Backpacking – czyli ekonomiczne podróżowanie

Spis treści:

Nie każdemu wystarcza odwagi lub chęci by wyruszyć w nieznane, nawet jeśli oznacza to wycieczkę do sąsiadującego miasta czy państwa. Są jednak tacy, którzy w odkrywaniu świata odnajdują sens życia i robią to w sposób, na który każdy może sobie pozwolić. Sposobem na tanie podróżowanie jest właśnie backpacking. Przy czym decydując się na backpacking nie tylko wybieramy tanie podróżowanie, ale swoistą filozofię i styl zwiedzania  innych krajów. 

backpaking cc0

fot. pixabay.com

Plecak i co dalej

Backpacking (ang. backpack – plecak) to sposób samodzielnego podróżowania odznaczający się od turystyki komercyjnej głównie niższymi kosztami. Na tym jednak nie koniec różnic. Na taką formę zwiedzania decydują się przede wszystkim osoby, które chcą zobaczyć miejsca niedostępne w ofercie biur podróży i zasmakować lokalnego życia. By jak najbardziej zbliżyć się do miejscowej społeczności, Backpakerzy przemieszczają się komunikacją publiczną, stołują się miejscowych barach i restauracjach oraz korzystają z aktualnie dostępnych noclegów. Bez szczegółowego programu i presji czasu, za to z potrzebą ciągłego odkrywania nowych miejsc.

 

Obywatele świata

Prawdziwą kopalnią inspiracji są książki, programy podróżnicze czy relacje z wypraw, a także blogi i portale poświęcone tanim lub egzotycznym podróżom. Dużym powodzeniem cieszą się serwisy poświęcone wynajmowaniu pokoi, mieszkań czy innych miejsc, w których można się zatrzymać. Popularny couchsurfing jest jedną z najtańszych, darmowych wręcz opcji noclegowych, ale coraz częściej można spotkać działające na podobnej zasadzie strony internetowe, gdzie użytkownicy udostępniają swoje mieszkania za określoną opłatę. Niewątpliwym plusem takich serwisów jest tworząca się wokół nich społeczność, której przedstawiciele wymieniają opinie i oceniają proponowane miejsca. Dzięki komentarzom i opiniom innych użytkowników możemy znaleźć idealne miejsce na nocleg, poznać interesujących ludzi, którzy pomogą odnaleźć się w mieście, ale i zobaczyć je z zupełnie innej strony. Dodatkowo korzystając ze sprawdzonych lokalizacji ustrzeżemy się nieuczciwych użytkowników portali lub miejsc “przereklamowanych”.

 

Bezpieczeństwo

Samodzielne organizowanie wyjazdu wiąże się także z obowiązkami, o których należy pamiętać przed wyjazdem. Warto poinformować najbliższych o przewidywanej trasie wyprawy, zaopatrzyć się w najważniejsze numery telefonów, zgromadzić informacje o potencjalnych destynacjach, a także pomyśleć o ubezpieczeniu się w podróży.

Ubezpieczenie samodzielnej wyprawy to koszt zaczynający się od kilku złotych dziennie. To stosunkowo niewiele, a w zamian otrzymujemy poczucie bezpieczeństwa i możliwość skupienia się na realizowaniu marzeń i celu wyprawy.” – mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce. – „Warto zapoznać się z dostępnymi pakietami ubezpieczeniowymi i ich rozszerzeniami. Takie wyspecjalizowane polisy to często rozwiązania szyte na miarę potrzeb podróżników.” – dodaje Beata Kalitowska.

 

Podróże za darmo?

Choć trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez pieniędzy, można znacznie obniżyć koszty dalekiej wyprawy. Znalezienie okazyjnych biletów autobusowych czy lotniczych może stanowić początek wspaniałej przygody. Niejednokrotnie mamy do czynienia z „dziennymi promocjami” linii lotniczych gdzie bilety są do kupienia z 90% zniżką. Możliwości zależą tak naprawdę od szczęścia, dociekliwości podróżnika, fantazji i odwagi. W dalszej kolejności jest zasobność portfela.

Rynek usług turystycznych obecnie jest bardzo rozwinięty i umożliwia nam wybór – organizacja wyjazdu przez biuro podróży lub całkowicie samodzielnie. Dla niektórych jest to spontaniczna wyprawa, a dla innych w wyjazd zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. Każdy sposób podróżowania jest dobry jeśli robimy to z głową i myślimy o swoim i bliskich bezpieczeństwie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (218 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  21 lipca 2015 10:21

  Świetny artykuł

  Odpowiedz
 2. Żanett  21 lipca 2015 11:26

  Ja niedługo lecę zwiedzać Paryż 🙂 Zorganizowanie wycieczki samodzielnie z kilkoma znajomymi, to najlepszy sposób na tanie podróżowanie.

  Odpowiedz
 3. bbo  21 lipca 2015 11:50

  My wyjeżdżamy zawsze pełnym składem w samochodzie.

  Odpowiedz
 4. Gocha  21 lipca 2015 13:24

  Temat na czasie

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  21 lipca 2015 13:57

  Dobre rady o których warto pamiętać.

  Odpowiedz
 6. martucha180  21 lipca 2015 14:28

  Tak jeszcze nie podróżowałam…

  Odpowiedz
 7. scrabble  21 lipca 2015 15:14

  Świetne rozwiązanie ale nie dla wszystkich. Ja też wolę samodzielnie wyruszyć w drogę, zamiast decydować się na zorganizowane wycieczki.

  Odpowiedz
 8. Jaworka  21 lipca 2015 15:47

  Świetna sprawa takie podróżowanie ja w tamtym roku samochodem tak zwiedzałam spaliśmy w miejscu gdzie dojechaliśmy na noc zawsze znalazło sie jakieś wolne miejsce w hotelu trochę to zachodu ale frajda przednia była Austria, Wenecja, Chorwacja coś wspaniałego i w tym roku tez tak mam zamiar zrobić

  Odpowiedz
 9. Uśmiechnij się :)  21 lipca 2015 22:19

  Komu się nie marzy taka podróż. „Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet”, tylko to mi się nasuwa na myśl 😉 Mi raz udała się taka nieplanowana podróż. W 10 dni zwiedziłam Czechy, Austrię, Włochy i polskie morze! Niesamowita przygoda, bez żadnego planu. Jechaliśmy gdzie chcieliśmy, kiedy chcieliśmy a ograniczeniem była tylko ilość paliwa w baku. Jednego dnia spaliśmy w aucie pod hotelem, a drugiego w hotelu czterogwiazdkowym 😉 Moim marzeniem jest jeszcze podróż autostopem.

  Odpowiedz
 10. Patriszia  21 lipca 2015 22:24

  Chciałabym wybrać się w taką podróż 🙂

  Odpowiedz
 11. Wusia  26 lipca 2015 19:46

  Od ponad 20 lat samodzielnie organizuje wszystkie rodzinne wyjazdy zarówno krajowe jak i zagraniczne.Przez internet wynajmuje mieszkania – nigdy nie zdarzyło mi się aby opis nie zgadzał się z rzeczywistością, bilety lotnicze kupuje odpowiednio wcześniej lub w promocjach, stołuje się tylko w przybytkach tłumnie odwiedzanych przez tubylców,a po danym mieście podróżuje dzięku biletom okresowym lub wieloprzejazdowym.Oczywiście wcześniej studiuje przewodniki, poradniki i przygotowuje albo harmonogram podróży albo jej zarysy.uwględniam oczywiście zainteresowania wszystkich uczestników.Polecam taką formę , która nie obliguje mnie do stawiania się na określoną godzinę i stadne chodzenie za przewodnikiem.

  Odpowiedz
 12. Anita  27 lipca 2015 18:25

  to niestety nie dla mnie 🙂

  Odpowiedz
 13. stokrotkapolna  16 listopada 2016 09:51

  Bardzo ciekawy artykuł. Takie podróżowanie to moje niezrealizowane marzenia. Niestety na pewno już się nie spełnią, bardzo szkoda, ale już teraz zdrowie na to nie pozwoli.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany