Badania genetyczne ujawnią twoje korzenie, pomogą schudnąć czy rozpoznają choroby. Które warto zrobić i ile kosztują?

Często cierpisz na objawy, które komplikują ci życie? Lekarz niby poważnych zmian nie widzi, ale Ty jednak wiesz, że coś jest nie tak. Dolegliwości mogą być ukryte w genach, a badanie genetyczne pozwoli je odkryć. Nie musi to od razu oznaczać śmiertelnej choroby, a zamiast tego otrzymasz cenne wskazówki do zmiany konkretnych nawyków i stylu życia, co w efekcie uczyni je lepszym. To jednak nie jedyna zaleta badań genetycznych. Dzięki nim możesz też m.in. poznać swoje genealogiczne drzewo.

Spis treści:

Trzymasz dietę, jednak nie możesz schudnąć, nie czujesz się dobrze, mimo iż lekarz twierdzi, że nic ci nie dolega?Twój organizm nie toleruje niektórych pokarmów, życiowe koleje sprawiły, że chcesz zlecić test na ojcostwo, a może poszukujesz swych korzeni? Badania genetyczne dadzą odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które jeszcze długo możemy mnożyć. Co więcej, ceny nie są już nieosiągalnym luksusem, bo możemy je porównać choćby do leczenia dentysty, na które złoży się kilka wizyt. Każda z nas może wybrać się do konkretnej kliniki i umówić na badanie, a nawet wysłać swoje DNA. Podpowiadamy, które dokładnie cieszą się obecnie największym powodzeniem i jakie są granice kosztów ponoszonych w Polsce.

źródło: www.pixabay.com, cells-1872666_1920

Badania genetyczne ujawnią twoje korzenie, pomogą schudnąć czy rozpoznają choroby. Które warto zrobić i ile kosztują?

Nutrigenomika – badanie wpływu składników żywienia na geny

źródło: www.pixabay.com, vegetables 1085063_1920.jpg

W czasie tego badania dowiemy się jakich pokarmów nie toleruje nasz organizm, czy w związku z codzienną dietą nie zapadliśmy na jakąś chorobę, czy mamy skłonność do otyłości, a także zobaczymy jak wygląda u nas sprawa metabolizmu witamin, węglowodanów i tłuszczy. Co to oznacza? Pokrótce ustalimy jaka dieta będzie korzystna dla naszego zdrowia, a jaka nam szkodzi. Zbadane zostaną bowiem geny odpowiedzialne za powyższe procesy. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy wysłać do laboratorium próbkę DNA pobraną za pomocą patyczka do wymazów. W zależności od specyfiki badania, zapłacimy od 500 zł – 2 tys. zł. Otrzymamy je wraz z żywieniowymi wytycznymi, które utorują naszą drogę ku zdrowiu.

 

Badanie niepłodności

źródło: www.pixabay.com, son-2935723_1920

Jeżeli planujesz zostać mamą, jednak istnieją przesłanki, które mogłyby utrudniać zajście w ciążę, warto zbadać czy twoje geny pozwolą ci na spełnienie marzenia o macierzyństwie. Może się okazać, że jesteś bezpłodna, a lekarz ustali tego genetyczną przyczynę. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku par, które jednak zdecydują się na metody wspomagające zajście w ciążę. Może się bowiem okazać, że dziecko przyjdzie na świat, ale zostanie mu przekazana ciężka choroba genetyczna. Przed podjęciem leczenia niepłodności m.in. ten fakt należy ustalić. Badanie opiewa na kwotę ok. 1000 złotych.

 

Genealogia genetyczna – poznaj swoje korzenie

źródło: www.pixabay.com, retro-1483781_1920

Wystarczy zrobić test DNA, aby otrzymać długą listę krewnych. Statystyczny Polak powinien spodziewać się między 500 a 2, 5 tys. nazwisk. Nie wszyscy będą jednak prawdziwi, bowiem pod uwagę brane jest też połączone DNA obojga rodziców, tymczasem prawdziwych krewnych wskażą wyłącznie osobne odcinki kodu: matki i ojca. Na podstawie długości poszczególnych fragmentów DNA możemy określać stopień pokrewieństwa. Z pewnością otrzymamy wiele odpowiedzi dotyczących naszego etnicznego pochodzenia. Jeżeli jednak potrzebujemy więcej szczegółów pomocne okaże się zaangażowanie w badanie również krewnych: im starszych, tym lepiej. W zależności od rozległości badań, ceny zaczynają się od 300 złotych. Dostarczasz swój materiał w postaci śliny.

 

W twojej rodzinie były choroby? Sprawdź czy ty również nie nosisz niebezpiecznych genów

źródło: www.pixabay.com, hypertension-867855_1920.jpg

Lista chorób, które możemy odziedziczyć po przodkach jest nieopisanie długa. O ile jednak jakieś poważne schorzenie nie powtarza się w kolejnych pokoleniach, nie znajdujesz się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka i raczej nie powinnaś się o tę przynajmniej kwestię martwić. Inaczej jest jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki tej samej choroby, np. nowotworu. Wówczas niewykluczone, że również twoje DNA  zostało zmutowane. Wczesne wykrycie mutacji, oznacza szybsze podjęcie leczenia. Jeżeli zdążymy – możemy nawet całkowicie wyzdrowieć. W czasie wywiadu lekarskiego opisujemy więc występujące wśród naszych krewnych schorzenia, a następnie nasze DNA pod postacią śliny czy krwi badane jest pod kątem tych właśnie chorób. W przypadku badania możemy ubiegać się o refundację z NFZ.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 4,43 z 5)
loading... zapisuję głos...