Audiobooki dla dzieci – co puszczać dzieciom?

Spis treści:

Audiobooki dla dorosłych już na dobre wpisały się w naszą kulturę. Umożliwiają nam poznawanie nowych książek w czasie jazdy samochodem, w drodze do pracy, na spacerach. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również audiobooki dla dzieci. I choć magii czytania bajek przez ukochanych rodziców nie da się zastąpić, to audiobooki są doskonałym uzupełnieniem spędzania wolnego czasu.

Czy audiobooki są dobre dla dzieci?

Audiobooki, to książki czytane przez lektora publikowane w postaci nagrań dźwiękowych. Nie zastąpią oczywiście wspólnego czytania bajek z maluchami, ale świetnie je uzupełniają. Wspólne czytanie z rodzicem doskonale wpływa na budowanie i rozwój więzi. Zazwyczaj połączone jest z przytulaniem, dodatkowymi pytaniami, żartami, objaśnianiem świata. Audiobooki mają nieco inną funkcję, ale równie ważną i korzystną dla rozwoju dziecka. Słuchanie audiobooków stymuluje wyobraźnie i poprawia koncentrację malucha. Ponadto, podobnie jak klasyczna książka, rozwija zdolności językowe, uczy myślenia, zwiększa inteligencję.

Audiobooki dla dzieci – nasze propozycje

Jakie audiobooki najlepiej puszczać dzieciom? Możemy sięgać zarówno po znane od lat klasyczne bajki, jak i po nowości. Ważne, żeby opowiadania były sprawdzone i polecane przez specjalistów. W sieci znajdziemy mnóstwo nagrań, także darmowych, ale nie każde z nich może być odpowiednie dla Twojego malucha. Korzystaj z rekomendowanych miejsc, gdzie znajdziesz zarówno klasyczne bajki, np. Jaś i Małgosia, Kot w butach, czy Pinokio, jak i nowe opowiadania. Audiobooki dla dzieci to cudowny “wynalazek”, który uzupełnia czytanie książek i pomaga rodzicom znaleźć chwilę dla siebie. Szczególnie polecamy audiobooki z klasycznymi bajkami dla dzieci.

Klasyczne bajki dla dzieci za darmo do słuchania

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, w Sieci pojawia się mnóstwo nowości, także jeśli chodzi o opowieści dla dzieci. Warto jednak maluchom puszczać audiobooki z klasycznymi bajkami dla dzieci. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim w większości z nich spotykamy się z postaciami i zjawiskami nadprzyrodzonymi – jest w nich magia, są czarodzieje, wróżki… Pozwólmy, żeby dziecko rozwijało fantazję i przenosiło się na chwilę w ten inny wymiar. Jest też w nich wyraźny podział na dobro i zło. Oczywiście to zło zawsze w nich przegrywa, o czym doskonale wiemy, bo znamy już te bajki. Nie musimy więc obawiać się o wynikające z nich przesłanie i szczegóły fabuły. Klasyczne bajki dla dzieci są sprawdzone przez pokolenia. Warto więc po nie sięgać również w obecnych czasach. W Internecie znajdziemy je do odsłuchania za darmo.

Najważniejsze zalety audiobooków

Najważniejszą zaletą audiobooków jest rozbudzanie wyobraźni dzieci i ich kreatywności. Klasyczne książeczki zazwyczaj są pełne kolorowych obrazków. W przypadku nagrań, dzieci same muszą wyobrażać sobie poszczególne scenki, a nawet bohaterów opowieści. Audiobook pomoże dziecku wyciszyć się przed snem i zastąpi kołysankę. Właściwie pomaga się zrelaksować zarówno dziecku, jak i rodzicom. Książka w takiej wersji będzie też świetnym dodatkiem w czasie wakacji – zarówno w trakcie podróży, jak i w czasie wolnym lub gdy pogoda uniemożliwia spędzanie czasu na typowych, wakacyjnych rozrywkach.

Darmowe audiobooki – na co zwracać uwagę?

Audiobooki to wspaniałe urozmaicenie dla malucha. Można je odtwarzać na spacerze, w podróży, przed zaśnięciem, czy w czasie wolnym w domu. To również sposób na wyłuskanie chwili dla siebie przez rodzica. W czasie, gdy dziecko jest zajęte słuchaniem swoich ulubionych opowieści, rodzic może odpocząć. Audiobooki nigdy nie zastąpią klasycznej książki, ale z powodzeniem może jej towarzyszyć. Przy wyborze darmowych audiobooków, zwróć zwłaszcza uwagę na źródło. Jeśli pobierasz je lub włączasz odsłuchiwanie z nieznanego Ci dotąd źródła, przesłuchaj najpierw sama przynajmniej kawałek nagrania. Upewnisz się, że jest ono odpowiednie dla Twojej pociechy. Zwróć uwagę także na długość audiobooka. Najmłodsze dzieci nie potrafią długo się skupić, więc dla nich najlepsze będą krótkie opowieści. Im dziecko starsze, tym bajka może być bardziej rozbudowana. Ważny jest także sposób realizacji i lektor. Często interpretacja i aranżacja książki bardziej porywa malucha niż sama opowieść. W internecie możesz znaleźć darmowe audiobooki, które mogą być nagrywane w sposób amatorski. Korzystaj ze sprawdzonych stron z kolekcjami audiobooków dla dzieci – tam znajdziesz profesjonalne nagrania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (28 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...