Badania, dieta, sport – tak warto przygotować się do wiosny

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia. Tak i my – chcąc rozkwitnąć wiosną – powinnyśmy zwrócić uwagę na siebie, swoje potrzeby i zdrowie. Jak zatem dbać o swoje zdrowie, kiedy powinniśmy zacząć o tym myśleć i jak to robić, od czego zacząć? Nic prostszego…wystarczy 5 prostych kroków.

przygotowanie-do-wiosny

Profilaktyka – zrób badania

Wiosna to najlepszy czas, żeby zrobić “research” swojego zdrowia i wykonać badania. Jakie? Przede wszystkim badanie krwi, które powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku, a które jest pierwszą informacją o tym, co i czy coś złego dzieje się w naszym organizmie. Drugie ważne badanie to analiza moczu, którego wyniki świadczą o stanie naszych nerek, pęcherza moczowego i dróg moczowych, ale także mogą być sygnałem o cukrzycy, żółtaczce, czy zapaleniu trzustki. Tę analizę również powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Zdecydowanie częściej powinniśmy badać poziom ciśnienia, co najmniej raz w miesiącu, co pozwala rozpoznać nadciśnienie tętnicze, jego wahania oraz inne towarzyszące schorzenia. W zależności od wieku, warto udać się do okulisty, ortopedy, ginekologa czy urologa, wykonać EKG serca, badanie mammograficzne w przypadku kobiet, RTG klatki piersiowej czyli ocenę okładu oddechowego, a także USG (najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej), diagnozujące układ wielu narządów wewnętrznych naszego ciała. Przynajmniej raz na pół roku wypada odwiedzić stomatologa. Profilaktyka od zawsze jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem, a wykrycie choroby we wczesnym stadium to duża szansa na wyleczenie.

Dieta cud…to nie zawsze działa

Jeśli spojrzymy na ofertę diet, o których się pisze lub mówi, trudno wybrać, bez konsultacji z profesjonalistę, najlepszą dla siebie. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru? Z pewnością warto pójść o krok wstecz i wykonać wszystkie niezbędne badania (patrz – profilaktyka – zrób badania), po to by sprawdzić stan swojego zdrowia. Kolejnym krokiem powinna być analiza wyników w lekarzem specjalistą, który pokieruje nas i podpowie, co będzie najlepsze, jaka dieta, a może tylko doradzi, jak właściwie i zdrowo się odżywiać, zainwestować w ruch.
Warto sprawdzić ofertę dietetyków na przykład w serwisie www.znanylekarz.pl, gdzie znajdziemy szeroką bazę specjalistów w tej dziedzinie. Można także zainstalować w swoim smartphonie aplikacje, które działają jak liczniki kalorii, podpowiadają plan naszej diety, np. MyFitnessPal, Meal Snap, Osobisty Dietetyk, Diet Map, wybór jest naprawdę imponujący.
Nie można także zapomnieć o piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia.
Nowa-Piramida-Zdrowego-Żywienia

źródło: http://www.izz.waw.pl/

Jak z niej wynika podstawą nadal pozostaje aktywność fizyczna, zmieniły się natomiast standardy dotyczące pozycji owoców i warzyw, które przesunęły się na pierwsze miejsce ze skalą ¼ dla owoców i ¾ dla warzyw w podstawie piramidy. Drugie miejsce zajmują produkty zbożowe, m.in. pełnoziarniste zboża, brązowy ryż oraz pełnoziarniste mąki i ich przetwory (pełnoziarnisty makaron, pieczywo pełnoziarniste), pełnoziarniste kasze (jaglana, gryczana, pęczak, perłowa i płatki owsiane). Brązowy medal w piramidzie przypadł nabiałowi i tu nie było zmian.
Nowością jest kolejna pozycja, którą zajęły przyprawy, będące odpowiedzią na zmniejszenie ilości soli w jedzeniu, a które mają właściwości prozdrowotne, takie jak olejki eteryczne czy antyoksydanty. Z pewnością dużym zaskoczeniem jest usytuowanie na tym miejscu również kawy i herbaty, które pojawiły się po raz pierwszy w piramidzie. Najwyższy poziom zajęły tłuszcze, ale w parze z orzechami, co jest również nowością.

Ruch to zdrowie…

O tym, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia, nie trzeba szczególnie nikogo przekonywać. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie grupy LUX MED, pt. „Jak Polacy uprawiają sport”, aż 40% z nas jest aktywnym przynajmniej raz w tygodniu. Najczęściej wybieramy bieganie, jazdę na rowerze, czy pływanie, a w zależności od płci, są to piłka nożna czy aerobik. Niestety tylko 3% zrobiło jakiekolwiek badania przed rozpoczęciem sportu. Warto sobie uświadomić, że podejmując aktywność fizyczną, musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie, czyli po raz kolejny badania i konsultacja ze specjalistą staję się koniecznością. Warto to zrobić, żeby sport nie kojarzył się nam wyłącznie z kontuzjami, osłabieniem, leczeniem, ale z bezpieczną przyjemnością, która poprawia nasze samopoczucie i wygląd.

Zapytaj eksperta online

Współczesna medycyna pozwala nam dziś na umówienie się na wizytę do lekarza przez internet, zadanie pytania konkretnemu specjaliście online (przyp. jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis znanylekarz.pl najczęściej pytamy lekarzy ginekologów, ortopedów oraz dermatolów, a najpopularniejsze pytania, które zadajemy dotyczą kwestii wstydliwych, np. sex w trójkącie), ale także odbycie wizyty online (taką usługę oferuje telemedi.co). Oczywiście ładna pogoda sprzyja wychodzeniu z domu, jednak jak pokazują statystyki, nowoczesne formy konsultacji i leczenia, tzw. e-medycyna czy mhealth są coraz częściej wybierane jako szybsze i skuteczniejsze. Pamiętajmy zatem, zanim rozpoczniemy jakąkolwiek aktywność sportową, o wcześniejszym skonsultowaniu z profesjonalistą, nie szukając informacji na forach czy innych grupach, gdzie nie mamy pewności, że odpowiada nam ktoś, kto się na tym faktycznie zna i nam pomoże, a może tylko zaszkodzić.

Słuchaj swojego ciała

„Nasze ciało jest jak maszyna, która daje sygnały, jeśli coś jest nie tak”. Może “wyczerpują się baterie i trzeba je wymienić, albo brakuje jakiejś części, która zwyczajnie się zużyła”. Nie bagatelizujmy sygnałów ostrzegawczych. Według badania przeprowadzonego w Danii i Wielkiej Brytanii, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna może wydłużyć życie człowieka o 3-5 lat. Zatem uprawiajmy sport, bądźmy aktywni, ruszajmy się, ale róbmy badania, konsultujmy to z prawdziwymi lekarzami i słuchajmy naszego organizmu, bo on wie o nas najwięcej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  7 kwietnia 2016 19:52

    Słucham swojego ciała i uprawiam zdrowy egoizm. Ten schemat w piramidą żywienia bardzo czytelny. A wraz ze wskazówkami, jak go czytać, będzie łatwiejszy do stosowanie.

    Odpowiedz
  2. Aneta  8 kwietnia 2016 13:36

    Teraz to już raczej do lata 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany