Powstała aplikacja która rozpoznaje podróbki!
Podróbki kosmetyków, ubrań i gadżetów to obecnie bardzo duży problem, dotykający nie tylko oryginalnych producentów, ale także konsumentów. Kupując (zwłaszcza używane) przedmioty na aukcjach czy w internetowych sklepach nie zawsze możemy mieć pewność, że rzeczywiście są one warte swojej ceny i mają wysoką jakość. Z pomocą przychodzi nam właśnie najnowsza aplikacja Decode na iOS, Wystarczy jedno skanowanie kodu kreskowego, by telefoniczna wyrocznia odpowiedziała na nurtujące nas pytanie: podróbka czy oryginał?
Powstanie aplikacji autorstwa Blue Bite, start-upu z Nowego Jorku, to prawdziwe święto dla miłośników drogich, markowych rzeczy. Tym bardziej, że artykuły, które w założeniu mają służyć właścicielom przez wiele lat, coraz częściej okazują się tanimi podróbkami. Producenci wykorzystują niewiedzę konsumentów, nowoczesne technologie i łatwy dostęp do zdjęć oryginalnych projektów, publikowanych w sklepach internetowych czy na portalach społecznościowych. Jak działa aplikacja która rozpoznaje podróbki i co możesz na niej? Spieszymy z wyjaśnieniem!
Powstała aplikacja która rozpoznaje podróbki!
Ogólnoświatowy handel podróbkami przynosi co roku straty szacowane prawie na pół biliona dolarów. Władze wielu krajów (ostatnio Włoch) starają się wprawdzie ukrócić ten proceder, wprowadzając wysokie grzywny zarówno za sprzedaż, jak i za kupowanie fałszywych duplikatów. Mimo to czarny rynek ma się dobrze, a działalność oszustów kwitnie, wspierana przez klientów, marzących o wysokiej jakości i „metce” za niewielką cenę.
Nic dziwnego, że problemem zainteresowały się firmy informatyczne, które doszły do wniosku, że dobrze zaprojektowana aplikacja może zastąpić rzeczoznawcę. Nowojorski Blue Bite postanowił wykorzystać technologię NFC, by – we współpracy z najważniejszymi domami mody i producentami ubrań (takimi jak Pinko, Adidas czy Bulgari) tworzyć bazy oryginalnych produktów, które w następstwie otrzymają własne identyfikatory i kody kreskowe. Już wkrótce będziemy mogli po prostu zeskanować telefonem kod kreskowy lub chip (wbudowywany do wnętrza kosztownych akcesoriów) torebki, szala, marynarki, perfum, a nawet skórzanej piłki do gry, by przekonać się czy zakupiony przez nas przedmiot to prawdziwy markowy wyrób. Co ciekawe, system zapamięta nawet, ile razy dana rzecz była sprawdzana w aplikacji.
Układy NFC nie są zupełną nowością na rynku modowym czy kosmetycznym. Od paru lat są one wbudowywane w różnego rodzaju przedmioty i wykorzystywane w celach marketingowych. Niektóre z nich mają na przykład za zadanie odblokować specjalne treści, dostępne tylko dla właścicieli konkretnych akcesoriów. Teraz pomogą one jednak rozpoznawać sprzedawców-oszustów i identyfikować podrobione rzeczy.
Co sądzicie o tym projekcie? Czy skorzystałybyście z szybkiego „skanera podróbek”? Nie zapomnijcie zostawić komentarza!