Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Wiedza przeciętnego człowieka na temat Australii z reguły nie jest zbyt duża. Ten odległy kraj i kontynent zarazem, kojarzymy zazwyczaj z operą w Sydney, pociesznymi misiami koala i wszechobecnymi, skaczącymi kangurami. W swojej nowej książce pt. Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia –  Marek Tomalik zabiera czytelnika w podróż po Australii nieznanej, tajemniczej, a nader wszystko absolutnie fascynującej.

Ten szósty co do wielkości kraj świata zamieszkuje około dwadzieścia dwa miliony obywateli. Jak to możliwe, że na tak ogromnej powierzchni żyje prawie o połowę ludzi mniej, niż w Polsce? Podczas lektury książki Marka Tomalika, czytelnik szybko przekonuje się, że odkrywanie Australii przynosi znacznie więcej pytań, które bardzo często muszą pozostać bez odpowiedzi. Kraj wszechobecnych kontrastów, nieprzewidywalności przyrody, wzbudzającej jednocześnie podziw i lęk, współistnienie żywiołów i pejzaży, których nie znajdziemy nigdzie indziej ? tak autor opisuje swoją ukochaną ziemię.
Bogato ilustrowana książka jest jedyną w swoim rodzaju próbą uchwycenia i opisania tego, co w Australii zachwycające i zadziwiające. Próbą podjętą przez pasjonata i podróżnika, który po raz pierwszy wyruszył do Australii jako student w 1989, za równowartość 30 miesięcznych pensji swojego ojca. Od tamtej pory Marek Tomalik regularnie odwiedza Australię, organizując kolejne ekspedycje, głównie w bezkresny interior Outback. Wiedza i doświadczenia, zdobyte podczas licznych wypraw w najodleglejsze i najdziksze zakątki tego fascynującego kraju, pozwoliły autorowi na przedstawienie go w sposób tak barwny i szczegółowy, że nie powstydziłby się tego rodowity Australijczyk.

Australia
Marek Tomalik jest dziennikarzem i podróżnikiem z wieloletnim doświadczeniem. O swoich wojażach pisze m.in. w magazynie National Geographic, przez piętnaście lat prowadził w Radiu Kraków program Globtroter, a także redagował stałą rubrykę w ?Przekroju?. Jest współtwórcą Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, będącym jedną z największych tego typu imprez w Polsce, podczas której prezentowane są relacje z wypraw i nocne maratony filmów podróżniczych. ?Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia? to już czwarta propozycja z serii podróżniczej ?Otwarte na Świat?. Książka dla wszystkich fanów dalekich i samotnych wędrówek jest dostępna w księgarniach od 9 marca.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...