Atakuje cię próchnica? Sprawdź, czy nie brakuje ci witaminy D!

Każdy wie, co trzeba robić, by mieć zdrowe, mocne zęby: odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie odwiedzać dentystę. Znaczenie ma też unikanie dużych ilości cukru w pokarmach, a także uszkodzeń mechanicznych. Co jednak, jeśli działania te nie przynoszą skutków i mimo wzmożonych wysiłków zęby są wyraźnie słabe, o czym świadczy fakt, że się kruszą, albo atakuje je próchnica?

Warto wówczas sprawdzić, czy przyjmuje się odpowiednie ilości witaminy D.

Po co witamina D zębom?

Głównym składnikiem budulcowym zębów, a także kości, jest wapń. Dużo wapnia znajduje się na przykład w nabiale czy w rybach z ościami. Niestety wapń jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym tylko w około 25%. Trzeba jeszcze pamiętać o składnikach, które blokują bądź wspomagają to wchłanianie. Rolę czynnika wspomagającego odgrywa witamina D. Dlatego jeśli jej podaż jest niewystarczająca, może się okazać, że, mimo spożywania dużych ilości wapnia czy nawet przyjmowania go w postaci suplementu, nie spełnia on swej roli w zakresie budowania mocnych zębów, gdyż po prostu nie jest w pełni wykorzystywany. Jeśli nie wchłania się odpowiednio, nie może działać, a więc zęby mogą nie dostawać go tyle, ile potrzebują. Kiedy brakuje im składników budulcowych, ich szkliwo, czyli twarda tkanka ochronna, staje się słabe. Może skutkować to między innymi nadwrażliwością zębów, ale przede wszystkim ich podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Może więc okazać się, że zęby będą pękać, kruszyć się czy łamać podczas gryzienia twardszych pokarmów. Przede wszystkim jednak będą bardziej podatne na kwasową erozję szkliwa, czyli na próchnicę. Sama witamina D też pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.

 

Skąd wziąć witaminę D?

Powodem słabych zębów są głównie duże zaniedbania w kwestii higieny i wizyt u stomatologa, ale zęby należy wzmacniać też od wewnątrz. Mocniejsze szkliwo będzie bardziej oporne na uszkodzenia. Trzeba więc wzbogacić swoją dietę w źródła witaminy D (głównie tłuste ryby morskie) i częściej przebywać latem na słońcu. Pozwoli to na produkcję witaminy D3 w skórze, co jest bardzo efektywnym i całkowicie bezpłatnym sposobem na jej podaż do organizmu. Wskazane jest też sięgnięcie po dobry suplement, zwłaszcza, gdy dwa wcześniejsze warunki trudno jest spełnić oraz w okresie jesieni i zimy.

Czytaj więcej o witaminie D na vitrumd3.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (63 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  6 września 2018 13:47

  Ja codziennie łykam witaminę D3+K2 i Vitrum Calcium 1250.

  Odpowiedz
 2. lonia  19 września 2018 12:36

  Specjanie na wzmocnienie zębów biorę witaminę D, ksylitol, bakterie kwasu mlekowego. Są w składzie tabletek do ssania acidolac dentifix, które wspomagają mineralizację zębów. Tak mi poradziła dentystka, jak się okazało, że mam bardzo słabe szkliwo

  Odpowiedz
 3. kamyk  20 października 2018 14:50

  Lonia, całkiem fajny produkt, chyba nie ma nic prostszego w stosowaniu, a wzmacnia szkliwo zębów. Mam go od dwóch tygodni i stosuję regularnie, chce poprawić kondycję swoich zębów. Ostatnio za dużo wydałam na dentystę, mój budżet został za mocno nadszarpnięty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany