Azjatycka biedronka – niechciany gość w naszym domu. Jak się jej pozbyć?

Odwiedza nasze domu częściej niż zwykle, choć wcale nie jest w nim mile widzianym gościem. Azjatycka biedronka, bo o niej jest mowa to owad, który pojawił się u nas dopiero niedawno, a w sezonie jesiennym okazuje się być prawdziwą plagą. Zjawisko można zaobserwować zwłaszcza w październiku kiedy to owady są najbardziej aktywne. Jak je wyprosić z mieszkania, by nie stały się w nim stałym bywalcem?

Spis treści:

azjatycka biedronka na liściu

Dlaczego azjatycka biedronka pojawia się w mieszkaniach?

Azjatycka biedronka znana także pod nazwą biedronka ninja lub arlekin. Można ją poznać po pomarańczowo- żółtym zabarwieniu i nieco większym rozmiarze niż ich polskie „kuzynki”. Co ciekawe, podobno można także spotkać odmiany z czarną pokrywą. Cechą odróżniającą je od popularnych „siedmiokropek” jest też fakt, że kształt ich kropek jest nieregularny i są one rozmieszczone asymetrycznie. Co ciekawe, może być ich aż 23! W październiku można zauważyć pojawienie się tego rodzaju chrząszcza zdecydowanie częściej niż miało to miejsce w przeszłości. Powód? Otóż dzieje się tak dlatego, że biedronki w okresie jesienno-zimowym poszukują schronienia przed zimnem i aby je znaleźć przemierzają nawet setki kilometrów. Wciskają się więc do domów przez wnęki czy wlatują przez okna. Ich większa niż zwykle ilość jest z kolei spowodowana tym, że ponoć w grupie łatwiej jest im przetrwać. Ponoć owady te szczególnie upodobały sobie bloki, bo wysokie budynki stwarzają im iluzję skał, w których naturalnie bytują w południowo-wschodniej Azji. Rozprzestrzeniły się jednak w Europie oraz obu Amerykach.

biedronka na płatku kwiatu

Czy azjatycka biedronka jest niebezpieczna?

Wiele osób zastanawia się czy azjatyckie biedronki gryzą. Okazuje się, że choć nie są jadowite to mogą atakować ludzi i zwierzęta, jednak reagują tak tylko w sytuacji zagrożenia. Warto też wiedzieć, że same ugryzienia nie są niebezpieczne pod warunkiem, że nie ma się alergii. W przeciwnym razie można spodziewać się reakcji uczuleniowej, której objawami może być obrzęk, pokrzywka czy nawet problemy z oddychaniem spowodowane nieżytem nosa. Ukąszenia azjatyckiej biedronki zwykle objawiają się swędzeniem i miejscowym zaczerwienieniem.

Jak się pozbyć azjatyckiej biedronki z domu?

Uszczelnienie okien i drzwi to podstawa w walce z tymi insektami. Pomoce z wyplenieniu owada może okazać się też zastosowanie kamfory lub mentolu. Środki te działają na nie odstraszająco. Posmarowanie specyfikami futryn drzwi czy framug okien może skutecznie zniechęcić azjatycką biedronkę do odwiedzenia naszego domu. Warto także zamontować w oknach czy drzwiach balkonowych moskitierę, która ochroni wnętrze przed owadami podczas wietrzenia pomieszczenia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...