Anna Delvey Sorokin, czyli “Kim jest Anna”, słynna oszustka z serialu Netflixa?

Serial “Kim jest Anna?” od tygodni nie schodzi z podium najpopularniejszych produkcji Netflixa. Tytułowa bohaterka intryguje, irytuje, ale przede wszystkim ciekawi. Kim rzeczywiście jest Anna Delvey, a właściwie Sorokin? Jak potoczyły się jej dalsze losy, a wreszcie… ile zarobiła na sprzedaniu praw do opowiedzenia swojej historii? Postanowiliśmy zgłębić temat!

Spis treści:

Anna Sorokin to bohaterka serialu “Kim jest Anna?”. Jest jedną z najsłynniejszych oszustek świata. W tym roku platforma Netflix zdecydowała się wyprodukować fajny film, a właściwie serial oparty na faktach z życia Anny. W 2013-2017 bohaterka mieszkała w USA. Przyjęła nazwisko Dalvey i podawała się za zamożną niemiecką dziedziczkę. W wyniku swoich działań udało jej się wyłudzić krocie od banków, hoteli i zamożnych znajomych.

Kim jest Anna Sorokin Delvey

Fot. EastNews

Serial “Kim jest Anna” – Netflix

11 lutego 2022 swoją premierę na Netflixie miał miniserial “Kim jest Anna?”. Od tej pory losami kobiety zainteresowały się miliony ludzi. Serial wciąż jest wysoko w rankingu popularności i echa zainteresowania nim nie milkną. Bohaterką serialu jest słynna “Oszustka z Soho”. Za produkcją stoi amerykańska producentka, scenarzystka i reżyserka Shonda Rhimes („Chirurdzy”, „Bridgertonowie”, “Sposób na morderstwo”). W rolę tytułowej Anny wcieliła się Julia Garner.

Anna Sorokin czy Anna Delvey? Kim jest Anna?

Bohaterka serialu, Anna, urodziła się w 1991 roku w Rosji, ale dorastała w Niemczech. Gdy miała 22 lata, przeprowadziła się do USA. Dziewczyna wykorzystała swoje zdolności interpersonalne, by bliżej poznać się z wpływowymi mieszkańcami Nowego Jorku. Anna Sorokin podawała się za zamożną niemiecką dziedziczkę, Annę Delvey, czym zdobyła zaufanie śmietanki towarzyskiej Manhattanu. O Annie Sorokin po raz pierwszy głośno zrobiło się w 2018 roku, kiedy została opisana na łamach „New York Magazine”. Pisano o jej życiu wśród amerykańskich elit.

Drugie życie Anny Sorokin

Anna Sorokin jako Anna Delvey bardzo szybko odnalazła się w swoim nowym wcieleniu. Zachowywała się jak prawdziwa bogaczka – dużo podróżowała, spała w luksusowych hotelach, jadała w najdroższych restauracjach, szukała znajomości wyłącznie wśród najbardziej wpływowych. Chciała stworzyć przestrzeń artystyczno-restauracyjną, prestiżowy klub dla multimilionerów oraz tętniące życiem centrum sztuk wizualnych. Planowała pozyskać na to fundusze, często fałszowała czeki i dokumenty pozwalające zaciągać kredyty. Mało brakowało, a uzyskałaby kredyt od prestiżowego banku w wysokości 22 milionów dolarów. Nie udało się jednak tego planu ostatecznie zrealizować.

W 2017 r. Annę aresztowano pod zarzutem kradzieży, 2 lata spędziła w więzieniu Rikers Island. W 2019 r. postawiono ją przed sądem. W lutym 2021 podjęto decyzję o jej przedwczesnym zwolnieniu ze względu na dobre sprawowanie. 6 tygodni później znów trafiła do więzienia z powodu przeterminowanej wizy. Po wyjściu kobieta chciałaby zostać w USA, ale ma na to nieduże szanse. Sąd obawia się, że z powodu popularności kobieta będzie mieć kolejne szanse na oszustwa.

Winna czy niewinna?

Anna Sorokin do dziś utrzymuje, że jej celem nie była kradzież sama w sobie, bo wszystkie pieniądze zamierzała oddać. Podczas procesu Anna została uznana za winną wyłudzenia ponad 200 tys. dolarów z hoteli, banków i innych instytucji. Jej obrona podtrzymuje, że Anna jest winna pożyczki, której nie spłaciła, nie kradzieży. Nie są to jednak jedyne zarzuty. Anna Sorokin została złapana przez Immigration and Customs Enforcement (ICE) ze względu na to, że jej wiza straciła ważność. Ponadto, została oskarżona za kradzież trzeciego stopnia w Signature Banku oraz uznano, że jest winna kradzieży usług firmy Blade (“Uber dla helikopterów”). W 2019 r. środki bankowe Anny Sorokiny zostały zamrożone. Nie mogła więc uregulować także mniejszych pożyczek od osób prywatnych.

Anna Sorokin – ile zarobiła od Netflixa na serialu?

Netflix zapłacił Annie Sorokin ok. 320 tys. dolarów za zgodę na nakręcenie serialu i sprzedaż prawa do adaptacji jej historii. Ta kwota zdecydowanie pozwoli spłacić długi u ofiar przestępstw Anny Sorokiny i pokryć koszty kar nałożonych na nią przez stan Nowy Jork. Zgodnie z informacjami prasowymi, Anna Sorokin spłaciła już City National Bank, zwracając kwotę 100 tys. dolarów oraz zobowiązała się oddać 70 tys. dolarów Citibankowi. 223 tys. dolarów to koszt restytucji i grzywien, które również już opłaciła.

Anna Sorokin na Instagramie

Anna Delvey Sorokin jeszcze przed aresztowaniem aktywnie prowadziła swój profil na Instagramie. Chwaliła się na nim podróżami i luksusowym życiem. Profil wciąż jest aktualizowany, nie wiadomo, kto jest osobą prowadzącą konto. Na Instagramie Anna tytułuje się jako „Anna Delvey 2.0”. Popularność konta stale rośnie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (48 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...