Temat tabu: Alergia w miejscach intymnych
Problemy z miejscami intymnymi nie wiążą się jedynie z bakteriami, wirusami i grzybami. Blisko 50% kobiet ma dodatki wynik skórnych testów alergicznych. Ponieważ alergia może pojawić się z czasem, nawet jesli jesteśmy teraz zdrowe lepiej jest w ramach profilaktyki ograniczać kontakt z alergenami. Alergia w miejscach intymnych znacznie utrudnia codzienną pielęgnacją i dbanie o higienę. Eksperci z serwisu Kobiecość.info wyjaśniają co może być powodem uczuleń i jak sobie z nimi radzić.
– Skóra kobiet jest cieńsza i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych niż skóra mężczyzny. Jeśli na domiar złego jest to skóra wrażliwa, podatna na podrażnienia i skłonna do alergii – trzeba uważać szczególnie – tłumaczą eksperci serwisu Kobiecosc.info. – Kwestia codziennej pielęgnacji skóry może stać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że w składzie wielu kosmetyków dostępnych w drogeriach, a nawet aptekach, znajdują się substancje drażniące i alergizujące: SLS/SLES, parabeny, formaldehyd i jego pochodne, a także sztuczne barwniki czy substancje zapachowe. Kobiety, które mają skłonność do alergii, powinny używać wyłącznie kosmetyków hipoalergicznych. Z jeszcze większą restrykcją powinnyśmy traktować preparaty do higieny intymnej! My zachęcamy również kobiety, u których nie stwierdzono alergii, do sięgnięcia po hipoalergiczne płyny i emulsje intymne – dlatego, że w szybkim tempie rośnie liczba alergii, dermatoz i podrażnień w okolicach intymnych. Objawy te mogą być przyczyną stanów zapalnych i zakażeń – dodają.
Dlaczego zwykłe mydło nie wystarczy?
Flora bakteryjna i pH kobiecych miejsc intymnych są wrażliwe na zwykłe środki do mycia. Dlatego nie powinno się stosować zwykłych żeli pod prysznic, płynów do kąpieli czy mydła. Te produkty wysuszają śluzówkę, niszcząc naturalną mikroflorę okolic intymnych, a to może prowadzić do częstych infekcji intymnych. Dodatkowo, w przypadku alergików – mogą powodować przesuszenie, świąd i pieczenie. Brak właściwego nawilżenia błon śluzowych i styczność z alergenami to wyjątkowo niekorzystne połączenie dla zdrowia intymnego:
– Stosowanie odpowiednich produktów do higieny intymnej, zwłaszcza w przypadku alergiczek, to nie tylko pielęgnacja i łagodzenie ewentualnych podrażnień, ale także – profilaktyka wielu dolegliwości. Dyskomfort w miejscach intymnych wpływa nie tylko na bieżące życie kobiety, obniżając jego jakość, ale także na jej przyszłość – niewyleczone stany zapalne są realnym zagrożeniem kobiecej płodności – tłumaczą eksperci serwisu Kobiecosc.info.
Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?
Najważniejsza jest zasada – im krótszy skład produktu, tym lepiej dla twojej intymności. Niezwykle ważne jest naturalne pochodzenie substancji myjącej i zawartość bakterii kwasu mlekowego, które pomagają w odzyskaniu prawidłowego, kwaśnego odczynu pochwy oraz działają antybakteryjnie i antygrzybiczo w fizjologiczny dla kobiety sposób, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju uciążliwych infekcji układu moczowo-płciowego:
– Stosowany codziennie płyn do higieny intymnej powinien również działać wielotorowo, by wzmocnić barierę hydro-lipidową skóry w okolicy narządów płciowych, łagodnie oczyścić sfery intymne, nawilżyć błony śluzowe pochwy i wesprzeć naturalne procesy regeneracyjne tkanek. Obowiązkowo musi być też hipoalergiczny. Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości i nie masz problemów z nawracającymi infekcjami – wystarczą środki o pH 5,5–4,5 – tłumaczą eksperci serwisu Kobiecosc.info. – Te wymagania spełnia np. nowa, specjalistyczna emulsja do higieny intymnej prOVag®, przeznaczona dla kobiet, dzieci oraz alergików. Zawiera w swoim składzie delikatne substancje myjące, wyciąg z aloesu oraz naturalne składniki aktywne w postaci metabolitów bakterii z rodzaju Lactobacillus, które wzmacniają naturalną barierę ochronną i przywracają jej równowagę mikrobiologiczną. Jest też wyjątkowo skuteczna w walce z bakteriami i grzybami chorobotwórczymi – dodają.
Jeśli jesteś alergiczką i masz skłonność do zapaleń dróg rodnych, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Aby ustalić przyczynę „ginekologicznych” uczuleń warto również zgłosić się do dermatologa.
Pamiętaj! Jeśli masz skłonność do alergii:
- Noś bieliznę z naturalnych włókien – syntetyczne sprzyjają uczuleniom.
- Do podmywania się używaj specjalnych płynów do higieny intymnej zawierających kwas mlekowy, zrezygnuj też z myjek i gąbek.
- Nie używaj cudzego ręcznika, miej osobny – tylko do części intymnych.
- Do prania bielizny używaj delikatnych proszków przeznaczonych dla niemowląt/ alergików lub orzechów do prania i pamiętaj o wielokrotnym płukaniu.
- Długie kąpiele zastąp prysznicem.
- Zrezygnuj z zapachowego papieru toaletowego i perfumowanych wkładek.
I na koniec – pamiętaj, warto czytać etykiety! To, co wychwalane w reklamie, nie zawsze jest najlepsze. Nie zawsze też cena produktu świadczy o jego jakości!