ASMR, czyli przyjemny dreszcz emocji – jak działa i jak go wywołać? Z psychologicznego punktu widzenia o trendzie, który podbija TikToka 

ASMR, czyli przyjemny dreszcz emocji, to zjawisko, które nie jest znane od dziś. W ostatnich miesiącach jednak znacznie wzrasta zainteresowanie tym zjawiskiem. Na Tik Toku i na Youtubie pojawiają się co rusz nowe kanały, które od razu zdobywają rzesze fanów. Jak działa zjawisko ASMR? O jego specyfice z psychologiczno-naukowego punktu widzenia opowiedziała nam dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

ASMR to przyjemne mrowienie, dreszczyk emocji, gęsia skórka, które wywołuje nie tylko ulubiona muzyka, ale i przypadkowe dźwięki, mają swoje źródło w naszym mózgu. To tajemnicza metoda relaksacji, która w bardzo krótkim czasie doczekała się kilkudziesięciu tys. filmów na YT i niezliczonych postów w innych mediach społecznościowych. Ostatnio swój rozkwit przeżywa na Tik Toku. Jak działa ASMR? Dlaczego wzbudza tyle emocji?

asmr

Fot. Laura Chouette on Unsplash

Czym jest ASMR?

ASMR to przyjemny dreszczyk, który pojawia się w kontakcie z bodźcem. Zaczyna się na głowie, szyi i barkach i wędrujący wzdłuż ciała. Możemy wywoływać go świadomie za pomocą dźwięków, zapachów, obrazów czy wrażeń dotykowych. Potrafi wprawić nas w euforyczny nastrój. ASMR to skrót od Autonomous Sensory Meridian Response, czyli samoistna odpowiedź meridianów czuciowych. Meridiany w tym kontekście zapożyczone zostały z tradycyjnej medycyny chińskiej, gdzie stanowią kanały energii łączące miejsca ważne w akupunkturze.

Myślę, że prawie każdy z nas przeżył to, gdy szczególnie udana solówka na gitarze elektrycznej albo aksamitny głos wokalisty sprawiały, że przysłowiowe ciarki przechodziły po plecach Bywa zresztą, że twórcy świadomie wykorzystują to zjawisko, np. Ludovico Einaudi gra na preparowanym fortepianie o bogatszym zestawie alikwot, czyli umiejętnie dopasowanych, nakładających się składowych dźwięku, sprawiając, że staje się on wielowymiarowy, i indukuje u wielu słuchaczy przyjemny dreszczyk. – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej

ASMR jest w pewnym sensie przeciwieństwem mizofonii, reakcji fizycznego bólu na określone bodźce, np. przejechanie paznokciami po tablicy. Jedno i drugie wywołuje somatyczne, fizyczne odczucia, jednak w mizofonii są one bardzo nieprzyjemne, a w ASMR wręcz odwrotnie.

asmr

Fot. Artur Matosyan on Unsplash

ASMR – sposób na relaks

ASMR relaksuje osoby odczuwające, ponieważ koncentruje nas na odczuciach cielesnych na „tu i teraz”, i odrywa od niepokojących myśli.

Zwykle nasze myśli biegną albo ku przyszłości, rozwijając przed nami wachlarz wszelkich możliwych czarnych scenariuszy, albo ku przeszłości – wspominamy wówczas i próbujemy zanalizować nieprzyjemne chwile, prowadzimy w myślach kłótnie z szefem czy partnerem. Rodzi to wiele stresu i cierpienia, bo mózg reaguje na kłótnię w fantazji czy na wyobrażenie czarnego scenariusza tak, jakby on się właśnie dział, wchodząc w fazę alarmową. Tymczasem nasze „tu i teraz” zwykle jest dobre – żyjemy, oddychamy, nic nam bezpośrednio nie zagraża, co daje organizmowi sygnał do relaksacji. Praktyka skupiania się na bodźcu może wręcz prowadzić do płytkiego transu, stanu szczególnie przyjemnego wyciszenia i odcięcia od hałasu, pospiechu czy zmartwień.-  wyjaśnia dr Beata Rajba

W psychologii stosuje się wiele sposobów wywoływania takiego stanu poprzez wizualizacje albo skupianie uwagi na ciele lub na określonym bodźcu. ASMR to właśnie taka technika, jednak nie narzucona – bodźce wyzwalające są inne dla każdego, i sami musimy je odkryć.

Więcej o ASMR przeczytasz w poniższym artykule:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  30 kwietnia 2022 19:33

    pierwsze słyszę 🙂

    Odpowiedz
    • Magdalena  17 kwietnia 2023 21:01

      Ja też nigdy o tym nie słyszałam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany