Apartament porodowy czy sala jednoosobowa? Co wybrać

Jedną z opcji, którą można wybrać podczas porodu prywatnego, jest zakwaterowanie w apartamentach porodowych lub salach jednoosobowych. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Ostateczna decyzja zależy od potrzeb przyszłych rodziców.

narodziny dziecka

 

Czym wyróżniają się apartamenty porodowe?

Apartamenty porodowe przypominają bardziej pokój w mieszkaniu lub dobrym hotelu, niż salę w placówce medycznej. Są one specjalnie wystylizowane w ten sposób, aby ciężarna miała możliwość takiego porodu, jak w warunkach domowych. Dzięki temu ma zapewniony komfort psychiczny i fizyczny, a także prywatność i intymność.

Apartamenty porodowe składają się z dwóch pokoi oraz prywatnej łazienki. W jednym pomieszczeniu znajduje się pokój z dużym łóżkiem, łóżeczkiem dla dziecka i meblami wypoczynkowymi, w którym rodzice i dziecko mogą odpoczywać i cieszyć się swoją bliskością. Natomiast w drugim pokoju jest wanna, łóżko porodowe i wszystkie sprzęty, które przydadzą się podczas porodu (m.in. duże piłki gimnastyczne i masażery do łagodzenia bólu).

Sala jednoosobowa

Sala jednoosobowa jest wyposażona w duże i wygodne łóżko porodowe oraz łazienkę z wanną i prysznicem. Znajdują się w niej również wszelkie udogodnienia, które mogą przydać się podczas porodu (m.in. worki, piłki i masażery). Pokój odznacza się wysokim standardem, dzięki czemu mama i jej dziecko mają zapewniony komfort i wygodę.

 

Na co się zdecydować?

Zarówno apartamenty porodowe, jak i sale jednoosobowe zostały zaprojektowane z myślą o komforcie, bezpieczeństwie oraz prywatności rodziców i noworodków. To, którą opcję wybrać, zależy od konkretnych potrzeb oraz gotowości poniesienia nieco wyższych kosztów porodu prywatnego – pakiet z pobytem w apartamencie przez 5 dób jest nawet 2 razy droższy od pakietu, w ramach którego ciężarna jest zakwaterowana w pokoju jednoosobowym.

Warto mieć jednak na uwadze to, że poród w apartamencie porodowym zapewnia bardziej rodzinne i domowe warunki. Panuje w nim także bardziej intymna atmosfera, co z pewnością wpływa na komfort psychiczny kobiety oraz pozwala odpocząć i zregenerować siły po ciężkim porodzie.

 

Ile kosztuje poród prywatny?

Cena porodu prywatnego zależy przede wszystkim od wybranego pakietu usług, rodzaju pokoju oraz opcji dodatkowych, na które mogą zdecydować się przyszli rodzice, jeżeli mają taką potrzebę. Cena porodu siłami natury w ofercie podstawowej wynosi ok. 8000 zł. Za cesarskie cięcie trzeba zapłacić 11000 zł. Natomiast pakiet premium z apartamentem porodowym i opieką dedykowanego personelu medycznego kosztuje 18000 zł.

Dodatkowo do każdego pakietu przyszli rodzice mogą wykupić opiekę wybranego przez siebie zespołu medycznego (ginekologa, neonatologa i położnej) oraz wizytę patronażową położnej w miejscu zamieszkania. Prywatne placówki medyczne prowadzą również szkoły rodzenia. Na zajęciach, które składają się z części praktycznej i teoretycznej, doświadczona położna przekazuje wiedzę na temat porodu, karmienia piersią i pielęgnacji noworodka.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (70 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...