Aranżacja okien – kolorowe wnętrza z charakterem!

Aranżując wnętrza naszych domów i mieszkań, szukamy takich rozwiązań, które z jednej strony będą oddawać nasz charakter, z drugiej odpowiedzą obowiązującej modzie, z trzeciej stworzą niepowtarzalny klimat. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że chcąc osiągnąć takie efekty, nie potrzebujemy litrów farb i modnych dodatków. Tajemnica bowiem tkwi w sekretnym połączeniu światła i koloru.

Aranzacja okien

Intensywne kolory we wnętrzach wciąż nie są naszą mocną stroną – boimy się zaryzykować, nie ufamy własnej intuicji albo po prostu nie potrafimy wkomponować zdecydowanych barw w otoczenie tak, by uzyskać efekt harmonii.

A przecież mocne kolory to nieodzowny element wnętrz z charakterem! Według zasad kompozycyjnych, kolory we wnętrzu powinny nawiązywać do tego, co podsuwa nam natura. Zdecydowane barwy są jak kwiaty – upiększają otoczenie, przyciągają uwagę i koncentrują emocje. Mają także niebagatelny wpływ na naszą psychikę. Kolory związane są silnie ze skojarzeniami, które budujemy od wczesnego dzieciństwa, stymulują nasz organizm, ale potrafią także wpływać na nas uspokajająco.

Aranzacja okien

Odbiór koloru ściśle wiąże się ze światłem – to ono decyduje o tym, jak nasze oko zaklasyfikuje daną barwę. Dlatego najlepszym sposobem na wprowadzenie odpowiedniej barwy do naszego wnętrza, jest dobranie właściwego odcienia rolety. Ciekawą propozycję na rynku prezentuje firma Franc Gardiner, której marki Prakto i Lotari oferują zestawy rolet o bardzo różnorodnych odcieniach. Miejmy świadomość, że to właśnie światło, które pada przez okna naszych domów, potrafi wyczarować niezwykłą atmosferę i nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Nauczmy się to wykorzystywać i sterować tym charakterem.

Każdy kolor ma inne właściwości: barwy jasne, pastelowe odbijają światło i nadają wnętrzu wrażenie przestronności, stąd stosuje się je w mniejszych wnętrzach. Z kolei barwy ciemne, nasycone stwarzają wrażenie intymności – pochłaniają więcej światła i przy słabszym oświetleniu wydają się ciemniejsze. Świetnie prezentują się we wnętrzach nasłonecznionych, w których naturalne światło wydobywa ich naturę.

Aranzacja okien

W pokojach, których okna zwrócone są na wschód i południe, kolory rolet powinny być intensywniejsze, by nie sprawiały wrażenia bardziej rozbielonych od tych, stosowanych w pokojach północno-zachodnich. Ten typ rolet można znaleźć w kolekcji Prakto Blackout, którą charakteryzują kolory w subtelnych odcieniach, nie rażące tandetą, a jednocześnie zachowujące intensywną barwę. W pokojach północnych, w których światło jest mniej intensywne, powinniśmy stosować rolety w kolorach jasnych, pochodnych żółtego, rozświetlających wnętrze. Od strony południowej – tam, gdzie światło jest obecne przez cały dzień – swobodnie możemy zastosować ciemniejsze, nasycone barwy, na przykład te z kolekcji Prakto–Uni – która posiada niezwykle szeroką gamę kolorystyczną. Jeśli mieszkamy w domu, który obfituje w okna, czasem chcemy schronić się przed zbyt intensywnym światem. Kolekcja Lotari Zamszowy Szyk oferuje takie właśnie rolety – o pięknym, głębokim odcieniu, skutecznie separujące przed zbyt jasnym światłem.

Aranzacja okien

Światło słoneczne, połączone z intensywnym kolorem rolet, może stać się czynnikiem, który zupełnie odmieni charakter wnętrza. Bez niepotrzebnego mnożenia dodatków będziemy mogli nadać charakter spokoju i wyciszenia naszej sypialni, ożywić pokój dzienny, sprawić, że kuchnia i salon staną się bardziej przytulne i „domowe”. Wystarczy tylko… wybrać odpowiednią roletę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. m258  30 kwietnia 2012 08:33

  bardzo ładne zestawienie zieleni z fioletem, podoba mi się, choć ja osobiście jak będę urządzać swoje wnętrza wybrałabym pomarańcz z żółtym 🙂

  Odpowiedz
 2. metes04  12 lipca 2013 23:39

  Cudne zdięcia , naprawdę tutaj widać , że rolety nadają charakter pomieszczeniom.

  Odpowiedz
 3. Brunia28  16 lipca 2013 10:33

  u mnie tez musza goscic dosc mocne kolory na scianach:)

  Odpowiedz
  • Brunia28  16 lipca 2013 10:38

   i w oknach…

   Odpowiedz
 4. Masza  1 sierpnia 2013 09:37

  U mnie jest fiolet z zielenią.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany