Andrzejkowe święto, andrzejkowe wróżby – poznaj ich historię

Spis treści:

Woskowe figurki, przebijanie szpilką serca, obierki z jabłek czy długi wąż z butów. Nie ma wątpliwości, to oczywiście Andrzejki i andrzejkowe wróżby ! Popularny i wyczekiwany – zwłaszcza wśród najmłodszych,  29 dzień listopada zdaje się być jednocześnie tym najbardziej magicznym w całym roku. To zasługa zarówno pomysłowych oraz hucznych zabaw, jak i niezwykle charakterystycznego klimatu obecnego  podczas wigilii św. Andrzeja. A ta…tuż, tuż!

Andrzejkowe święto, andrzejkowe wróżby - poznaj ich historię

To znane i lubiane święto, często kojarzymy jednoznacznie. Z wróżbami! Nie bez przyczyny – magiczne sztuczki to nieodłączny element każdej andrzejkowej zabawy i „de facto”… bez nich ani rusz. Skąd jednak taki, a nie inny pomysł i dlaczego cyklicznie co roku planujemy, omawiamy i obchodzimy akurat imieniny wszystkich Andrzejów?

Andrzejkowe wróżby i szkocki patron

Pochodzenie samego dnia, jakim są Andrzejki nie jest do końca sprecyzowane. Najczęściej przyjmuje się, że narodzone w Starożytnej Grecji – ze względu na greckie korzenie imienia Andrzej (w ów języku Anderss, co oznacza „mężczyzna” lub „mąż”) – w XII wieku na stałe zadomowiły się  w Europie.  Co ciekawe przypadły do gustu mieszkańcom Szkocji, którzy uznali św. Andrzeja za patrona kraju – to tu najhuczniej obchodzone jest święto wszystkich panów o tym imieniu. Oprócz tradycyjnych zabaw, koncertów i wywieszania flagi, jest to także dzień wolny od pracy. Należy tutaj zaznaczyć, iż  Andrzejki organizowane są w Szkocji dnia 30-go listopada, a nie 29-go, jak ma to miejsce w przypadku Polski.

Matrymonialne przepowiednie

Mimo męskich imienin w nocy z 29-go na 30-go listopada, wróżby i zabawy andrzejkowe są przeznaczone głównie dla kobiet. Dawniej w ten magiczny wieczór, gromadziły się i wspólnie poszukiwały sposobów, aby przewidzieć swoje dalsze losy – oczywiście te miłosne i związane z życiem uczuciowym. Układano różne horoskopy partnerskie. Próbując różnych metod – zarówno wróżb, próśb, jak i przepowiedni, zawsze utwierdzały się w przekonaniu, że modlitwy dotyczące odnalezienia tego jedynego oraz szczęśliwego zamążpójścia w końcu zostaną wysłuchane. Nad wszystkim czuwał także wspomniany wcześniej św. Andrzej, opiekun pobożnych i niewinnych panien. Powszechnie uważano, iż pomagał on w spełnianiu dziewczęcych próśb oraz odgrywał rolę wiernego towarzysza. Obecnie Andrzejki wciąż mają charakter matrymonialny lecz obchodzą je nie tylko reprezentantki płci żeńskiej, ale także i mężczyźni…ciekawi co przyniesie los!

Zabawy i swawole

To co z pewnością sprawia, że Andrzejki są dniem iście magicznym to oczywiście niezliczona ilość zabaw oraz wróżb. Te, przynajmniej w teorii przepowiedzą w którą stronę podąży serce, a także odpowiedzą na męczące niektórych pytania natury uczuciowej. I tak na przykład:  układając buty jeden za drugim, poznasz kto najszybciej wyjdzie za mąż. Przebijając duże serce z wypisanymi na nim imionami, odkryjesz swoją przyszłą połówkę, natomiast strużyny z obranego jabłka przerzucone przez ramię wskażą inicjały ukochanego. W Polsce zdecydowanie prym wiedzie jednak inna wróżba – słynny wosk przelewany przez dziurkę od klucza! Utworzony i zaschnięty kształt ma swoją symbolikę, którą określa się według własnych upodobań. A więc…do wyboru, do koloru!

Kuchenne Andrzejki

Przygotowując się do imienin św. Andrzeja i mając na uwadze udział w różnorakich zabawach, niewątpliwie nie można zapomnieć o kuchennym zapleczu. Jak na każdym przyjęciu doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju przystawki i przekąski zarówno na słono, jak i słodko. Potrawy nieskomplikowane, łatwe w przyrządzeniu, a przede wszystkim smaczne! Andrzejki to doskonała okazja do spotkań z przyjaciółmi, wspólnych zabaw, a także eksperymentów w kuchni. Idealną propozycją na przyjęcie będą lekkie i pożywne przekąski typu finger-food, po które można sięgnąć w każdej chwili. Warto spróbować tradycyjnych koreczków z warzywami, pasztecików z ciasta francuskiego wypełnionych pieczarkowo-serowym farszem czy grzanek a’la włoska brushetta z ziołami. Jako dodatek do wybranych dań świetnie wpasuje się ser żółty. Ma on łagodny smak, przez co idealnie sprawdzi się jako składnik przekąsek podawanych zarówno na ciepło, jak i zimno – radzi Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej. Dobrym pomysłem mogą być także rozmaite słodkości, które uwielbia każdy z nas np. czekoladowo-bananowe muffiny lub pyszne kokosowe pralinki. Obowiązkowym wydaje się również przygotowanie kilku ciasteczek z wróżbą, które chyba najbardziej oddadzą charakter tego dnia. Nie ograniczajmy zatem naszej wyobraźni, a już na pewno nie w imieniny św. Andrzeja!

Przekąską, która idealnie sprawdzi się w andrzejkowy wieczór, są na przykład serowe paluchy. Ich wykonanie jest niezwykle proste, a co najważniejsze – nie zajmie zbyt wiele czasu! Przepis na serowe paluchy znajdziecie u nas pod tym linkiem: Przepis na serowe pauchy

Napiszcie, jak wy obchodzicie to święto. Czy jeszcze się bawicie we wróżby?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (139 głosów, średnia: 4,48 z 5)
loading... zapisuję głos...