Alergiku – przygotuj się na początek sezonu pylenia

Alergia należy do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Zapadalność na tę przypadłość stale wzrasta. Istotę alergii stanowi nadmierna i nieprawidłowa reakcja organizmu na występujące w środowisku substancje, zwane alergenami, które u osób zdrowych nie powodują żadnych nieprawidłowych reakcji. W Polsce jedną z najczęstszych przyczyn reakcji alergicznych stanowią pyłki roślin.

Kalendarz pylenia

W zależności od tego na jakie pyłki jesteśmy uczuleni, inny okres stanowi dla nas problem. Sezon pylenia jest zależny od klimatu, geografii oraz gatunku roślin. W Polsce okres ten może rozpocząć się już w lutym (leszczyna i olcha). W kwietniu pyli brzoza, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn przyczyn alergicznego nieżytu nosa. W maju zaczynają pylić kwitnące dęby, natomiast od maja do lipca trwa okres pylenia traw i zbóż. Okres sierpnia i września bywa zmorą osób uczulonych na pyłki bylicy oraz innych chwastów. Warto wiedzieć kiedy rozpoczyna się okres kwitnięcia roślin na które jesteśmy uczuleni, dzięki czemu możemy wdrożyć leczenie jeszcze przed pojawieniem się uciążliwych objawów, co pozwoli nam łagodniej znieść ten niełatwy okres. [1,2]

Objawy alergii

W wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do wielu reakcji immunologicznych prowadzących do uwalniania histaminy powodującej rozszerzenie naczyń krwionośnych i  zwiększenie ich przepuszczalności. Stąd pojawia się wodnisty katar, łzawienie oczu i  swędząca wysypka. Uwolniona histamina podrażnia zakończenia nerwowe powodując świąd i kichanie. Czasem dochodzi tez do obkurczenia górnych dróg oddechowych co wywołuje zatkanie nosa, uczucie duszności oraz świsty. [3]

Ochrona przed nasileniem objawów

W okresie pylenia zrezygnuj z koszenia traw, ponieważ wtedy pyłki szczególnie intensywnie się unoszą. Unikaj porannej aktywności fizycznej na zewnątrz, na rzecz wieczornej – rano stężenie pyłków jest najwyższe. Noś ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy przed kontaktem z alergenami. Korzystaj ze środowiska zewnętrznego raczej w porze po deszczu, aniżeli w trakcie gorących i suchych dni. Wybierz miejsce na spędzenie wakacji w górach lub nad morzem – tam stężenie pyłków jes znacznie mniejsze. [1,2]

Profilaktyka i terapia

Jednym z typowych leków przeciwalergicznych w postaci tabletek jest desloratadyna, czyli antagonista receptora histaminowego H1. Łagodzi ona katar sienny, kichanie, pokrzywkę oraz zaczerwienienie oczu. Nie powoduje działania uspokajającego, ponieważ nie przenika przez barierę krew-mózg. Przykładem preparatu zawierającego desloratadynę, dostępnego bez recepty jest ALERGO MAX. Wystarczy przyjmować jedną tabletkę raz dziennie.

Duża skuteczność wykazują glikokortykosteriody donosowe, które zmniejszają nieżyt nosa i  wodnisty katar. Nie można ich jednak stosować przez długi czas, ponieważ mogą wtedy wywołać nawracające obrzęki błony śluzowej nosa.

Na rynku dostępne są również leki przeciwhistaminowe stosowane jako krople do worka spojówkowego. Zmniejszają świąd i łzawienie.

W zwalczaniu objawów pokrzyki skórnej skuteczne są preparaty w postaci maści, kremów lub żelów. Również wykazują one działanie przeciwhistaminowe, dzięki czemu zmniejszają obrzęk, podrażnienie, świąd oraz miejscowo znieczulają. [3]

Preparaty doustne i donosowe zawierające pseudoefedrynę obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu także zmniejszają nasilenie kataru siennego, łzawienia oczu czy blokady nosa.

Wszystkie zaprezentowane substancje mają działanie doraźne i nie zwalczają trwale przyczyny alergii, czyli nadwrażliwości organizmu na konkretny alergen. Warto pamiętać, że wszystkie leki należy przyjmować po konsultacji z lekarzem, który zaplanuje leczenie i odpowiednio dobierze preparaty.

 

Bibliografia:

  1. Pawliczaka R.; Alergologia Kompendium; Termedia Wydawnictwa Medyczne; 2018

2.www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62431,kalendarz-pylenia-roslin

  1. Interna Szczeklika – mały podręcznik 2018/2019; Gajewski Piotr, Szczeklik Andrzej; Medycyna Praktyczna;Kraków; 2018

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...