Ciąża tydzień po tygodniu – 1-12 tydzień ciąży (I trymestr)

Ciąża tydzień po tygodniu – tutaj omawiamy I trysemestr ciąży – czyli od 1-go do 12- go tygodnia ciąży. Każdy trymestr ciąży jest zupełnie inny – poznaj nasz KALENDARZ CIĄŻY w trzech częściach. Najtrudniejszy – bo zupełnie nowy dla kobiety jest pierwszy trymestr ciąży. Zachodzą zmiany w jej psychice i organizmie. Dużo jednak zależy od samej kobiety i jej nastawienia. Wszak  – zwykle uporządkowany świat – staje na głowie. Trzeba zacząć myśleć o sobie na następne 9 miesięcy w liczbie mnogiej.   Wiele zależy więc od usposobienia kobiety, jej nastroju i temperamentu oraz osobowości.

ciąża wczesna kobieta

fot. Freepik, Yuri Arcurs Peopleimages

Przeczytaj także:Ciąża tydzień po tygodniu – 13-26 tydzień ciąży (drugi trymestr)

Ciąża tydzień po tygodniu – 27-40 tydzień ciąży (III trymestr) – wkrótce i ty zostaniesz mamą

Każda kobieta inaczej przeżywa ciążę. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Opisane poniżej objawy mogą więc nie do końca oddawać pełen obraz Twojej sytuacji. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety i ma ona pełne prawo do jej indywidualnego przeżycia. Oczywiście objawy ciążowe nie towarzyszą przyszłej mamie już od pierwszego dnia po zapłodnieniu. Pojawiają się z czasem i z czasem też się nasilają. Początkowo kobiecie trudno (na podstawie samych objawów) rozpoznać ciążę. U niektórych kobiet pewne objawy ciążowe takie jak mdłości nigdy się nie pojawiają u innych z kolei ich natężenie staje się wręcz nie do wytrzymania.

Ciąża tydzień po tygodniu – 1-12 tydzień ciąży: Czego możesz się spodziewać w pierwszym trymestrze ciąży

Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa senność, apatię i ogólne zniechęcenie. Czujesz, że nic Ci się nie chce? Nie masz energii do życia? Nie możesz skoncentrować się na wykonywanej pracy? Często dopada Cię płacz i nostalgia. Nie ma powodów do obaw! To całkiem normalne na tym etapie ciąży.

Niektórym ciężarnym w pierwszym trymestrze ciąży towarzyszą także nudności. Mogą wystąpić o każdej porze dnia i nocy, nie ma na to żadnej reguły. U większości na szczęście nie towarzyszą im wymioty. Zdarzają się jednak mamusie, które obficie wymiotują aż do drugiego trymestru ciąży. Niestety na nudności nie wymyślono jeszcze skutecznego sposoby. Wymioty są groźniejsze dla organizmu przyszłej mamy leczy się je zatem stosując czopki przepisane przez lekarza. Ważne, aby cały czas uzupełniać płyny (aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu). Jeśli wymioty nie pozwalają Ci jeść ogranicz spożycie pokarmów. Większość przyszłych mam ma zgromadzone zapasy na kilkanaście a nawet kilkaset dni niejedzenia.

Ważne zmiany zachodzą także w Twoich piersiach. Dlatego też stają się one w tym okresie bardzo nabrzmiałe i delikatne. Ulgę odczujesz dopiero w drugim trymestrze ciąży. Zwiększy się także Twój obwód w brzucha. Już w ósmym tygodniu możesz mieć problem z dopięciem spodni (Twoja waga wzrośnie o około 2 kg – efekt zatrzymania wody w organizmie ). Przyczyną tego jest progesteron (hormon, który teraz pozwala zrelaksować się macicy i zwiększyć tym samym jej objętość). Na tym etapie ciąży zaczną Ci także dokuczać wzdęcia i zaparcia. Niestety z tymi objawami będziesz się musiała borykać aż do końca ciąży.

Około 4% kobiet, które zaszły w ciążę, traci swoje maleństwo do 8 tygodnia ciąży. Najczęstsza przyczyną tych poronień są wady genetyczne płodu. Stąd też poronienia występujące w tym czasie nazywane są często mechanizmem naturalnej selekcji (dzięki temu kobiety nie rodzą dzieci niezdolnych do życia). Poronienie może być spowodowane także innymi czynnikami, dlatego też w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zwracać szczególną uwagę na bóle brzucha.

Kalendarz ciąży: Potrzebne badania w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś wykonać szereg ważnych badań. Wśród nich:

– Badanie na oznaczenie grupy krwi, poziom przeciwciał anty D (konflikt serologiczny), morfologię, badanie ogólne moczu, glikemię na czczo (cukrzyca), badanie na obecność przeciwciał cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki (choroby, które mogą doprowadzić do poronienia lub wad płodu);

– USG ok. 11.?14. tygodnia ciąży z oceną przezierności fałdu karkowego, kości nosowe, badanie przepływu w przewodzie żylnym, aby ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, np. zespołu Downa.

-test podwójny PAPP-a

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez portal www.badaniaprenatalne.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jestesm Na plus  9 czerwca 2016 19:23

    😃

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany