Andrzejkowe zabawy – wróżenie z fusów

Jak urozmaicić andrzejkową noc czarów? Może wróżeniem z fusów? Podpowiadamy, jak przygotować magiczny rytuał!

Spis treści:

Wielkimi krokami zbliża się andrzejkowy wieczór. Szykujesz noc wróżb z bliskimi lub przyjaciółmi? Szukasz ciekawych i oryginalnych zabaw? Wypróbuj ułożenie zabawnego horoskopu partnerskiego czy wróżenia z fusów herbaty. Wystarczy filiżanka zaparzonego naparu, by każdy mógł zajrzeć w swoją przyszłość! Wróżenie z fusów to idealny pomysł na niezapomnianą noc czarów. Na pewno urozmaici andrzejkowe zabawy!

Andrzejkowe zabawy – wróżenie z fusów

Wróżenie z fusów (np. z liści herbacianych) to idealna zabawa na magiczną noc andrzejkową. Dawniej panny zgadywały, jaki będzie ich przyszły wybranek lub kiedy go poznają. Dzisiaj listopadowe wróżenie stanowi element zabawy dla wszystkich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Fani andrzejkowych wróżb przepowiadają przyszłość dotyczącą spraw sercowych, ale również nowe znajomości, podróże, wyzwania w pracy…

Skąd się wzięło wróżenie z fusów?

Wróżenie z fusów znane jest od wielu wieków. Sztuka przepowiadania przyszłości z wyglądu herbacianych pozostałości powstała w starożytnych Chinach. W Europie stała się popularna w XVII wieku, z chwilą rozpowszechnienia herbaty z Azji. Wróżenie z pozostałości nie było jednak zupełnie obce naszym przodkom ze starego kontynentu. Starożytni Rzymianie odczytywali przyszłość z osadów pozostawionych w kieliszkach po winie, a średniowieczni wróżbici studiowali wzory, jakie tworzył topiony wosk, ołów oraz inne substancje.

Andrzejkowe zabawy – wróżenie z fusów

 

Jak wróżyć z fusów?

Do zabawy należy zaopatrzyć się w dobrej jakości herbatę liściastą. W końcu poza samymi liśćmi, ważny jest również jej smak i aromat, a wróżyć można dopiero wtedy, gdy, wszyscy wypiją zawartość filiżanki. Warto postawić  na czarną, cejlońską herbatę, która swoim smakiem umili magiczny wieczór.

 

 

Napar z liści należy nalać do jasnej, najlepiej porcelanowej filiżanki, bez użycia sitka. Nie powinno się stosować cukru, ani innych dodatków do herbaty. Napar należy wypić, zostawiając na dnie jego odrobinę oraz wszystkie fusy. Następnie powinno się zakręcić filiżanką trzykrotnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Później należy postawić ją do góry nogami na spodeczku i uderzyć trzy razy w dno. Odwracamy filiżankę, a następnie przyglądamy się wzorom z pozostałości po herbacie, pozostawionym na jej dnie i ściankach. Na pozostawione fusy patrzy się pod różnymi kątami. Jeśli listki ułożą się tak, że nic nie widać, należy powtórzyć wróżbę w inny dzień.

Jak odczytać symbole?

 

Znaki znajdujące się najbliżej uszka filiżanki odnoszą się do obecnej sytuacji osoby dla której się wróży. Po przeciwnej stronie należy szukać symboli, dotyczących ludzi obcych i wydarzeń z nimi związanych. Znaki bliskie brzegu naczynia dotyczą niedalekiej przyszłości, te na dnie – dalszej. Ważna jest też wielkość danego symbolu. Im większy, tym większą odegra rolę w życiu osoby dla której się wróży. Nie powinno się też interpretować znaków osobno, odczyt musi zawierać obraz całościowy.

 

Podobno pojedyncza linia wskazuje na rozwagę, dwie równoległe – wróżą daleką podróż. Drzewo – powodzenie, żołądź – dobre zdrowie. Serce może oznaczać poznanie miłości lub zamążpójście, góry pewne trudności, a samochód daleką wyprawę.  As podobno zwiastuje awans w pracy, krąg – szczęście, księżyc – romans,  a owoc – dobrobyt. Symbole dzielą się na dobre (anioł, kaczka, korona, słoń, krowa…) i złe (chmury, klepsydra, kosa, miecz, mysz, trumna..). Kształty można jednak dowolnie interpretować tak, aby zabawa była udana dla każdego i nikt nie poczuł się urażony. Wróżby andrzejkowe mają być bowiem przede wszystkim dobrą zabawą oraz miłą atrakcją wieczoru. To doskonały sposób na urozmaicenie chwil spędzanych z bliskimi lub przyjaciółmi!

Szukacie innych tematów związanych z andrzejkami? Zobaczcie: makijaż na andrzejki 2017. A może zainteresują Was: przekąski na imprezę andrzejkową?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (219 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  21 listopada 2017 20:42

  Uwielbiam pić herbatę liściastą o wiele bardziej niż te z torebek. Mają głęboki i wyraźny smak. Dobrze wiedzieć, że z przymrużeniem oka możemy w niej odczytać naszą przyszłość 🙂

  Odpowiedz
 2. Aneta  23 listopada 2017 12:47

  Nie wróżyłam na Andrzejki chyba od czasów podstawówki czy gimnazjum! 🙂

  Odpowiedz
 3. Emotikonka  29 listopada 2017 20:20

  Kiedyś wróżyły mi z fusów koleżanki z Turcji – całkiem fajna zabawa i było przy tym śmiechu co niemiara 🙂

  Odpowiedz
 4. martucha180  29 listopada 2018 12:48

  Własnie piję herbatę fusiastą.

  Odpowiedz
 5. macierzanka  3 grudnia 2018 17:17

  Nie wróżyłam nigdy z fusów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany