ARYTON: kolekcja jesień-zima 2010/2011

W najnowszej kolekcji jesień-zima 2010/11 marki Aryton widoczna jest nostalgiczna nuta retro – projektanci komponując kolekcję czerpali elementy z różnych stylów i epok, odkrywając je w nowoczesnej technologii i konstrukcji ? dzięki temu stworzyli nowy wyraz współczesnej elegancji.

MODERN SUSPENS

Dyskretnie wpleciony w całość kolekcji powiew stylu przełomu lat 50. i 60. Formalne nawiązanie do stylistyki tamtych lat, kojarzonej z jednej strony  z nienaganną elegancją i dystynkcją Jackie Kennedy, a z drugiej przywodzącą na myśl niedopowiedziane i pełne napięcia klimaty filmów Alfreda Hitchcocka. Nieco przewrotne odniesienie do tej filmowej inspiracji ma skłonić Klientki, aby poszukując elegancji, unikały tego co dosłowne i oczywiste. Dodawanie szczypty nowoczesności do klasyki, przełamywanie jej stylizacją czy modnymi dodatkami, wprowadza nową jakość do ubioru. Filmowy, hitchcockowski suspens, stałe napięcie można odnieść także do ubioru, interpretując go wciąż na nowo i nieustannie, zaskakując siebie i otoczenie.

BELLE EPOQUE

Kolejny nurt w kolekcji to minimalizm konstrukcyjno-formalny rodem z lat 90. zestawiony z dodatkami i detalami inspirowanymi romantycznym stylem retro początku XX wieku. W tej linii dominuje jasna, pastelowa kolorystyka z kontrastowym akcentem w postaci ciemnego brązu. Pojawia się tu także bardzo wysmakowane i nowoczesne zestawienie pudrowego różu z czernią. Całość wystylizowana marszczeniami (np. w główkach rękawów), futrzanymi wykończeniami, aksamitnymi taśmami i dużą ilością falbanek, wiązań, żabotów. W kolekcji obecne są przede wszystkim tkaniny o pochodzeniu sportowym (np. mieszanki bawełny i poliestru w trenczach) oraz wełny. W opozycji do nich ? tkaniny lekkie, np. błyszczące jedwabie
i nowoczesne rayony, satyny, szyfony. Ożywczy motyw stanowią koronki i gipiury zestawiane z tkaninami żakietowymi.

ORIENT EXPRESS

Marka proponuje również bardzo kobiece, oszczędne w formie kroje skontrastowane z nawiązaniami do bogatej, szeroko pojętej estetyki wzornictwa Orientu. W tej linii odczuwalna jest tęsknota za ekscentryczną wytwornością, projektanci eksperymentują z nowymi kombinacjami estetyki Wschodu i Zachodu. Wyraża się to w multiplikacji wpływów etnicznych: słowiańskich, japońskich, indyjskich i perskich. Współczesne etno to nie tylko oczywiste skojarzenie z Afryką, ale oryginalne połączenia multi etniczne. W tkaninach czuć delikatny posmak Orientu, daleki jednak od przesady i przepychu. Pojawiają się brokatowane wełny, adamaszki czy żakardy.
Charakter linii podkreśla głównie złoto w dodatkach, wykończeniach i pojedynczych elementach kolekcji, a także tak widoczne w stylistyce Wschodu futro. Paleta kolorystyczna wywodzi się ze Wschodu, jest zbudowana wokół głębokiej, burgundowej czerwieni, ale uspokojona i zredukowana. Koniakowe złoto oraz lakierowana czerń króluje w akcesoriach i ozdobach. Gamę ożywia amarant,
a także akcent miodu.

GOTHICK GLAMOUR

Nurt inspirowany surowym nastrojem gotyku, przetworzonym na wyrafinowaną, dzienną elegancję. W tej linii projektanci proponują sylwetkę o zgeometryzowanych, rozbudowanych ramionach. Eksponowane są perfekcyjnie dopracowane cięcia konstrukcyjne dodatkowo podkreślone łączeniem tkanin o różnych strukturach (np. mat – błysk) bądź kolorze. Rysunek konstrukcji często jest wydobyty dodatkowo pipingiem lub lamówką. Tkaniny głównie gładkie, bez desenia ? dla wydobycia czystej grafiki cięć konstrukcyjnych, ale także klasyczne kratki czy pepity w nowym, nieco zatartym, niedosłownym wydaniu. Do dziennej linii przemycone zostały elementy zarezerwowane dotąd dla mody wieczorowej: metalowe detale w postaci blaszek czy zamków błyskawicznych, cekiny. Klasyczna kolorystyka oparta na zestawieniu czerni z szarościami i czerwienią, interpretowana w różnych proporcjach.

Linie kolorystyczne

 

Kamel

Kamel to kolor szczególnie mocno eksponowany w tendencjach na sezon jesień/zima 2010/11. Występuje w okryciach wierzchnich, dzianinach, skórach, akcesoriach i wykończeniach. Jest więc nie tylko propozycją dla Pań gustujących w klasyce, ale ?must have? kobiet oczekujących nowości. Projektanci używają go w różnych proporcjach. Widzimy sylwetki od stóp do głów ubrane w ten odcień beżu, ale także obserwujemy połączenia barwne  z kamelem w roli głównej bądź w detalu. To prawdziwy hit, dlatego nie brakuje go również w kolekcji  marki Aryton ? stanowi jeden z kolorów głównych i pojawia się we wszystkich liniach.

 

Electric blue

Mini linia określona kolorem electric blue – jednym z wiodących w tym sezonie. Ubiory o formach  nawiązujących do stylistyki pozostałych nurtów kolekcji ze szczególnym uwzględnieniem minimalizmu równoważącego zdecydowaną kolorystykę.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (263 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...