Atopowe zapalenie skóry przyczyny i sposoby łagodzenia

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to jednostka chorobowa znana też jako: egzema, świerzbiączka, skaza białkowa i astma skóry. Do tej pory naukowcom nie udało się niestety znaleźć leku, który pozwoliłby całkowicie pozbyć się tej przypadłości. Trafna diagnoza i konsekwentna pielęgnacja pomaga jednak znacząco złagodzić jej objawy.  Sprawdź nasz wykaz: atopowe zapalenie skóry przyczyny.

atopowe zapalenie skóry u kobiety

fot. Freepik, Oporty

Atopowe zapalenie skóry przyczyny

AZS to problem kilku procent dorosłych i aż 10-20 procent dzieci. Najczęściej dotyka noworodków oraz dzieci między 6 a 7 rokiem życia. Jest chorobą przewlekłą i cykliczną – zwykle można zaobserwować okresowe nasilenie jej objawów, po którym znów stają się one mniej odczuwalne. Główną przyczyną atopowego zapalenia skóry jest nieprawidłowe działanie powłoki ochronnej skóry, które sprawia, że do jej wewnętrznych warstw przedostają się substancje drażniące.

Przyczyny AZS

Zobacz także: Naturalny sposób na AZS!

Powszechnie wiadomo, że ofiarami AZS padają przede wszystkim dzieci, ponieważ ich skóra jest szczególnie wrażliwa, ale dokładne przyczyny choroby nie zostały jeszcze do końca ustalone. Badaczom udało się jednak wyróżnić czynniki, które mają związek z wystąpieniem i natężeniem objawów AZS.

Atopowe zapalenie skóry przyczyny:

  • zależność genetyczna – choroba rodzica zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka,
  • alergie – do rozwoju AZS prowadzą zarówno alergie pokarmowe, jak i narażenie na alergeny unoszące się w powietrzu.
  • otoczenie – mechanizm obronny jest upośledzany przez związki chemiczne zawarte w spalinach, kurz, wszelkiego rodzaju pyłki, dym tytoniowy czy detergenty,
  • stres,
  • klimat – problemem może być mała wilgotność,dynamiczne zmiany pogody oraz zbyt wysoka temperatura intensyfikująca pocenie,
  • podrażnienia – objawy nasilają się jeśli skóra jest podrażniana wełnianym ubraniem bądź twardą wodą.

Skutki AZS nasila ponadto drapanie swędzących miejsc, które prowadzi niestety do jeszcze głębszych uszkodzeń skóry.

Atopowe zapalenie skóry przyczyny – Inne objawy

Sprawdź: Ubrania dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS)

Należy pamiętać, że zmiany skórne nie występują na całym ciele. Najbardziej narażone na ich pojawienie się są dłonie, szyja oraz kolana, a u niemowląt twarz. Jeżeli więc zauważymy, że nasza skóra jest w tych miejscach wyjątkowo przesuszona, zaczerwieniona, łuszczy się lub upstrzona brązowo-szarymi skazami, grudkami, pęcherzami z płynem, które po pęknięciu tworzą strupy lub jej swędzenie nasila się w nocy, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz rozpozna AZS, kierując się oceną rodzaju i umiejscowienia zmian skórnych. Przeprowadzi także wywiad lekarski pod kątem występowania alergii czy rodzinnego tła choroby. Czasem zdarza się jednak, że konieczne są dodatkowe badania.

Jak łagodzić skutki zmian skórnych?

Niestety nie ma jeszcze lekarstwa, które pozwoliłoby całkowicie zwalczyć chorobę, ale minimalizując kontakt z wymienionymi czynnikami i dbając o odpowiednią pielęgnację, może ona zacząć stopniowo ustępować, pozwalając choremu cieszyć się w miarę stabilnym stanem skóry nawet przez całe lata. Podstawą radzenia sobie z atopowym zapaleniem skóry jest leczenie miejscowe – redukuje uczucie swędzenia i zapobiega tworzeniu się nowych ognisk chorobowych. W przypadku silnych objawów chory może przyjmować leki zwalczające alergię, jednak większe znaczenie ma stosowanie preparatów do prawidłowej pielęgnacji naskórka. W tym celu należy zaopatrzyć się w kosmetyki dedykowane skórze atopowej, które odpowiednio ją nawilżą i natłuszczą, np. Linocholesterol A+E, dostępny w aptece bez recepty za ok. 9 zł.

Kremy i balsamy do skóry ze zmianami atopowymi pomagają odbudować naturalną barierę hydrolipidową skóry, aktywnie ją nawilżają i zapobiegają nadmiernej utracie wody, dzięki czemu zmniejsza się uczucie swędzenia, a skóra nie jest już tak podatna na podrażnienia. W pielęgnacji skóry atopowej powinno się przywiązywać dużą wagę do kąpieli, które z jednej strony miejscowo łagodzą świąd, a z drugiej przyspieszają gojenie i poprawiają chłonność skóry wobec preparatów natłuszczających (najlepiej aplikować taki preparat w ciągu kilku minut od zakończenia kąpieli). Kąpiel w wannie powinno się przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, przy czym nie powinna ona trwać dłużej niż 15 minut. Trzeba też zwrócić uwagę, by temperatura wody nie przekraczała 36 stopni. Warto sięgnąć wtedy po specjalne emulsje natłuszczające i emolienty, które nie tylko oczyszczają i nawilżają skórę, ale też wzmacniają barierę ochronną na jej powierzchni, zapobiegając wnikaniu szkodliwych alergenów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...