Piękny uśmiech – załóż koronę na zęby

Zęby są częścią naszego organizmu, która niestety nie ulega regeneracji. Dlatego też ich utrata jest nieodwracalną biologiczną stratą. Przeciętny Polak w wieku 35-44 lat ma zaledwie 21 zębów, co oznacza, że w ciągu swojego dotychczasowego życia stracił ich aż 11. Dlatego coraz więcej osób wraz z upływem lat decyduje się na uzupełnienie ubytku implantem i zamocowaniem na nim korony protetycznej. Jest to wskazane nie tylko z powodów estetycznych, ale również zdrowotnych. Zaniedbanie w tym wypadku może nas bowiem kosztować więcej zdrowia niż sam zabieg wszczepienia implantów.

Każdy na wagę złota

Wielu z nas nie traktuje pojedynczego ubytku na tyle poważnie, by powziąć zdecydowane kroki i zadbać o poprawę stanu swojego uzębienia. Dlatego Polakowi w wieku pomiędzy 35. a 44. rokiem życia brakuje statystycznie co trzeciego zęba. Całkowity brak uzębienia, czyli tzw. bezzębie dotyka aż 25 proc. osób w wieku 65 plus.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że utrata jednego zęba wpływa na układ żuchwy i szczęki.  ? Ubytek sprawia, że pozostałe zęby tracą podparcie i zaczynają zmieniać swoje naturalne położenie. Otwierają się wtedy diastemy czyli przerwy między nimi, zęby obracają się i przesuwają. W wielu przypadkach ekstrakcja nawet jednego zęba może być przyczyną poważnych wad zgryzu i ubytków kostnych ? mówi lek. stom. Paweł Dziedzic z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo ? Często w uzupełnieniu brakującego zęba nie chodzi więc o estetyczny wygląd, ale o zdrowie pacjenta ? dodaje. Uzupełnianie pojedynczych ubytków jest ważne również dlatego, że po zmianie pozycji zębów może rozwinąć się choroba przyzębia. Coraz trudniej jest właściwie umyć zęby i dziąsła oraz dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Może to doprowadzić do próchnicy, obniżenia wyrostka zębodołowego i dalszych ubytków. Warto zatem pamiętać, że utrata pojedynczego zęba może mieć wiele poważnych konsekwencji.

Pacjenci z brakami uzębieniu mają również problemy z codziennymi czynnościami. Duży problem stanowi dla nich już samo spożywanie posiłków i gryzienie pokarmów. Sprawia to, że często połykają duże kęsy zamiast rozdrobnionej żywności, co bardzo negatywnie wpływa na układ pokarmowy.

 

Niezbędna koronacja

Wielu z nas błędnie utożsamia pojęcie implantu z całym sztucznym zębem. W rzeczywistości wszczepienie samego implantu nie uzupełnia brakującego zęba. Implant to tytanowa ?śrubka? odtwarzająca korzeń zęba, wkręcona w kość. ? Do przywrócenia pełnej funkcjonalności konieczna jest odbudowa protetyczna na przykład korona, która jest mocowana na implancie. Korony stomatologiczne to uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować kształt i funkcję naturalnego, zniszczonego lub utraconego zęba ? mówi lek. stom. Paweł Dziedzic z Candeo. Ceramiczna nadbudowa wizualnie nie różni się od naturalnego zęba. To istotne, gdyż najważniejszym celem wszczepienia implantów jest uzyskanie jak największej funkcjonalności i komfortu dla pacjenta. Dobrze wszczepiony implant i założona na nim odbudowa protetyczna jest właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.  Dzięki temu, że eliminują one dyskomfort ruchomych protez za pomocą stałego połączenia z kością, pozwalają na płynną rozmowę i lepszą wymowę. Odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez wiele lat.

Utrata zębów przypomina o tym, że przybywa nam lat. Nie jest to przypadłość tylko osób starszych. Nie należy zatem wstydzić się tego problemu. Nawet z pojedynczymi ubytkami warto kierować się do specjalisty.

 

Zobacz także: Przyszłość twoich zębów ? co robić gdy wypadają

 

Aparaty ortodontyczne ? kiedy i dla kogo?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (207 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany