Aranżacja balkonu w bloku. Spektakularna metamorfoza niewielkiej przestrzeni – jak to zrobić?

Balkon to przedłużenie mieszkania, które pozwala cieszyć się długimi i ciepłymi wieczorami. Może stanowić swoisty azyl, miejsce spoczynku i relaksu. Umożliwia lekturę książki, poranne przeciąganie czy romantyczną kolację. Aranżacja tej przestrzeni zależy oczywiście od metrażu, ale nawet niewielkie, wąskie balkoniki mogą stanowić wyjątkowo uroczy zakątek.

Są osoby, które nie widząc potencjału w niewielkim balkonie traktują go jako dodatkowy składzik i miejsce do wieszania prania. W ten sposób marnują metraż, który w cieplejsze dni mógłby dostarczyć ukojenia po całym dniu pracy. Wystarczy jednak odpowiednia aranżacja balkonu w bloku, by stworzyć enklawę spokoju idealną do wieczornych medytacji czy wypicia kieliszka wina. Jak to zrobić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule!

aranżacja balkonu w bloku

Źródło: unsplash.com

Aranżacja balkonu w bloku. Spektakularna metamorfoza niewielkiej przestrzeni – jak to zrobić?

Miasto to betonowa dżungla, w której każdy skrawek zieleni, spokojny skwer czy ławeczka na uboczu jest w cenie. Zabiegani, przytłoczeni obowiązkami nie zawsze mamy czas i siły, by wybrać się na spacer do parku oddalonego o kilkaset lub więcej metrów. Zwłaszcza, kiedy pogoda rozpieszcza i aż żal marnować piękny wieczór. Posiadacze balkonów mogą się cieszyć swoją prywatną przestrzenią odpoczynku po długim dniu. I nawet malutki balkon może takową rolę pełnić. Jak to jednak bywa z małymi przestrzeniami, nie zawsze wiemy jak je urządzić, by były funkcjonalne, a przy tym estetyczne.

Źródło: unsplash.com

A naprawdę nie trzeba wiele, by balkon w bloku stał się przytulną strefą odpoczynku. Często wystarczy kilka drobiazgów i kwiatów, meble ogrodowe oraz odpowiednie oświetlenie.

Czym wyłożyć podłogę?

Kluczową kwestią przy doborze materiału na podłogę jest jego odporność na warunki atmosferyczne. Klinkier to tworzywo ceramiczne o najwyższej wytrzymałości na wysokie ujemne i dodatnie  temperatury. Jest też wytrzymały i nie ulega tak łatwo mechanicznym uszkodzeniom, a przy tym jego intensywna barwa nie zmienia się latami.

Co do drewna do zewnętrznego zastosowania nadają się tylko twarde i odporne na wszelkie oddziaływania klimatyczne gatunki drzew. Najbardziej popularny jest modrzew, a także egzotyczne odmiany (na przykład bangkirai, cumaru czy lapacho). Dostępne są w formie desek lub deszczułek. Przykręca się je do podłoża śrubami lub układa na zatrzask, wtedy mocowanie jest niewidoczne.

Możesz również zdecydować się na sztuczną trawę, którą układa się na wykończonej posadzce. Świetnym wyborem będzie ta o podłożu z miękkiej pianki, by na niej usiąść, nie trzeba podkładać poduszek. Mimo że wykładzinie nie szkodzi deszcz, po sezonie powinno się ją przechować w pomieszczeniu.

Ozdób balkon kwiatami

Przystrojenie balkonu kwiatami ożywi przestrzeń i doda jej uroku. Można je postawić na parapecie lub podłodze, a także zawiesić na ścianie czy balustradzie. Posłużyć do tego mogą ozdobne donice lub własnoręcznie zrobione skrzynki. Najbardziej  popularnym kwiatem balkonowym jest pelargonia. Odporna na suszę, podmuchy wiatru i do tego łatwa w uprawie. Jeśli chcemy utworzyć kaskadę kwiatów to tutaj z całą pewnością sprawdzą się rośliny o zwisających pędach takie, jak na przykład surfinie, petunie czy fuksje.

aranżacja balkonu w bloku

Źródło: pixabay.com

O czym trzeba pamiętać ozdabiając balkon roślinami? Przede wszystkim należy im zapewnić drenaż na dnie doniczek (żwir i piasek), który przysypujemy ziemią wymieszaną z nawozem. Wybór kwiatów dostosowujemy do warunków panujących na balkonie. Nie sadź pnączy i gatunków kwiatów o wiotkich łodygach, jeśli jest tam dość wietrznie. Południowa strona to idealne miejsce dla petunii, pelargonii, nagietków i lobelii. Północna strona balkonu zaś zapewni optymalne warunki bratkom, werbenie i niecierpkom. Jeśli chcesz, aby ta dodatkowa przestrzeń w Twoim domu była atrakcyjna przez cały rok zdecyduj się na kwiaty, którym po kwitnieniu pozostaną efektowne liście.

Wystrój balkonu

Jeśli chcesz odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiada możesz powiesić na balkonie tkaninę lub matę bambusową przymocowaną do balustrady. By zapewnić sobie miejsce na wypoczynek zorganizuj odpowiednie meble. W przypadku niewielkiej przestrzeni optymalnym rozwiązaniem będą składane krzesła czy stoliki. Możesz też pokusić się o stworzenie siedzisk na wymiar, na przykład z europalet. Przytulności dodadzą wszelkiego rodzaju tekstylia jak koce z grubymi splotami, poduszki z etnicznymi wzorami czy makramy zawieszone na ścianie. A jeśli mowa o nastrojowym wnętrzu, to w takowym nie powinno zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. W takiej sytuacji sprawdzą się girlandy czy kinkiety. Możesz również zdecydować się na latarenki zarówno w formie wiszącej, jak i stojącej.

 

Kilka inspiracji – może znajdziesz coś dla siebie?

Łatwiej sobie wyobrazić jak może wyglądać ta mała przestrzeń, jeśli mamy skąd czerpać inspirację. Oto pomysły na to, jak na niewielkim metrażu stworzyć wyjątkowe, klimatyczne i przytulne miejsce.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...