Badania i konsultacje zanim zajdziemy w ciążę

Kiedy zachodzimy w ciążę, pragniemy, by przebiegała prawidłowo i bezpiecznie. Jednak nie wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre badania i konsultacje należy wykonać na długo PRZED planowanym poczęciem dziecka. To zwiększa szansę na właściwy przebieg ciąży i daje możliwość przygotowania organizmu tak, by był on przyjaznym miejscem dla maleństwa przez kolejne 9 miesięcy.

jak i kiedy zrobić test ciążow

 

Planując dziecko zastanawiamy się nad wieloma aspektami. Myślimy, jak damy mu na imię, czy wolelibyśmy chłopca czy dziewczynkę, rozważamy gdzie postawimy łóżeczko malucha oraz jaki kupimy dla niego wózek i nosidełko. Jednak zanim te wszystkie aspekty zaczną zaprzątać naszą głowę, powinniśmy pamiętać, aby PRZED ciążą przygotować nie tylko nasze otoczenie, ale przede wszystkim nasz organizm i gruntownie się przebadać.

Przyjazny organizm

Zanim na teście ciążowym zobaczymy upragnione dwie kreski zwiastujące, że jesteśmy w ciąży, w naszym organizmie musi zajść skomplikowany proces zapłodnienia. Jednak nawet, jeśli plemniki połączą się z komórką jajową i powstanie tak zwana zygota, to dopiero początek długiej drogi, którą musi ona przebyć zanim po 9 miesiącach będziemy mogli zobaczyć nasze dziecko. Dlatego, zanim jeszcze zajdziemy w ciążę powinnyśmy zrobić wszystko, aby ułatwić zarodkowi zagnieżdżenie się w organizmie kobiety.

Jedną z najczęstszych przyczyn poronień i niemożności zajścia w ciążę są zmiany patologiczne w macicy kobiety ? zrosty, mięśniaki, polipy, torbiele, a także zmiany wywołane endometriozą. Jeszcze kilka lat temu była to poważna przeszkoda. Kobieta musiała poddać się szeregowi zabiegów i badań, które często i tak nie przynosiły jednoznacznych odpowiedzi. Jednak dziś, dzięki najnowszemu sprzętowi medycznemu istnieje możliwość, aby już podczas jednego badania zobaczyć, czy nasz stan zdrowia nie zagraża przyszłej ciąży. ? Tak samo jak trudno jest przymocować półkę do krzywej lub uszkodzonej ściany, również zarodkowi ?ciężko? zagnieździć się w nieprzyjaznym dla niego środowisku jamy macicy. Jednak dzięki badaniu histeroskopowemu możemy sprawdzić, jak wygląda wnętrze macicy kobiety i przygotować je na przyjęcie zarodka ? mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala Med Polonia. ? Największą zaletą takiego badania jest nie tylko diagnostyka, ale również możliwość natychmiastowego leczenia i wykonania niezbędnych zabiegów. Już podczas badania możemy bowiem usunąć zrosty wewnątrzmaciczne, polipy, obejrzeć ściany kanału szyjki i macicy oraz pobrać wycinki i próbki do dalszej analizy ? dodaje.

Zobaczyć wnętrze

Badanie histeroskopowe ma wiele zastosowań i daje bardzo dokładny obraz macicy. Polega ono bowiem na oglądaniu jej wnętrza w dużym powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego (kamery telewizyjnej) nazywanego histeroskopem, który wprowadzany jest przez pochwę do szyjki, a następnie do jamy macicy. ? Do niedawna zabieg ten musiał być wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Nie należał on również do najbardziej komfortowych, przez co wiązał się z dodatkowym stresem dla pacjentek ? mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala Med Polonia. ? Jednak teraz badanie takie może być wykonane nawet podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Bez żadnego specjalnego wcześniejszego przygotowania czy znieczulenia. Nowoczesne histeroskopy to urządzenia o średnicy zaledwie 2-3 milimetrów, dlatego zabieg ten stał się zupełnie bezbolesny i kompletnie nieinwazyjny. Ze względu na swoją skuteczność i dokładność, badanie histeroskopowe już za kilka lat będzie równie popularne i powszechnie stosowane przez ginekologów, jak obecnie stało się badanie USG ? dodaje. W krajach Europy Zachodniej badanie histeroskopowe już dziś jest regularnie wykonywane w przypadku większości pacjentek, zwłaszcza chcących zajść w ciążę. Wskazania do histeroskopii są bowiem bardzo szerokie i obejmują cały obszar szeroko pojętych nieprawidłowości podejrzewanych w obrębie jamy macicy. Dlatego zalecane jest ono nie tylko pacjentkom starającym się o dziecko, ale wszystkim kobietom, które mają problemy z nieregularnymi miesiączkami, obfitym krwawieniem, bólami lub chcą kompleksowo zbadać swoje zdrowie.

Dzięki regularnym wizytom u ginekologa zapobiegamy chorobom i monitorujemy wszelkie niepokojące zmiany zachodzące w układzie rozrodczym. Jednak, jeśli w pewnym momencie naszego życia planujemy zajść w ciążę, to powinnyśmy szczególnie się do tego przygotować i przedyskutować decyzję również z naszym lekarzem ginekologiem. Z pewnością doradzi on nam odpowiednie zestawy badań lub zabiegów. Pozwolą nam one nie tylko zwiększyć prawdopodobieństwo bezpiecznego poczęcia, ale również pomogą zachować prawidłowy przebieg całej ciąży. A w takim wypadku, drogie mamy, ze spokojem będziecie mogły już tylko planować wystrój pokoju przyszłego dziecka i przeglądać Wielką Księgę Imion.

Przeczytaj także: Przygotowania do ciąży

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,18 z 5)
loading... zapisuję głos...