Badanie piersi – USG czy mammografia ?

Palpacyjne badanie piersi powinno być naszym niemal codziennym nawykiem. Możemy to robić choćby podczas kąpieli, czy porannej toalety przed lustrem. Badać się warto i to najczęściej jak tylko się da. W przypadku, gdy mamy do wyboru badanie USG lub badanie mammograficzne, które wybrać?  Które jest dokładniejsze?  Czy wiesz, że trafnie postawiona diagnoza i wcześnie rozpoznane zmiany chorobowe zależą również od tego, jaki rodzaj badania, USG czy MMG wybierzesz?

 

Choć dla laika brzmi to niewiarygodnie, mammografia jest badaniem, które nie zawsze daje wiarygodne wyniki. Jak to możliwe? Okazuje się, że wszystko zależy od struktury gruczołu piersiowego, który może być inny u każdej kobiety:

– Badanie Mammograficzne (MMG) jest to prześwietlenie rentgenowskie. Na kliszach lub na matrycy elektronicznej uzyskujemy obraz zagęszczeń tkankowych, które odpowiadać mają ewentualnym zmianom w piersiach. Problem zaczyna się, gdy piersi pacjentki mają gęstą strukturę gruczołową. Wobec takiej gęstej budowy MMG nie jest skutecznym badaniem. Przy dużej ilości tkanki gruczołowej MMG nie prześwietli gruczołu, badanie wobec tego często nie jest wiarygodne. Lekarz radiolog w takiej sytuacji opisuje, że zmian nie znaleziono. Wskazuje również wówczas na konieczność wykonania uzupełniającego badania USG w celu uzyskania pełnej informacji na temat stanu zdrowia piersi.- wyjaśnia doktor Marek Janisz, właściciel Kliniki Korona specjalizującej się w profilaktyce i leczeniu chorób piersi.

badanie piersi (1)Zupełnie inaczej jest w przypadku badania USG, gdzie wykorzystywane są nieszkodliwe dla zdrowia ultradźwięki. Nowoczesna ultrasonografia zapewnia nie tylko coraz bardziej rzeczywisty i zbliżony do wyglądu gruczołu obraz, lecz również umożliwia wykonanie badania dopplerowskiego, które ocenia ilość przepływów krwi w określonym obszarze. To bardzo ważne, gdyż zwiększone przepływy sugerować mogą proces złośliwy. Badanie USG daje zatem wynik od razu-lekarz, który je wykonuje jednocześnie interpretuje obraz z monitora. USG przeważnie nie wymaga też uzupełnienia o badanie MMG. W przeciwieństwie do mammografii jest więc badaniem wystarczającym.

Na korzyść USG przemawia jeszcze inny czynnik: to badanie zupełnie bezbolesne, czego nie można powiedzieć o badaniu MMG:

– U kobiet posiadających dużą ilość tkanki gruczołowej badanie mammograficzne może być sprawiać ból. Takie pacjentki starają się instynktownie omijać badania MMG, chętnie decydując się na bezbolesne USG. Warto również wiedzieć, że MMG nie wolno wykonywać u kobiet ciężarnych lub dopuszczających istnienie ewentualnej ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu.- tłumaczy doktor Marek Janisz.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że USG nie zagraża naszemu zdrowiu. Badanie to wykorzystuje w pełni bezpieczne ultradźwięki. Tymczasem promienie RTG nie są niestety obojętne dla zdrowia i dlatego nie wolno ich nadużywać.

Kolejny mit dotyczy przekonania, że mammografia to idealne badanie dla starszych pacjentek. Okazuje się, że nie zawsze- również w tym przypadku wszystko zależy od budowy gruczołu piersiowego. Badania MMG są dobrym rozwiązaniem dla pań z budową tłuszczową piersi. Dlatego właśnie często stosuje się je u pań 50+, choć wiele młodszych pacjentek posiada również taką budowę piersi. Nasuwa się jednak pytanie – jak poznać jaki jest typ budowy piersi? Odpowiedź jest zaskakująca – należy wykonać USG piersi, podczas którego lekarz określi ten typ budowy.

Wybór badania USG jest również niezwykle cenny, gdy stawiamy na profilaktykę:

– Ze względu na konieczność myślenia profilaktycznego zalecane jest wykonywanie badań piersi raz na 6 miesięcy. Taka częstotliwość nie jest możliwa w przypadku MMG  z uwagi na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego. Wobec tego to właśnie badania USG piersi powinny mieć główne zastosowanie jako podstawowe badanie dla każdej kobiety, bez względu na wiek.- wyjaśnia dr Marek Janisz z Kliniki Korona.

USG zatem to badanie, które trwa krótko, jest bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia, a w dodatku jest badaniem wystarczającym, jego wykonanie skraca więc czas postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. A nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że dla pań, u których wykryto niepokojące zmiany, liczy się każda chwila podjęcia walki z chorobą!

badanie piersi (1)

Warto więc jak najszybciej umówić się na wizytę połączoną z badaniem USG piersi w klinice Korona i… zyskać cenny spokój!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (97 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  1 lipca 2015 11:32

  Regularnie chodzę na USG piersi, a mammografii nie byłam nigdy. Martwiłam się tym, teraz wiem,że nie potrzebnie.

  Odpowiedz
 2. bbo  1 lipca 2015 12:03

  Badać się trzeba regularnie, choćby nie wiem co!

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  1 lipca 2015 12:27

  Bardzo fajny artykuł. Należy pamiętać o badaniach, przynajmniej raz w roku.

  Odpowiedz
 4. martucha180  1 lipca 2015 12:35

  Już jakiś czas temu w szpitalu słyszałam, ze mammografia jest szkodliwa.

  Odpowiedz
 5. Madziulka444  1 lipca 2015 14:20

  Ważne są badania!!! Ja mam już 3 kontrolne Usg i biopse.

  Odpowiedz
 6. mrowka  1 lipca 2015 14:25

  Bardzo dobry temat artykułu! Powiem szczerze, miałam robione USG piersi na wizycie kontrolnej u mojego ginekologa. Jeśli chodzi o MMG to zawsze podchodzę do tego badania z dystansem… bo wiadomo jak promienie RTG wpływają na organizm.

  Odpowiedz
 7. Żanett  1 lipca 2015 14:37

  Moim zdaniem podstawą jest codzienna samokontrola piersi.

  Odpowiedz
 8. Madziulka444  1 lipca 2015 15:35

  Nie zawsze wszelkie zmiany da się wykryć paplacyjnie. Są guzki, które pod wpływem dotyku delikatnie się przesuwają i wtedy trudno je wyczuć.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  1 lipca 2015 19:12

  Ważny temat, a nadal tak trudny.

  Odpowiedz
 10. marcia7  1 lipca 2015 20:45

  nie przyjemne sprawy, ale trzeba

  Odpowiedz
 11. Anita  29 lipca 2015 01:53

  Jeszcze nie miałam ani razu robionego USG.

  Odpowiedz
 12. dziara  8 kwietnia 2018 18:37

  Ja robiłam prywatnie usg piersi. Na szczęście mam braster bo przy moich drętwych, nieczułych paluchach bym nic nie wybadała sama. To urządzenie bardzo ułatwia samobadanie piersi u koleżanki wykrył zmianę i się potwierdziła na usg, u mnie cały czas wraca informacja zwrotna, że jest ok i na usg też doktor mówił, że ok.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany