Antybiotyki i jedzenie – z czym nie wolno ich łączyć?
Pokarmy i płyny, które przyjmujemy w czasie leczenia wpływają na przyswajalność leków. Dlatego też w czasie kuracji, staraj się uważać na to, co jesz lub pijesz. Efekt działania antybiotyku z apteki (w przeciwieństwie do naturalnych antybiotyków) w dużej mierze zależy od tego, jak będziesz go przyjmować. Dlatego też warto wiedzieć jakich leków nie wolno łączyć z danymi produktami spożywczymi. Antybiotyki i jedzenie to wcale nie taka prosta sprawa! Z czym nie wolno ich przyjmować? Sprawdź!
Przeczytaj także: Antybiotyki przestają działać. Jak temu zapobiec?
Cytrusy
Owoce cytrusowe zawierają związki utrudniające wchłanianie antybiotyku z przewodu pokarmowego. Tym samym, zmniejszają jego stężenie we krwi. Szczególnie należy uważać na grejpfruty! Nie tylko utrudniają wchłanianie antybiotyków, ale też nie należy ich łączyć z tabletkami antykoncepcyjnymi, lekami obniżającymi ciśnienie i przeciwalergicznymi czy środkami na bezsenność.
Leków nie należy popijać sokiem, a po cytrusy sięgnij po antybiotykoterapii, zawarte w nich witaminy wzmocnią Twoją odporność.
Suplementy i pokarmy z dużą ilością żelaza
Warzywa (np. pietruszkę) i suplementy, zawierające duże ilości żelaza, lepiej odstawić na czas leczenia antybiotykami z grupy tetracyklin. Pod wpływem substancji lek tworzy w układzie pokarmowym związki, które są nierozpuszczalne, nieprzyswajalne przez organizm. W związku z tym antybiotyk nie zadziała.
Wapń
Wapń wchodzi w reakcje z antybiotykami. Powoduje, że lek jest gorzej wchłaniany, nawet o 50%. Najlepiej więc przyjmuj antybiotyki 1-2 h przed jedzeniem (lub po nim). Nie tylko produkty mleczne, ale też płatki śniadaniowe, soki zawierają spore ilości pierwiastka. Żywność często jest sztucznie wzbogacana wapniem.
Alkohol
Podczas przyjmowania leków nie należy spożywać alkoholu. Może on podrażniać wątrobę, nerki, błonę śluzową żołądka. Co też może zmieniać metabolizm antybiotyku. Nawet słabe napoje alkoholowe wchodzą w interakcje z niektórymi lekami. Mogą utrudniać lub zwiększać ich wchłanianie czy potęgować skutki uboczne.
Napoje z kofeiną
Nie tylko mleko i napoje mleczne, ale też kawa może zmniejszyć przyswajalność antybiotyku, nawet o połowę. Z związku z tym, że wpływa na wchłanianie leku, lepiej pić ją 1 h przed jego przyjęciem, lub 2h po nim.
Czerwona papryka i jej przetwory
Czasami podczas chorób oskrzeli lekarz przepisuje środek zawierający teofilinę. Biorąc taki lek ostrożnie jedz czerwoną paprykę lub jej przetwory. Warzywo ma w składzie substancję, która zwiększa stężenie teofiliny we krwi, a to może powodować wystąpienie nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Herbatki ziołowe
Herbatki i preparaty ziołowe mogą również wpływać na siłę działania leków i wchodzić w interakcje z antybiotykami. Dlatego też na czas kuracji, najlepiej z nich zrezygnować.
Antybiotyki i jedzenie – z czym wolno je łączyć?
Najczęściej zaleca się przyjmowanie antybiotyku na 1 h przed jedzeniem lub 2 h po nim. Warto jednak skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą oraz sprawdzić dokładnie ulotkę. Antybiotyki i jedzenie to wcale nie taka prosta sprawa, więc warto wiedzieć, których pokarmów, napojów należy unikać. Najlepiej popijaj też preparat dużą ilością niegazowanej wody i jedź lekkostrawne posiłki, by nie obciążać układu pokarmowego.
Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.