Antykoncepcja – co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści:

Historia antykoncepcji jest dłuższa niż może nam się wydawać. Dawniej za skuteczne metody antykoncepcyjne uważano amulety z kocich kości, natomiast antykoncepcją awaryjną było płukanie pochwy ziołowymi wywarami. Teraz może to nieco przerażać, choć niewątpliwie metody to były bardzo pomysłowe. My na szczęście mamy teraz kilkanaście metod antykoncepcyjnych, które z pewnością będą skuteczne przy ich prawidłowym stosowaniu. Jeśli jednak masz jakieś obawy – sięgnąć możesz po antykoncepcję awaryjną. Dla każdego jednak znajdzie się metoda odpowiadająca potrzebom, predyspozycjom, a także odpowiadające stanowi zdrowia.

Początki dzisiejszej antykoncepcji 

Rozwój medycyny, a także nauk o antykoncepcji, nastąpił w XX wieku. Pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze gumowe prezerwatywy, które początkowo były wielokrotnego użytku. Niedługo później wynaleziono pierwsze jednorazowe i cienkie prezerwatywy. Po wynalezieniu cienkich prezerwatyw przyszła kolej na kobiecą antykoncepcję – kobiety mogły skorzystać z pierwszej nowoczesnej metody antykoncepcji. Były to wkładki domaciczne, które na rynku pojawiły się już w 1909 roku. Tabletki antykoncepcyjne weszły w obieg w okolicy połowy XX wieku i zapoczątkowały lawinę coraz to nowszych metod hormonalnych i mechanicznych.

Metody mechaniczne 

Jeśli chodzi o metody mechaniczne, to wśród tych wymienić można kilka bardzo znanych nam wszystkim rozwiązań. Wybierać możemy pomiędzy prezerwatywami dla mężczyzn, prezerwatywami dla kobiet, kapturkami dopochwowymi, błonami dopochwowymi oraz chemicznymi środkami plemnikobójczymi. Metody te charakteryzują się dosyć wysokim wskaźnikiem zapobiegania przed niechcianymi ciążami określonymi mianem wskaźnika Pearla, a także zapobiegają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Po te metody sięgają najczęściej osoby niepozostające w stałych związkach, które mają dosyć swobodne podejście do swojej cielesności, a także osób które z różnych przyczyn nie mogą stosować środków hormonalnych. Stosowanie każdej z tych metod nie wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż każdą z nich zakupić można bez recepty nie tylko w aptece, ale także w sklepach i na stacjach benzynowych. Mniej popularne środki do metod antykoncepcyjnych jak na przykład prezerwatywy dla kobiet czy kapturki dopochwowe zakupić można przez internet.

Metody mechaniczne mogą być niestety zawodne. W tej sytuacji sięgnąć można po antykoncepcję awaryjną. Tabletkę tą należy przyjąć w ciągu 72 od stosunku by zapobiec zapłodnieniu. Dostępna jest na receptę – poproś o nią swojego ginekologa lub zamów receptę za pośrednictwem serwisu e-recept.

Metody hormonalne 

Jeśli chodzi o dobór środków antykoncepcyjnych hormonalnych, to te należy zawsze skonsultować z lekarzem specjalistą. Należy się wówczas wybrać do ginekologa, który przeprowadzi bardzo dokładny wywiad środowiskowy. Z pewnością zapyta o stan zdrowia pacjentki, a także o historię chorób kobiecych wśród kobiet i innych członków rodziny. Dobrze jest także wykonać podstawowe badania krwi, jak na przykład morfologia, lipidogram oraz próby wątrobowe. Wyniki te dadzą lekarzowi pełny ogląd na stan zdrowia pacjentki oraz da szansę na maksymalnie dobre dobranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Wśród metod hormonalnych istnieje wiele najrozmaitszych rozwiązań – lekarz może zalecić tabletki, plastry, implanty, wkładki, spiralę, zastrzyki, które zawierają niewielkie ilości hormonów i wywołując drobne zmiany w gospodarce hormonalnej, pozwalają niemal w 100% zapobiec nieplanowanej ciąży. Oprócz tego antykoncepcja hormonalna może także przynieść ulgę w wielu różnych innych dolegliwościach, między innymi w trądziku. W zależności od wywiadu środowiskowego, lekarz może zalecić tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Rynek środków antykoncepcyjnych jest bardzo zróżnicowany, dlatego warto oddać się w ręce specjalisty, który bardzo dokładnie dobierze metodę hormonalną. Ta w obecnych czasach może być wręcz szyta na miarę.


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (31 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...