Poronienie – główną przyczyną może być infekcja układu moczowo-płciowego

Infekcje układu moczowo-płciowego dotyczą niemal każdej kobiety aktywnej seksualnie. Nawet jeśli mamy tylko jednego partnera bez przeprowadzenia określonych badań nie można wykluczyć zakażenia bakteriami czy wirusami. Niektóre z nich wnikają do naszego organizmu, nie dając przy tym żadnych objawów swojego istnienia. Stąd też nieświadome zagrożenia staramy się o dziecko. Dopiero wówczas, gdy nasze starania okazują się bezowocne decydujemy się na dokładną diagnostykę. Tymczasem można sobie zaoszczędzić bólu i cierpienia związanego z utratą ciąży wykonują proste badania.

 

Jakie infekcje są groźne dla kobiet ciężarnych? Wśród najczęściej występujących zakażeń układu moczowo-płciowego wyróżnić możemy m.in. bakterię chlamydia trachomatis i Ureaplasma Urealyticum oraz  wirusy HPVHSV.  Wszystkie one mogą doprowadzić do powikłań w czasie ciąży oraz zakażenia płodu.

W przypadku infekcji chlamydialnej najgroźniejszym powikłaniem jest bezpłodność.

W związku z tym kobietom, które mają problem z poczęciem dziecka zleca się wykonanie rutynowych badań w kierunku obecności tego patogenu. Stany zapalne jajowodów wywołane przez chlamydia trachomatis prowadzą do ich zwężenia lub zarośnięcia, co uniemożliwia komórce jajowej dotarcie do macicy. Może więc dojść do powstania ciąży pozamacicznej (zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, na powierzchni jajnika lub narządów jamy brzusznej, co grozi śmiertelnym krwotokiem). Chlamydia zaburza również przebieg ciąży, powoduje poronienia i przedwczesne porody.

Równie groźny dla Twojego dziecka może być wirus HPV.

Wywołana nim infekcja we wczesnych etapach ciąży może także doprowadzić do poronienia. Ponadto istnieje również ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka zarówno podczas porodu siłami natury jak i również w trakcie cięcia cesarskiego. Objawy chorobowe mogą wystąpić u dziecka bezpośrednio po porodzie lub dopiero po kilku latach.

Decydując się na ciąże warto także wykluczyć zakażenie Ureaplasma Urealyticum.

To kolejna bakteria, która powoduje infekcje układu moczowo-płciowego groźne dla płodu.  Nieleczone zakażenie tą bakterią  może spowodować powtarzające się poronienia, a w czasie porodu może dojść do przeniesienia patogenu na noworodka!

Groźna dla Twojego maluszka może być także infekcja wirusem HSV2.

Jest to wirus opryszczki płciowej i Twoje dziecko może zarazić się nim od Ciebie w trakcie porodu.  Taka infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla noworodka! Może ona bowiem spowodować zmiany w centralnym układzie nerwowym dziecka (wirus po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i trwa tam w uśpieniu).

Zanim zatem zajdziesz w ciąże warto zdecydować się na diagnostykę powyżej opisanych zakażeń. Na ryku dostępne jest badanie zwane jako ?Pakiet Infekcyjny?, które daje jednoznaczną odpowiedź czy w Twoim organizmie istnieją wspomniane patogeny. Z jednej próbki bada się kilka wirusów i bakterii wśród nich właśnie chlamydię, HPV, HSV i Ureaplasmę. Badanie jest proste i bezbolesne, a może zaoszczędzić Ci rozczarowania, bólu i cierpienia.

Więcej informacji na temat infekcji układu moczowo-płciowego oraz poronienia znajdziesz na stronie www.badaniaprenatalne.pl poświęconej badaniom w czasie ciąży oraz zdrowia przyszłej matki i dziecka.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...