Atopowe zapalenie skóry – diagnoza i co dalej?

Udając się do lekarza z objawami swędzącej i zaczerwienionej skóry, możemy otrzymać diagnozę atopowego zapalenia skóry. Jest to w obecnych czasach często występujące schorzenie, które dotyka szczególnie małe dzieci, ale i niektóre osoby dorosłe, zwłaszcza te o skłonnościach alergicznych. Czy atopia skóry jest powodem do paniki? Z pewnością, nie. Można sobie z nią poradzić łagodząc jej objawy. Najpierw jednak potrzebne będzie zdobycie kilku podstawowych informacji na temat azs skóry.

Atopowe zapalenie skóry

Czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?

Na temat atopowego zapalenia skóry zdążyło się już utworzyć sporo mitów, które wprowadzają niepotrzebne zamieszanie i mogą skutkować nieodpowiednim postępowaniem z tym schorzeniem. Niektórzy mylą nieprzyjemne objawy, takie jak świąd czy zaczerwienie naskórka charakterystyczne dla azs skóry z objawami innych chorób dermatologicznych takich jak zakaźna grzybica lub świerzb. Stąd rodzi się pytanie, czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? Po odpowiedź oczywiście najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który albo sam zdiagnozuje skórę atopową, albo wyśle nas na badania do dermatologa. Niemniej jednak powinniśmy wiedzieć, że atopia skóry jest chorobą o podłożu alergicznym i zależy od naszych genów. Nie można się zatem nią zarazić, ale możemy ją odziedziczyć po rodzicach. Atopowe zapalenie skórywystępuje wtedy, gdy nasz układ odpornościowy nie radzi sobie z alergenami, co skutkuje powstaniem zmian skórnych w postaci grudek i pęcherzyków. Towarzyszące im swędzenie zmusza nas do drapania, które jeszcze potęguje stan zapalny i może doprowadzić do nadkażeń bakteriami. Dlatego wystąpienia pierwszych objawów azs skóry nie należy absolutnie ignorować i jak najszybciej ograniczyć kontakt z alergenami w naszym pożywieniu lub środowisku zewnętrznym, a także poszukać środków wspierających leczenie.

Jaki środek jest skuteczny na atopię skóry?

Atopowe zapalenie skóry

Z pewnością po ustaleniu diagnozy lekarz zaleci nam stosowanie maści łagodzących przykre objawy takie jak świąd czy zaczerwienienie. Jedną z nich jest Bepanthen Sensiderm zawierający specjalne lipidy LLT o strukturze blaszkowej, zbliżonej do naturalnych lipidów międzykomórkowych występujących w naskórku. Właśnie dzięki tej strukturze lipidy są w stanie dokładnie wpasować się w uszkodzenia w barierze ochronnej skóry i w ten sposób ją odbudować. Po aplikacji maści odczujemy wyraźną ulgę, ponieważ skóra zostanie odpowiednio nawilżona lipidami pielęgnacyjnymi, również zawartymi w Bepanthenie. Dodatkowo naskórek zostanie zabezpieczony przed wysychaniem, a naturalne mechanizmy nawadniania skóry zostaną pobudzone. Również swędzenie powinno być mniej odczuwalne po zastosowaniu maści. W końcu zawarty w Bepanthenie Sensiderm dekspantenol, czyli prowitamina B5 uruchomi naturalny proces regeneracji naskórka, dzięki czemu znów będzie on pełnił rolę bariery przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Aby odpowiednio wspierać proces leczenia atopowego zapalenia skóry maść powinniśmy stosować zgonie zaleceniami lekarza lub czytając wskazówki na dołączonej do niej ulotce. Pamiętajmy aby nakładać maść tylko na nieuszkodzoną skórę. Bepanthen można stosować tak często i w takich ilościach, jak wymagają tego nasze potrzeby. 

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jak leczyć?

Skóra niemowląt znacznie różni się od skóry dorosłych; jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej troski. Jeśli będziemy ją właściwie pielęgnować objawy azs skóry, jeśli wystąpią, będą przebiegać dużo łagodniej. Dobrym sposobem na właściwą pielęgnację skóry niemowlęcia, oprócz codziennej higieny jest stosowanie maści ochronnej. Pamiętajmy, że wybierając produkty dla dzieci powinniśmy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

  • właściwości preparatów powinny być potwierdzone przez badania dermatologiczne,
  • dobrze gdy zawierają lanolinę chroniącą skórę od zewnątrz oraz prowitaminę B5, która regeneruje skórę,
  • maść ochronna powinna także nawilżać, co uchroni skórę przed podrażnieniami,
  • najlepiej gdy preparat ma miękką konsystencję i daje się łatwo aplikować,
  • opakowanie musi nadawać się do częstego otwierania i szczelnego zamykania po użyciu, inaczej do środka mogłyby przeniknąć bakterie.

Jeśli mimo właściwej pielęgnacji u dziecka wystąpią objawy skóry atopowej, takie jak zaczerwienienie i świąd albo bardziej zaawansowane w postaci pęcherzyków i grudek trzeba będzie zwrócić się z porada do pediatry. Maścią wspierającą leczenie atopowego zapalenia skóry jest na przykład Bepanthen Sensiderm. Ponieważ nie zawiera on sterydów takich jak kortyzon może być stosowany u niemowląt nawet od pierwszego dnia życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,47 z 5)
loading... zapisuję głos...