Aromaterapia zimą
Olejki eteryczne są niezwykle pomocne podczas trwającej obecnie pory roku. Idealnie zwalczają typowe jesienno-zimowe dolegliwości.
W leczeniu grypy i przeziębienia olejek anyżowy używany jest między innymi przy kaszlu i katarze, chorobach gardła i jamy ustnej. Ma działanie antyseptyczne, wykrztuśne i przeciwbólowe. Jest składnikiem ziołowych leków wykrztuśnych, tabletek na ból gardła i syropów przeciwkaszlowych. Olejek ten może być stosowany wspólnie z olejkiem drzewa herbacianego i cytrynowym do inhalacji lub z olejkami: sosnowym, lawendowym i rumianku rzymskiego do płukania gardła.
Płukanka: po jednej kropli każdego z wymienionych olejków rozpuść w pół szklanki ciepłej wody. Tak przygotowaną mieszanką płucz gardło trzy do czterech razy dziennie.
Dezynfekcja pomieszczenia: do miseczki kominka aromaterapeutycznego wypełnionej wodą wlej dwie krople olejku anyżowego dwie krople olejku drzewa herbacianego i jedną kropli olejku cytrynowego, zapal świeczkę. W ten sposób dezynfekuj pomieszczenie raz dziennie.
Olejek sosnowy o leśnym, świeżym zapachu doskonale udrażnia drogi oddechowe, ma właściwości antyseptyczne i łagodnie pobudzające. Stosowany jest przy kaszlu i zapaleniu zatok. Wraz z olejkiem manuka używany bywa do inhalacji, a z olejkiem tymiankowym tworzy doskonałą kompozycję do masażu i kąpieli.
Masaż:
3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego zmieszaj z łyżką stołową oleju roślinnego. Tak przygotowaną mieszankę wmasuj w klatkę piersiową przed snem.
Kąpiel: 3 krople olejku sosnowego i 2 krople olejku tymiankowego dodaj do wypełnionej ciepłą wodą wanny. Zanurz się w pachnącej kąpieli na 15 minut wdychając zapachy olejków.
Czym „józefek” nas zaskoczy?
Roślina biblijna tak można powiedzieć o hyzopie, który wielokrotnie wspominany jest na stronach Biblii, jako substancja oczyszczająca i obmywająca z grzechów. Wspomina o nim między innymi Księga Psalmów: „Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję!”
Nazwa hyzopu lekarskiego wywodzi się najprawdopodobniej od arabskiego słowa azzof lub hebrajskiego ezob, co oznacza „święte ziele”. Od lat stosowany jako przyprawa kuchenna oraz dodatek do wódek i likierów, uważany był za bardzo silny lek w chorobach żołądka i dróg oddechowych. Warto zauważyć, iż Awicenna, średniowieczny lekarz, filozof i uczony uznał hyzop za środek leczący między innymi nowotwory skóry, śledziony i macicy.
Hyzop lekarski jest nie tylko rośliną leczniczą i ozdobną, chętnie uprawianą na balkonach lub w przydomowych ogródkach, ale również niezwykle miododajną. Występuje przede wszystkim w środkowej Azji i południowej Europie, a także w Polsce, gdzie przez medycynę ludową nazwany został „józefkiem”.
W aromaterapii stosuje się olejek hyzopowy do masaży, kąpieli, kompresów oraz inhalacji. Otrzymywany jest przez destylację z parą wodną całej rośliny hyzopu lekarskiego. Substancja ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe. Reguluje ciśnienie i krążenie krwi, łagodzi napięcia nerwowe, pobudza umysł i wzmacnia odporność organizmu. Polecany jest zatem przy napięciach nerwowych, ociężałości umysłowej, reumatyzmie, przeziębieniu, grypie, zaburzeniach ciśnienia krwi, problemach gastrycznych, nieregularnej menstruacji, stłuczeniach i ranach. Olejek posiada łagodny, świeży, ziołowy zapach.
Receptury z użyciem olejku hyzopowego Dr Beta®:
Napięcie nerwowe i nadciśnienie:
Olejek hyzopowy 2 krople
Olejek lawendowy 3 krople
Olejek melisowy 3 krople
Olejek slangowy 2 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.
Siniaki, pękające naczynia krwionośne:
Olejek hyzopowy 2 krople
Olejek cytrynowy 2 krople
Stosować do kompresów dwa razy dziennie. Watę, gazę bądź ręcznik należy nasączyć roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie (olejki wlewamy do 50 ml ciepłej wody). Tak przygotowany kompres przykłada się w odpowiednim miejscu na skórze i trzyma do dwóch godzin. Kompres warto okryć folią lub szalem w celu utrzymania temperatury.
UWAGA: nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą! Kupujmy tylko olejki eteryczne wysokiej jakości. Olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta® pozbawione dodatków syntetycznych i rozpuszczalników rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
www.drbeta.pl
Zobacz także: Rozgrzewający olejek goździkowy Dr Beta