Alternatywa dla tradycyjnego gipsu

Konieczność założenia gipsu jest najczęściej spowodowana złamaniem lub przerwaniem ciągłości kości. W znakomitej większości przypadków pacjent, który zgłasza się do szpitala z tego typu kontuzją, jest zaopatrywany w tradycyjny opatrunek gipsowy. Ma on formę bandaża nasączonego wodną zawiesiną gipsu. Okazuje się jednak, że dostępne jest alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego gipsu.

 

Alternatywa dla tradycyjnego gipsu

fot. emedical24.pl

 

Jakie wady ma tradycyjny opatrunek gipsowy?

Noszenie opatrunku z tradycyjnego gipsu jest w większości przypadków dosyć uciążliwe i niewygodne. Główną wadą, jaką wymieniają pacjenci, jest oczywiście jego wysoka waga. Stanowi ona spore wyzwanie szczególnie dla osób w podeszłym wieku, borykających się z problemami krążenia oraz niepełnosprawnych. Ponadto duża waga opatrunku z tradycyjnego gipsu może spowalniać tzw. zrost kostny. Kolejnym mankamentem jest poważne ograniczenie ruchliwości danej części ciała. Może to powodować powstanie zaników mięśniowych, silnych przykurczy, martwicy skóry czy demineralizacji kości.

Cechą utrudniającą codzienne funkcjonowanie jest brak odporności na wodę. Tradycyjny gips po zamoczeniu w wodzie ulega rozmiękczeniu. To sprawia, że przestaje on spełniać swoje zadanie, jakim jest unieruchomienie danej części ciała. Tradycyjny gips ma także tendencję do kruszenia się. Szczególnie podczas wielotygodniowego użytkowania. W trakcie wykonywania codziennych czynności może dochodzić do jego deformacji lub uszkodzenia pierwotnej struktury. Założenie gipsu znacznie utrudnia diagnostykę uszkodzonej części ciała. Przez gipsową skorupę nie można wykonać wszystkich badań diagnostycznych, które mogłyby przyspieszyć proces leczenia. Alternatywą dla tradycyjnego rozwiązania może okazać się opatrunek syntetyczny.

 

Jakie zalety ma lekki gips syntetyczny?

Gips syntetyczny jest wykonany z żywicy poliuretanowej. Sztywnieje ona pod wpływem działania ciepłej wody. Podstawową wadą tego typu opatrunku jest jego…cena. Niestety gips syntetyczny nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wybierając ten typ opatrunku, należy się liczyć z koniecznością dopłaty. Cena zależy przede wszystkim od jego wielkości.

Największą zaletą opatrunku syntetycznego jest niższa waga. Gips syntetyczny jest dwa razy lżejszy od tradycyjnego. Ponadto opatrunek syntetyczny idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i zastyga już po 30 minutach od założenia. Po całkowitym wyschnięciu tworzy bardzo mocną i równą powierzchnię, którą ciężko jest skruszyć. Gips syntetyczny przepuszcza powietrze. Po wyschnięciu powstają na jego powierzchni pory mikroskopijnej wielkości, przez które może przenikać powietrze. To pozwala skórze oddychać i zapobiega przegrzaniu, odparzeniu i brzydkiemu zapachowi.

Dużym atutem gipsu syntetycznego jest możliwość zdejmowania opatrunku pod koniec procesu leczenia. Dzięki temu łatwiej jest zadbać o higienę leczonego miejsca. Ten rodzaj opatrunku nie powoduje alergii. Jest także wodoodporny, co sprawia, że można się kąpać bez ryzyka jego rozmiękczenia. Gips syntetyczny jest przepuszczalny dla promieni RTG, co pozwala na prowadzenie diagnostyki w trakcie leczenia.

Opatrunek syntetyczny można nabyć w sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym oraz aptekach. Na pewno stanowi on idealną alternatywę dla tradycyjnego gipsu. Znacznie ułatwia proces leczenia i minimalizuje związane z nim niedogodności.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...