Atopowe zapalenie skóry – diagnoza i co dalej?

Udając się do lekarza z objawami swędzącej i zaczerwienionej skóry, możemy otrzymać diagnozę atopowego zapalenia skóry. Jest to w obecnych czasach często występujące schorzenie, które dotyka szczególnie małe dzieci, ale i niektóre osoby dorosłe, zwłaszcza te o skłonnościach alergicznych. Czy atopia skóry jest powodem do paniki? Z pewnością, nie. Można sobie z nią poradzić łagodząc jej objawy. Najpierw jednak potrzebne będzie zdobycie kilku podstawowych informacji na temat azs skóry.

Atopowe zapalenie skóry

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Na temat atopowego zapalenia skóry zdążyło się już utworzyć sporo mitów, które wprowadzają niepotrzebne zamieszanie i mogą skutkować nieodpowiednim postępowaniem z tym schorzeniem. Niektórzy mylą nieprzyjemne objawy, takie jak świąd czy zaczerwienie naskórka charakterystyczne dla azs skóry z objawami innych chorób dermatologicznych takich jak zakaźna grzybica lub świerzb. Stąd rodzi się pytanie, czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? Po odpowiedź oczywiście najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który albo sam zdiagnozuje skórę atopową, albo wyśle nas na badania do dermatologa. Niemniej jednak powinniśmy wiedzieć, że atopia skóry jest chorobą o podłożu alergicznym i zależy od naszych genów. Nie można się zatem nią zarazić, ale możemy ją odziedziczyć po rodzicach. Atopowe zapalenie skórywystępuje wtedy, gdy nasz układ odpornościowy nie radzi sobie z alergenami, co skutkuje powstaniem zmian skórnych w postaci grudek i pęcherzyków. Towarzyszące im swędzenie zmusza nas do drapania, które jeszcze potęguje stan zapalny i może doprowadzić do nadkażeń bakteriami. Dlatego wystąpienia pierwszych objawów azs skóry nie należy absolutnie ignorować i jak najszybciej ograniczyć kontakt z alergenami w naszym pożywieniu lub środowisku zewnętrznym, a także poszukać środków wspierających leczenie.

Jaki środek jest skuteczny na atopię skóry?

Atopowe zapalenie skóry

Z pewnością po ustaleniu diagnozy lekarz zaleci nam stosowanie maści łagodzących przykre objawy takie jak świąd czy zaczerwienienie. Jedną z nich jest Bepanthen Sensiderm zawierający specjalne lipidy LLT o strukturze blaszkowej, zbliżonej do naturalnych lipidów międzykomórkowych występujących w naskórku. Właśnie dzięki tej strukturze lipidy są w stanie dokładnie wpasować się w uszkodzenia w barierze ochronnej skóry i w ten sposób ją odbudować. Po aplikacji maści odczujemy wyraźną ulgę, ponieważ skóra zostanie odpowiednio nawilżona lipidami pielęgnacyjnymi, również zawartymi w Bepanthenie. Dodatkowo naskórek zostanie zabezpieczony przed wysychaniem, a naturalne mechanizmy nawadniania skóry zostaną pobudzone. Również swędzenie powinno być mniej odczuwalne po zastosowaniu maści. W końcu zawarty w Bepanthenie Sensiderm dekspantenol, czyli prowitamina B5 uruchomi naturalny proces regeneracji naskórka, dzięki czemu znów będzie on pełnił rolę bariery przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Aby odpowiednio wspierać proces leczenia atopowego zapalenia skóry maść powinniśmy stosować zgonie zaleceniami lekarza lub czytając wskazówki na dołączonej do niej ulotce. Pamiętajmy aby nakładać maść tylko na nieuszkodzoną skórę. Bepanthen można stosować tak często i w takich ilościach, jak wymagają tego nasze potrzeby. 

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jak leczyć?

Skóra niemowląt znacznie różni się od skóry dorosłych; jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej troski. Jeśli będziemy ją właściwie pielęgnować objawy azs skóry, jeśli wystąpią, będą przebiegać dużo łagodniej. Dobrym sposobem na właściwą pielęgnację skóry niemowlęcia, oprócz codziennej higieny jest stosowanie maści ochronnej. Pamiętajmy, że wybierając produkty dla dzieci powinniśmy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

 • właściwości preparatów powinny być potwierdzone przez badania dermatologiczne,
 • dobrze gdy zawierają lanolinę chroniącą skórę od zewnątrz oraz prowitaminę B5, która regeneruje skórę,
 • maść ochronna powinna także nawilżać, co uchroni skórę przed podrażnieniami,
 • najlepiej gdy preparat ma miękką konsystencję i daje się łatwo aplikować,
 • opakowanie musi nadawać się do częstego otwierania i szczelnego zamykania po użyciu, inaczej do środka mogłyby przeniknąć bakterie.

Jeśli mimo właściwej pielęgnacji u dziecka wystąpią objawy skóry atopowej, takie jak zaczerwienienie i świąd albo bardziej zaawansowane w postaci pęcherzyków i grudek trzeba będzie zwrócić się z porada do pediatry. Maścią wspierającą leczenie atopowego zapalenia skóry jest na przykład Bepanthen Sensiderm. Ponieważ nie zawiera on sterydów takich jak kortyzon może być stosowany u niemowląt nawet od pierwszego dnia życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  25 stycznia 2017 21:59

  Uporczywa choroba

  Odpowiedz
 2. ola  27 stycznia 2017 09:15

  U mojego synka same emolienty nie przynosiły pożądanego efektu. Dopiero po wprowadzeniu saszetek latopic skóra zrobiła się gładka i delikatna w dotyku. Dzięki kuracji Franek przestał się drapać i w końcu przesypiał spokojnie noc.

  Odpowiedz
 3. Hidari11  27 stycznia 2017 12:16

  Ciężkie z tym jest życie, ale grunt to wsparcie najbliższych, którzy pomagają z tym żyć. Niestety, to są błędy genów i nie da się tego całkiem wyleczyć.

  Odpowiedz
 4. AnnStyl  28 stycznia 2017 15:54

  AZS skóry to bardzo poważny problem. Nie u każdego da się wyleczyć zmiany skórne. Znam osoby, które mają żywe rany na dłoniach od wielu lat. Co się okazało po dociekliwych badaniach, że są uczulone na nikiel, który znajduje się większości przedmiotów codziennego użytku. Wydawałoby się prosta sprawa przestać je używać. A to nie takie proste. bo nie zawsze można założyć rękawiczki ochronne. Żeby było ciekawiej te osoby akurat są uczulone na lateks, więc muszą mieć specjalne rękawiczki ochronne. Tragedia dla nich ale muszą z tym żyć bo same leki i maści nic nie dają.

  Odpowiedz
 5. marrika  30 stycznia 2017 02:47

  Nie tylko dzieci to mają

  Odpowiedz
 6. betka  30 stycznia 2017 14:46

  masakra, mój syn drapie się od tygodnia i byłam przekonana że to świerzb ale teraz zaczynam się zastanawiać czy to nie AZS. na wizyte u lekarza jeszcze czekamy.. tym czasem może znacie jakieś leki bez recepty na swędzenie świezb, bo już powoli nie może biedaczek wytrzymać.. :<

  Odpowiedz
  • marywax  30 stycznia 2017 19:44

   zapytaj o novoscabin. 2 lata temu leczyłam tym moje dzieciaki z polecenia pediatry. w płynie, ale jest jeszcze w maści z tego co wiem

   Odpowiedz
 7. betka  31 stycznia 2017 12:19

  dziękuję za radę. kupiłam dzisiaj buteleczkę od razu jak zobaczyłam odpowiedź. spróbujemy, mam nadzieje że pomoże, do wizyty u lekarza jeszcze pare dni….!

  Odpowiedz
 8. arancia  11 sierpnia 2017 22:50

  Mi pomaga branie neoglandyny. To fajny sposób, żeby trochę zmniejszyc skutki azs. Skóra nie jest później tak sucha i dużo mniej swędzi.

  Odpowiedz
 9. Lena  24 kwietnia 2021 12:09

  Stosuje emolienty dedykowane do skóry atopowej z exomega control. Musiałam odstawić wszystkie zwykłe balsamy, kremy i płynu do ciała. Na co dzień używam olejku z tej serii – doskonale nawilża skórę i zmniejsza to okropne uczucie swędzenia

  Odpowiedz
 10. Majeczka  30 czerwca 2021 23:28

  Krem z tej serii stosuję u 9 miesięcznego dziecka z AZS. Pio nasmarowaniu od razu widzę że świąd ustępuje, a dziecko jest dużo spoojniejsze.

  Odpowiedz
 11. Natka  1 lipca 2021 22:00

  Dziewczyny, jeśli chodzi o exomegę to moim must have jest płyn do kojącej kapieli. Oczywiście jest to uzupełnienie pielęgnacji, ale za to jakie! SKóra faktycznie jest ukojona, ulga jest duża i praktycznie natychmiastowa. uratował mnie ten płyn przy moim ostatnim zaostrzeniu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany