Atak migreny? Domowe SOS
Masz migrenę? Nie jesteś sama! Z jej powodu cierpi aż 18% społeczeństwa. Choć nie da się jej całkowicie wyleczyć, to dzięki zdrowemu stylowi życia możesz złagodzić jej objawy. Oto kilka metod, które pomogą Ci przetrwać migrenę.
Przyczyny silnych i nagłych ataków migreny są bardzo indywidualne. Leczenie samej choroby polega przede wszystkim na obserwacji swojego stylu życia i prowadzeniu dzienniczka. Dzięki temu jesteś w stanie zauważyć pewne zależności między czynnościami, które wykonujesz na co dzień bądź czynnikami takimi, jak pogoda, jedzenie, alkohol czy hałas a występowaniem ataków.
Domowe sposoby na ból
Jeśli ból głowy jest silny i powtarza się regularnie, koniecznie zasięgnij porady lekarza. Jeśli jest umiarkowany, możesz posiłkować się domowymi metodami, jednak sama musisz sprawdzić, które z nich będą dla Ciebie najlepsze. Często chorym pomaga leżenie w zaciemnionym pomieszczeniu oraz przykładanie chłodnych lub wręcz ciepłych okładów do czoła. Z kolei inni doznają ulgi, gdy uciskają skroń po bolącej stronie głowy. Możesz także rozważyć przyjęcie leków przeciwbólowych lub specjalistycznych leków na ból głowy takich, jak na przykład Nurofen, Pyralgina, Etopiryna czy lek na migrenę Migea.
Środki przeciwbólowe
Jeśli czujesz potrzebę zażycia leków, masz do wyboru na przykład lek na migrenę Migea bez recepty, Etopirynę na lżejszy ból głowy czy też zwykłą aspirynę. Jeśli ból nie jest intensywny, możesz zastosować leki zawierające ibuprofen lub paracetamol. Jeśli migreny są bardzo silne, skonsultuj się z lekarzem. Może on przepisać leki na receptę na bazie ergotaminy albo sumatryptanu.
Badania kliniczne wykazały, że porównywalne przeciwmigrenowe działanie do sumatryptanu, wykazuje kwas tolfenamowy, który od niedawna jest dostępny w Polsce bez recepty. Zawiera go lek na migrenę Migea. Migea bez recepty charakteryzuje się działaniem porównywalnym z paracetamolem.
Zdrowy tryb życia
Jeśli cierpisz na migreny, zacznij się zdrowo odżywiać. Aby zminimalizować ryzyko szybkiego nawrotu choroby, wybieraj jak najmniej przetworzone jedzenie. Potrawy smażone w głębokim tłuszczu, słone przekąski, czekolada, dania typu fast food czy paczkowane wędliny – to żywność zawierająca substancje, które mogą wywołać atak bólu głowy. Podobnie działa alkohol, a szczególnie ciemne piwo oraz wino.
Orzechy, cytrusy i ser pleśniowy także mogą Ci zaszkodzić. Twoja dieta powinna składać się z lekkostrawnych produktów takich, jak ryż, kasze, chude mięso, oliwa z oliwek, białe sery oraz owoce i warzywa. Unikaj stresu – jeśli to on może być przyczyną migreny, postaraj się wprowadzić do codziennego życia kilka minut medytacji lub innych metod relaksacyjnych. Staraj się nie przebywać w głośnych, zatłoczonych i jasno oświetlonych pomieszczeniach – one także mogą przyczynić się do wystąpienia migreny.