w pełni wchłanianą dzienną porcję niezbędnych kwasów EPA i DHA, których organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytworzyć oraz silnie działający przeciwutleniacz – astaksantynę, który nadaje kapsułkom rubinowy kolor.

– Kwasy omega-3 powinny być uzupełniane przez te osoby, które nie jadają regularnie ryb i owoców morza (rzadziej, niż jedną porcję tygodniowo). Dotyczy to szczególnie ludzi  o wyższym ryzyku chorób serca, układu krążenia. Dieta bogata w kwasy omega-3, szczególnie DHA, poprawia koncentrację  i wpływa korzystnie na nastrój. Dodatkowo jest w stanie polepszyć ukrwienie nerwu wzrokowego  oraz opóźnić procesy starzenia. Bardzo istotnym działaniem jest bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na obniżenie trójglicerydów i cholesterolu –mówi Dr n. Med. Agnieszka Jarosz.

Czy wiesz, że…

Zainteresowanie niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) pojawiło się po tym, jak spostrzeżono, że wśród Eskimosów, pomimo wysokotłuszczowej diety, bardzo rzadko występują kłopoty sercowo – naczyniowe. Natomiast pozbawieni tradycyjnego pożywienia emigranci eskimoscy, równie często jak Europejczycy,  zapadali na choroby cywilizacyjne. Od czasu spostrzeżenia i zbadania takiej zależności, korzyści wynikające ze stosowania NNKT w codziennej diecie,  a także w profilaktyce układu krążenia, zostały udokumentowane i dowiedzione.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (296 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  28 marca 2014 06:35

  Ciekawe kiedy będzie w sprzedaży w moim mieście.

  Odpowiedz
 2. martucha180  28 marca 2014 08:10

  I w moim!

  Odpowiedz
 3. bbo  28 marca 2014 18:57

  Samo zdrowie!

  Odpowiedz
 4. stokrotkapolna  25 października 2016 06:27

  Tak,samo zdrowie. Ja wspomagam się kapsułkami z tranu z ryb. Ale chętnie bym tego kryla zobaczyła w swojej apteczce. Ryb trzeba jeść dużo , samo zdrowie.

  Odpowiedz
 5. Jaworka  20 grudnia 2016 22:24

  Ciekawy artykuł

  Odpowiedz
 6. Anna Turek  6 marca 2017 12:11

  Nie wiedziałam ale teraz już po przeczytaniu artykułu wiem. A to ciekawe myślałam że tran jest najlepszy. Ale pewnie ten olej z kryla drogi będzie.

  Odpowiedz
 7. stokrotkapolna  13 marca 2017 04:43

  Tran w kapsułkach można łykać od czasu do czasu. Zewsząd tylko suplementy. W reklamach, artykułach. A koncerny zacierają ręce i liczą kasę, która idzie w miliardy. A ludzie lecą do tych suplementów jak ćmy do światła. I łykają wszystko na wszystko, rujnując swój organizm.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany