Badanie żywej kropli krwi – na czym polega?

Krew pozwala nam żyć. W naszym ciele płynie jej 5-6 litrów, które odpowiadają za dotlenienie organizmu. Obserwacja krwi może zapobiec chorobom, a dzięki wizycie u specjalisty i konsultacji naszych wyników może skorygować nasze codzienne błędy i zaniedbania.  Badania kwi sa odbiciem naszego stanu zdrowia. Na czym polega badanie żywej kropli krwi?

krew

Badanie żywej kropli krwi – Jak to się zaczęło?

Mimo że dopiero w ostatnich latach badanie żywej krwi zyskało na popularności, metoda ta znana jest już od wielu lat. Koncepcja testu została opracowana przez niemieckiego biologa i zoologa, profesora Guntera Enderleina. Na początku XX wieku diagnozował on za jej pomocą między innymi kiłę. Dziś metoda ta jest popularna na całym świecie i powoli zyskuje na popularności również w Polsce.

Badanie żywej kropli krwi – Na czym polega badanie?

Z opuszka palca pobierana jest niewielka ilość krwi, która zostaje umieszczona na szkiełku laboratoryjnym i po odpowiednim przygotowaniu jest sprawdzana pod mikroskopem. Powiększana jest nawet 1300 razy, co umożliwia obserwację poszczególnych elementów naszej krwi. Obraz ukazany jest na monitorze, dzięki czemu pacjent ma również okazję przyglądać się badaniu i samemu dostrzec nieprawidłowości. Warto pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie wolno spożywać żadnych pokarmów – dozwolone jest jedynie picie wody.

Badanie żywej kropli krwi – Kopalnią wiedzy

Co możemy zobaczyć podczas tego typu testu? Krwinki u osoby całkowicie zdrowej są podobnej wielkości, mają regularny, okrągły kształt, ale  mogą być też np. niedobarliwe lub dużo mniejsze, między innymi na skutek anemii.  Zdarza się, że erytrocyty są powiększone na skutek braku witamin z grupy B, prowadzącego do problemów z pamięcią, zmęczeniem czy otępieniem. Pod mikroskopem możliwe jest dostrzeżenie bakterii czy zmian dających podejrzenie pasożytów, które negatywnie wpływają na nasz organizm.

krew krwinki laboratorium medycyna (2)

Badanie żywej kropli krwi – Dla kogo?

Krew warto sprawdzać regularnie, jednak istnieją objawy, które szczególnie powinny zmotywować do wykonania badania. Są to na przykład dolegliwości skórne, problemy ze stawami i mięśniami, bóle brzucha, a także chroniczne zmęczenie, nadwaga czy też niedowaga. Ten rodzaj diagnostyki powinny również wykonać osoby uskarżające się na wypadanie włosów, bóle głowy czy też alergie.

Wykryj, zanim będziesz musiał leczyć

Test pozwala zapobiegać różnym dolegliwościom np. brakowi energii, problemom z włosami, słabej koncentracji. Przede wszystkim jednak jest wskazówką na temat tego, jak powinniśmy się odżywiać w prawidłowy sposób. Osoby badane po przyjrzeniu się dokładnie swojej krwi zmieniają zwykle tryb życia na zdrowszy.

 Informacje merytoryczne dostarczone przez: Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...