ASMR – oryginalny sposób na dźwiękowy relaks!

Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych form relaksu, wykorzystując do tego celu Internet. Pośród wypoczynkowych aplikacji, kompilacji zabawnych filmików nastawionych na dostarczenie odbiorcom jak największej dawki śmiechu i zbiorów zdjęć zapierających dech w piersiach krajobrazów, wyróżnia się szczególnie propozycja wypoczynku poprzez dźwięk – ASMR. Jeśli jeszcze o niej nie słyszałyście, dziś odkrywamy przed Wami nieznane oblicze youtube’a, które może – w większym stopniu niż mogłybyście się spodziewać – umilić Wam tegoroczne lato!

ASMR

źródło: www.pixabay.com

ASMR – oryginalny sposób na dźwiękowy relaks!

Zobacz także: Odpoczynek w nowoczesnym stylu. Poznaj najlepsze aplikacje do relaksu

 

Nazwa ASMR to skrót od terminu autonomous sensory meridian response, którym określa się uczucie przyjemnego  mrowienia w okolicach głowy, szyi, pleców bądź innych obszarów ciała, wywołane przez zewnętrzne bodźce zapachowe, słuchowe, dotykowe lub wizualne. Nazwa po raz pierwszy została użyta w 2010 roku przez Jennifer Allen, która interpretuje słowo „meridian” jako stan euforii. 

 

Obco brzmiący termin wyda się Wam dużo bardziej zrozumiały, jeśli spróbujecie przywołać w myślach sytuację, kiedy jakiś dźwięk, obraz lub zapach nieoczekiwanie dostarczył Wam przyjemności lub radości. Może to być zapach czarnych porzeczek, ziemi, jeziora czy rozgrzanej słońcem skóry, przywodzący na myśl wspomnienia z dzieciństwa, przynoszący satysfakcję (w dość nieracjonalny sposób) dźwięk zapalanej zapałki, zgrzytającego pod butem kamyczka lub ciętego nożyczkami papieru, zdjęcie świeżo upieczonych pączków, ptasich piór uderzających o taflę wody czy dopiero co ściętej trawy.

Czy jakieś konkretne bodźce (tym razem skupiamy się na doznaniach słuchowych) przyszły Wam na myśl? Jeśli tak, wpiszcie słowa, które określą Wasz ulubiony nietypowy dźwięk w wyszukiwarkę na youtubie i dopiszcie wyraz ASMR! Będziecie zaskoczone odkrywając, jak wielu internautów zajmuje się nagrywaniem przyjemnych dźwięków z myślą o spragnionych dźwiękowego relaksu odbiorcach. Efekty ich pracy z dużą dozą prawdopodobieństwa przyniosą Wam słuchowy odpoczynek, którego największym plusem będzie fakt, że można oddawać mu się w dowolnych okolicznościach – np. wyklejając strony w rodzinnym albumie, gotując obiad czy czytając książkę.

 

Na następnej stronie odsyłamy Was do nagrań z dźwiękami, które na pewno Was zaskoczą, a części z Was mogą przynieść ukojenie po ciężkim dniu i stać się inspiracją do własnych dźwiękowych poszukiwań i relaksacyjnych sesji!

ASMR – oryginalny sposób na dźwiękowy relaks!

Polecamy także: Masaż – idealny sposób na wakacyjny relaks

 

Posłuchajcie relaksacyjnych nagrań ASMR (najlepiej na słuchawkach):

 

Dźwięk przerzucanych w albumie kartek z komentarzami autorki

 

Dźwięk obcinania włosów 

 

 

Dźwięki drobnych przyborów domowego użytku (m.in. wykałaczek i papierowej taśmy klejącej

 

Dźwięki szklanych buteleczek i przelewanych eliksirów

 

Dźwięk drewnianych kredek 

ASMR – oryginalny sposób na dźwiękowy relaks!

 

Dźwięk pisania kredą po tablicy

 

Dźwięk stalówki na papierze 

 

Dźwięk drewnianych wietrznych dzwonków

 

Dźwięk układanych puzzli 3D 

 

Dźwięk rechoczących nocą żab

 

Czy przemawia do Was ta nieco ekscentryczna forma relaksu? A może macie swoje ulubione dźwięki, nad którymi wcześniej się nie zastanawiałyście? Czekamy na Wasze komentarze!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (62 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kika07645  27 lipca 2017 08:19

    Ooo jakaś nowość, chyba wypróbuje 🙂 ależ ta technologia idzie z postępem, ciekawe jaka muzyka jest przy zapachu świeżo skoszonej trawy albo pomarańczy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.