Antykoncepcja hormonalna a piękna cera u nastolatek

Młode dziewczyny wkraczające w okres dojrzewania przykładają dużą wagę do swojego wyglądu. Ma to związek z kształtowaniem się ich tożsamości, której ważnym elementem jest właśnie atrakcyjność fizyczna. W najmniej oczekiwanym momencie może pojawić się jednak trądzik, który szpeci nie tylko twarz, ale również dekolt, szyję czy ramiona. Gdy przyczyną jego występowania są zaburzenia hormonalne, w walce o piękną cerę skuteczne mogą okazać się tabletki antykoncepcyjne. Jednak jak je dobrać, aby jak najlepiej służyły skórze nastolatki?

Antykoncepcja hormonalna a piękna cera u nastolatek

Tkanka skórna zawiera miliony drobnych gruczołów łojowych, których zadaniem jest wydzielanie łoju czyli substancji tłuszczowej. Jeśli jego wydzielanie jest w normie, skóra ma prawidłowy, zdrowy wygląd – jednak gdy jest go zbyt dużo, dochodzi do powstania łojotoku. Z tym właśnie zjawiskiem związana jest większość problemów z cerą w okresie dojrzewania, takich jak przetłuszczanie się włosów, skóry oraz powstawanie trądziku. Schorzenia te dotykają nie tylko nastolatków, ale również osoby dorosłe, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą.

Jednak o ile w tej grupie powstawanie zmian trądzikowych związane jest najczęściej z nieprawidłową dietą czy stresem, to u osób młodych wypryski spowodowane są tzw. „burzą hormonów”. Dlatego też codzienna i systematyczna pielęgnacja skóry może okazać się niewystarczająca, ponieważ przyczyna leży głębiej. Pierwszym krokiem powinna być więc wizyta u dermatologa, który dobierze metodę leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Gdy jednak lekarz podejrzewa, że powodem pojawienia się trądziku są zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielających hormony płciowe, zwykle konieczna będzie konsultacja u ginekologa-endokrynologa oraz wykonanie niezbędnych badań hormonalnych.

 

Antykoncepcja hormonalna a piękna cera u nastolatek  – Z trądzikiem u ginekologa?

Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą być z powodzeniem stosowane jako pomoc w leczeniu trądziku. Dla dziewczyn, które zmagają się z tym problemem szczególnie polecane są pigułki o silnym działaniu antyandrogenowym. Obniżają one poziom androgenów (męskich hormonów płciowych), co z kolei przekłada się na ograniczenie produkcji łoju. Udowodnione naukowe działanie na poprawę wyglądu skóry oraz włosów mają tabletki na bazie octanu chlormadinonu, pochodną naturalnego progesteronu. Przyjmowanie pigułek niesie za sobą także inne, dodatkowe korzyści – oprócz oczywistego działania antykoncepcyjnego, mogą one pomóc w łagodzeniu napięcia przedmiesiączkowego czy niwelowania nadmiernego owłosienia. Tabletki o takim działaniu są bezpieczne i mogą być stosowane nawet przez nastolatki. Lekarz nie może jednak przepisać środków antykoncepcyjnych dziewczynie przed 18. rokiem życia, dlatego młoda pacjentka do gabinetu powinna udać się razem ze swoim opiekunem wyjaśnia ekspert programu Zdrowa ONA, ginekolog prof. Romuald Dębski.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry?

By wspomóc leczenie skóry trądzikowej, a także utrzymać efekty terapii należy dbać o nią za pomocą łagodnych preparatów aptecznych. Podstawą pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy środkami o działaniu przeciwbakteryjnym. Najlepiej nie stosować ich częściej niż dwa razy dziennie, ponieważ nadmierne mycie może tylko nasilać łojotok i powodować wysuszanie się skóry. Ważne jest również nawilżenie, najlepiej za pomocą delikatnych kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Samodzielne wyciskanie krostek jest zabronione, ponieważ powoduje powstawanie blizn i w znacznym stopniu utrudnia gojenie. Ogromne znaczenie dla urody ma również nasz sposób odżywiania. Osoby z trądzikiem powinny pamiętać, aby w ich jadłospisie znalazło się jak najwięcej produktów naturalnego pochodzenia, a jak najmniej produktów wysoko przetworzonych, ostrych przypraw, alkoholu i słodyczy.

 

Aby pielęgnacja i dieta dały odpowiednie efekty bardzo ważna jest systematyczność. Tak samo jest w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych – tylko przyjmowane regularnie mogą pozytywnie wpłynąć na stan skóry i są warunkiem skuteczności antykoncepcji. Podczas terapii ważne jest obserwowanie reakcji naszego organizmu i informowanie lekarza o wszystkich skutkach ubocznych.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (241 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...