Badanie Sono HSG – na czym to polega?

Jednym z nowoczesnych badań wykonywanych w klinikach leczenia niepłodności przy diagnozowaniu powodów braku skuteczności zapłodnienia naturalnego, jest badanie Sono-HSG. Stanowi ono bezpieczną i skuteczną metodę oceny stanu jamy macicy i jajowodów kobiety.

USG narządów rodnych kobiety

Badanie ultrasonograficzne nie jest już niczym innowacyjnym. Przeprowadza się je w wielu prywatnych i państwowych gabinetach ginekologicznych, m.in. dla oceny budowy anatomicznej macicy, jajowodów i jajników. Jednak w niektórych klinikach leczenia niepłodności, m.in. w klinice Invimed, przeprowadzane jest unowocześnione badania USG, mianowicie Sono-HSG.

To właściwie ultrasonograficzna histerosalpingografia, pozwalająca w sposób bezpieczny i skuteczny ocenić stan jamy macicy i jajowodów. Badanie wygląda w ten sposób, że do narządów rodnych pacjentki podaje się za pomocą cewnika kontrast pod ciągłą kontrolą USG.

Przebieg badania Sono-HSG

W warunkach gabinetu lekarskiego, na fotelu ginekologicznym pacjentka jest poddawana zabiegom prowadzącym do wykonania badania Sono-HSG. Lekarz rozgrzesza przy użyciu wziernika ściany pochwy i wprowadza cewnik przezszyjkowy, gdzie na końcu umieszczony jest balonik. Po jego wypełnieniu ginekolog wstrzykuje kontrast, który przez szyjkę trafia do macicy i jajowodów. W tym samym czasie lekarz wprowadza do macicy sondę USG i obserwuje na monitorze aparatu kształt, wielkość i budowę jamy macicy oraz przepływ kontrastu przez jajowody.

Badanie należy przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, po całkowitym ustaniu krwawienia i plamienia miesiączkowego. Trwa ono około 15-20 minut, a wynik Sono-HSG jest dostępny od razu. Niejako przy okazji, w trakcie wstrzykiwania kontrastu, lekarzowi udaje się udrożnić zlepione wcześniej jajowody, co czasem pomaga w odzyskaniu przez kobietę płodności.

Wskazania do wykonania badania Sono-HSG

Badanie Sono-HSG jest zalecane do wykonania kobietom, które diagnozują przyczyny niepłodności, a dotychczasowe testy i badania nie wykazały, co jest powodem braku możliwości posiadania dziecka przy zastosowaniu metod naturalnego rozrodu. Ultrasonograficzna histerosalpingografia pozwoli na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w kształcie i budowie macicy oraz zdiagnozowanie możliwej niedrożności jajowodów.

Bardzo często bywa, że u pacjentek niepłodność wynika z nietypowej budowy jamy macicy lub niedrożności jajowodów. Są to przyczyny, których wykrycie pozwoli na wytyczenie właściwej drogi leczenia niepłodności.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,00 z 5)
zapisuję głos...