Bądź piękna i ciesz się zdrowiem dziś, jutro, pojutrze dzięki aromaterapii

Do jesieni przygotuj się wiosną i latem – tak mawiała do swojej wnuczki pewna mądra i zapobiegliwa babcia o skórze jędrnej i aksamitnej, a co najważniejsze absolutnie niezdradzającej metrykalnego wieku. I zapewne miała na uwadze nie tylko jesień kalendarzową. Zimna woda i szare mydło – tylko tych substancji używała do mycia skóry twarzy i ciała, ruch na świeżym powietrzu – w letnie poranki o godzinie 5 babcia była już w swoim ukochanym ogrodzie pielęgnując rabatki z kwiatami, a także jej radosny śmiech, którym obdarzała wszystkich dookoła były jej życiową dewizą. Taka recepta na życie sprawiła, iż udało jej się zachować zdrowie, młodzieńczy wygląd i promienne piękno. Ale było coś jeszcze – po latach odkryła przed wnuczką sekrety naturalnej pielęgnacji zdrowia i urody za pomocą aromaterapii.

grupa-dobrze-wygladajacych-kobiet-w-srednim-wieku-z-pomarszczona-skora

fot. Freepik

W chwilach wolnych od codziennych obowiązków przygotowywała odżywcze maseczki i odmładzające oliwki, toniki, a także kąpiele oraz mieszanki do nawaniania. Oto kilka babcinych receptur z użyciem olejków eterycznych Dr Beta® – na piękną cerę i skołatane nerwy.

Maseczka piękności, zawierająca w swym składzie miód i po dwie krople olejków: różanego i manuka, odżywia skórę, łagodzi podrażnienia, rozjaśnia cerę i uspokaja. Nakłada się ją raz w tygodniu na twarz i szyję, pozostawia na piętnaście minut a następnie zmywa letnią wodą z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny.

Tonik o właściwościach odmładzających i przeciwstresowych powstanie, gdy wodę połączymy z czterema kroplami olejku pomarańczowego, trzema kroplami olejku geraniowego i trzema kroplami olejku drzewa różanego.

Oliwkę piękności przygotujemy z dwóch kropel olejku geraniowego oraz ośmiu kropli olejku pomarańczowego. Olejki dodajemy do pięćdziesięciu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego, z nasion winogron do skóry normalnej i tłustej lub ze słodkich migdałów do skóry suchej. Tak przygotowana oliwka, stosowana wieczorem na twarz i szyję odmłodzi i odpręży naszą skórę. Należy pamiętać, że gdy używamy olejku pomarańczowego musimy chronić skórę przed działaniem promieni UV.

A jak babcia radziła sobie z menopauzą?

Zmienne nastroje pokonywała mieszankami do nawaniania i kąpielami aromaterapeutycznymi. Głównym składnikiem zalecanych przez nią mieszanek jest olejek geraniowy o ziołowo-kwiatowym zapachu, który łagodzi stany napięcia emocjonalnego, pomaga w depresji i lękach. Receptura mieszanki jest następująca: do miseczki kominka wypełnionej wodą dodajemy pięć kropli olejku geraniowego, trzy krople olejku manuka i po jednej kropli olejków: drzewa różanego i grejpfrutowego. Mieszankę taką stosujemy raz lub dwa razy dziennie.

Zmienne nastroje złagodzą również dodane do kominka dwie krople olejków: kopru włoskiego, szałwii muszkatołowej i geraniowego oraz cztery krople olejku lawendowego. Olejek kopru włoskiego reguluje gospodarkę hormonalną, jest też łagodnym afrodyzjakiem. Olejek szałwii muszkatołowej o ziołowym zapachu, łagodzi napięcia i depresje, a olejek lawendowy jest w aromaterapii, podstawowym olejkiem o działaniu uspokajającym.

Na uderzenia gorąca pomoże specjalnie przygotowana kąpiel aromaterapeutyczna. W tym celu do wanny z ciepłą wodą wlewamy po trzy krople olejku lawendowego, geraniowego, sandałowego i jedną kroplę olejku mięty pieprzowej. Dwa razy w tygodniu możemy także, używając tej mieszaniny wykonać masaż aromaterapeutyczny rozpuszczając olejki w około pięćdziesięciu mililitrach bezwonnego oleju roślinnego. Olejek lawendowy, główny składnik tej mieszanki, stosowany jest między innymi przy bezsenności, lękach i migrenie oraz w stanach silnego napięcia nerwowego. Ma działanie kojące, obniża ciśnienie krwi i jest łagodnym środkiem nasennym.

Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,56 z 5)
loading... zapisuję głos...