Aromaterapia na bezsenność
Do różnego rodzaju problemów ze snem przyznaje się 2/3 Polaków – tak wynika z badania TNS Polska „Sen Polaków”. Jesteśmy niezadowoleni z jakości swojego snu, czujemy się niewyspani oraz zmęczeni zaraz po przebudzeniu i w ciągu dnia. Co więcej, miewamy także problemy z zaśnięciem lub budzimy się w nocy. Co zrobić by lepiej spać? Liczyć przysłowiowe barany? Zawiesić oryginalny łapacz snów ?
Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele i często zależą od indywidualnych czynników. Wśród najpopularniejszych powodów bezsenności jest m.in. stres, ból, problemy hormonalne czy zaburzenia psychiczno-emocjonalne, takie jak depresja. Zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne, warto spróbować naturalnych sposobów. Jednym z nich jest aromaterapia. Przed zastosowaniem terapii naturalnymi olejkami eterycznymi, należy się jednak upewnić, iż mamy odpowiednią higienę snu.
Podstawowe zasady higieny snu
Przede wszystkim pamiętajmy, że sypialnia to miejsce do spania i nie powinno być w niej miejsca na sprzęty elektroniczne, takie jak telewizor, telefon czy laptop, które zaburzają sen. Zadbajmy także o wygodne łóżko, regularne wietrzenie pomieszczenia i jego dobre zaciemnienie, aby światła z ulicy nas nie rozpraszały. Gdy już sypialnia będzie spełniała te warunki, zadbajmy o siebie.
Postawmy na dietę lekkostrawną nie tylko wieczorem, ale również w ciągu dnia. Zrezygnujmy także z alkoholu, który mylnie postrzegany jest jako wspomagacz w zasypianiu. Kolejną ważną rzeczą jest ruch – nie musimy od razu trenować wyczynowo, wystarczy, że pójdziemy na spacer lub się porozciągamy. Intensywny wysiłek przed snem jest wręcz niewskazany.
Na godzinę przed snem zacznijmy swoje „przedsenne rytuały”, które nas wyciszą i uspokoją. Przyciemnijmy światło, wyłączmy telewizor, radio i inne źródła dźwięku. Osoby, które nie lubią ciszy, mogą włączyć muzykę relaksacyjną. Możemy także wziąć gorącą kąpiel, poczytać książkę lub pomedytować.
Dobry sen pachnie…
pomarańczą, bergamotką, melisą, lawendą, świerkiem i drzewem różanym. „Warto postawić na te zapachy olejków eterycznych, jeśli mamy problemy ze snem. Możemy wybrać jeden, stosować je zamiennie lub dowolnie mieszać. Działają odprężająco, uspokajająco i łagodzą stres, który jest jedną z głównych przyczyn bezsenności. Olejki eteryczne melisowy i lawendowy dodatkowo łagodzą odczuwanie bólu” – mówi Małgorzata Wysokińska współwłaścicielka marki naturalnych olejków eterycznych Optima PLUS.
Jest kilka sposobów na użycie olejków eterycznych. Możemy dodać kilka kropli do wieczornej kąpieli, nawilżacza powietrza, jeśli producent dopuszcza taką opcję lub tradycyjnie – w kominku do aromaterapii. Niezależnie od wybranego sposobu zrelaksujmy się i spokojnie wdychajmy wybrany zapach. Starajmy się myśleć jedynie o pozytywnych i przyjemnych rzeczach, zapominając o problemach. Aromaterapię dodajmy do swoich „przedsennych rytuałów”, aby skutecznie się wyciszyć i przygotować do snu.