Co zrobić, jeżeli dziecko nie chodzi do przedszkola?

Przedszkole to bardzo ważny element w rozwoju dziecka. Nowe znajomości, wspólna nauka i zabawa składają się na proces socjalizacji. Jeśli dziecko nie chodzi do przedszkola trzeba zadbać o to, by maluch mógł się rozwijać i socjalizować tak, jak w przedszkolu.

Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim należy zastanowić się, co właściwie dzieci robią w przedszkolu? Oczywiście jest to nauka przez zabawę. Nie zawsze jest to jednak nauka nowych literek, liczb czy pojęć. Chodzi tu o rozwijanie percepcji, koordynacji wzrokowo – ruchowej (np. zabawy z masa solną, plasteliną, wycinanki), ćwiczenie pamięci i koncentracji. Niezwykle istotnym aspektem jest także obecność grupy rówieśniczej – wszystkie zabawy przebiegają przy udziale innych dzieci. Dzięki temu maluchy wchodzą w indywidualne interakcje, naturalnie przyswajając zasady komunikacji społecznej.

Co zrobić, jeżeli dziecko nie chodzi do przedszkola? – pomysły na zajęcia w domu

Bawimy się z innymi dziećmi

Dzieci, które z różnych powodów nie poszły do przedszkola również powinny mieć możliwość brania udziału w aktywnościach, które odpowiednio przygotują je do szkoły i funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego rodzice powinni zabierać je na plac zabaw, gdzie będą miały okazję bawić się z rówieśnikami. –Wizyty na placu zabaw są często polecane jako element adaptacji przed pójściem do przedszkola, mogą być zatem jego namiastką na co dzień– mówi Monika Ćwiek, pedagog współpracująca z ogólnopolską siecią placów zabaw Kinderplaneta. – Maluchy na prostych przykładach uczą się zasad funkcjonowania w grupie – do zjeżdżalni jest kolejka, czasami trzeba kogoś przepuścić, a komuś innemu zaproponować wspólną zabawę. Jest to również świetna lekcja samodzielności – rodzice są w pobliżu, ale nie przybiegają na każde zawołanie, tak jak w domu – tłumaczy Pani Monika.

Liczymy, rysujemy, wycinamy

Maluchy uczęszczające do przedszkola poprzez wykonywanie rozmaitych zadań ćwiczą także koncentrację. Można to samo robić w domu, potrzeba tylko cierpliwości i konsekwencji. Warto wspólnie z dzieckiem ustalić, że np. między śniadaniem, a obiadem przez godzinę rysujemy szlaczki, poznajemy literki i robimy wycinanki. Takie edukacyjne zabawy pomagają maluchowi skupić uwagę i skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Dodatkowo rozwijają zdolności manualne, co okazuje się bardzo przydatne w momencie pójścia do szkoły. Dzieci, które nie uczęszczały do przedszkola często mają trudności z pisaniem i liczeniem. Można temu zapobiec ćwicząc z dzieckiem w domu lub na zajęciach dodatkowych.

Wiemy, co to budzik

Z chodzeniem do przedszkola, a później do szkoły wiąże się również określony harmonogram dnia, który wymaga od malca systematyczności. Nie ma już czasu na wylegiwanie się w łóżku, czy zabawę do późnego wieczora. Wczesne pobudki mogą okazać się nie lada problemem w momencie rozpoczęcia nauki i przysporzyć stresu zarówno dziecku, jak i jego opiekunom. Rodzice, którzy już na wczesnym etapie nauczą malucha systematyczności unikną późniejszych trudności. Jasno określony harmonogram dnia jest potrzebny również dziecku – proste i zrozumiałe zasady dają poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku, kiedy maluch nie chodzi do przedszkola rodzice powinni zadbać o jego przygotowanie do szkoły, zarówno jeśli chodzi o edukację, jak i umiejętności społeczne. Wymaga to sporo czasu i cierpliwości, ale daje możliwość obserwowania postępów swojej pociechy na co dzień. Wizyty na placu zabaw, spotkania z rówieśnikami i wspólne zdobywanie wiedzy mogą przynieść całej rodzinie wiele radości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. anya  21 lutego 2012 17:05

    potwierdzam ostatni akapit artykułu. W domu także mozna stworzyć harmonogram dnia. Jest tyle zabaw twórczych i rozwijających nasze pociechy. Trzeba przebywać z naszym dzieckiem na placu zabaw tam również nauczy sie dużo, np.dzielić sie zabawką, czekać na swoja kolej. Wszystko zalezy od nas rodziców jak przygotujemy dziecko do przedszkola, zerówki, wszystko zalezy od naszego wychowania dzieci w domu. Trzeba o tym pamietać:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany